Logo: BIP

News box

Od 1 stycznia zmieniają się granice Gminy Bełchatów. To szansa na rozwój gminy i całego regionu

  • 29-12-2021
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2022 roku, do Gminy Bełchatów, zostanie włączony obszar obrębu ewidencyjnego Wola Grzymalina, o powierzchni 2061,59 ha, znajdujący się obecnie w granicach Gminy Kleszczów. Jeszcze we wrześniu wniosek o taką właśnie korektę granic, złożył Wojewoda Łódzki, Tobiasz Bocheński.
 
 
Dziś o genezie wniosku o zmianę granic oraz o skutkach tej decyzji podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej mówili Poseł Małgorzata Janowska, Wójt Gminy Bełchatów Konrad Koc, Burmistrz Miasta i Gminy Zelów Tomasz Jachymek oraz Karol Kostrzewa, szef Biura Poselskiego Małgorzaty Janowskiej.
 
- Prawie trzy lata temu złożyliśmy wniosek o zmianę granic Gminy Bełchatów - mówi Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. - Wówczas, mimo wysokiej oceny merytorycznej dla samej przygotowanej przez nas dokumentacji, nie przyniosło to rezultatu. Jednak ale nasz wniosek nie pozostal bez echa. Pani Poseł Małgorzata Janowska walczyła o to, by o tej sprawie nie zapomniano. Dziś możemy podziękować jej za wytrwałość i za to, że tego projektu nie zarzuciła. Pragnę zaznaczyć, że nawet po zmianie granic Gmina Kleszczów pozostanie najbogatszym samorządem w Polsce, daleko w tyle pozostawiając inne gminy. Chce też podkreślić, że środki, które zostaną przetransferowane do Gminy Bełchatów, będą bardzo dobrze spożytkowane dla dobra całego powiatu bełchatowskiego. Walczyliśmy o rozwój dla wszystkich mieszkańców powiatu, a szczególnie dla gmin biedniejszych, słabiej rozwiniętych, takich, które postrzebują wsparcia - mówi Wójt Gminy Bełchatów.
 
Publikacja rozporządzenia w sprawie zmiany granic to również powód do dumy dla Poseł Małgorzaty Janowskiej. Nie kryje ona satysfakcji i tego, że spodziewa się, iż wiele gmin skorzysta na tym fakcie.
- Bardzo się cieszę, że ta zmiana granic nastąpiła - mówi Małgorzata Janowska. - Dzięki niej poszczególne gminy powiatu będą mogły się rozwijać, będą mogły być realizowane nowe inwestycje, na które mieszkańcy długo już czekają. W 2018 roku właśnie z rozmów z mieszkańcami powiatu bełchatowskiego zrodził się pomysł, który zaowocował pierwszym wnioskiem o zmianę granic, tym złożonym w 2019 roku. Wówczas wniosek był doskonale umotywowany, ale Rada Ministrów dała jeszcze szansę gminie Kleszczów na to, by wsparła inne samorządy. Niestety, pomoc ta okazała się zbyt skromna. Nieco ponad 12 mln zł do podziału na 14 samorządów to pula, która zupełnie mija się z oczekiwaniami gmin. Teraz, po szerokich konsultacjach, premier podjął decyzję, dzięki której pomoc dla biedniejszych samorządów  będzie mogła właściwie funkcjonować - podkreśla Małgorzata Janowska.
 
- Pieniądze przesunięte z gminy Kleszczów do gminy Bełchatów, będą mogły wesprzeć w praktyce cały powiat - zaznacza Karol Kostrzewa, dyrektor biura posłanki i, jak się okazuje, pomysłodawca opracowania wniosku o zmianę granic gminy Kleszczów. -  Zmiana granic została pomyślana tak, by powodowała jak najmniej uciążliwości dla mieszkańców. To kamień milowy w rozwoju infrastruktury okolicznych gmin - wskazuje.
 
Podczas konferencji prasowej wielokrotnie przewijał się wątek związany z tym, że rozporządzenie, podpisane przez Przemiera Mateusza Morawieckiego, daje szansę na rozwój wszystkim gminom powiatu bełchatowskiego. Samorządowcem, który od poczatku wspierał projekt zmiany granic, jest Tomasz Jachymek, burmistrz Zelowa.
 
- Chciałbym pogratulować pani poseł Małgorzacie Janowskiej i wójtowi Konradowi Kocowi wytrwałości samorządowej i politycznej, determinacji, jaką wykazali się podczas zabiegów o wdrożenie zmiany granic - mówi Tomasz Jachymek. - Gmina Kleszczów przekazywała nieduże środki na wsparcie gmin powiatu bełchatowskiego. Gmina Zelów otrzymywała nieco niespełna 800 tys. zł, przy budżecie ponad 70 mln zł. To kropla w morzu potrzeb. Po zmianie granic, dzięki funduszowi uruchomionemu przez Gminę Bełchatów, ta pomoc będzie dużo wyższa. Mogę tylko żałować, że inni samorządowcy z terenu naszego powiatu od początku nie wsparli tych starań, dzięki którym nasz region będzie miał szansę na równomierny rozwój - wskazuje burmistrz Zelowa.
 
To, że inni samorządowcy z terenu powiatu bełchatowskiego nie opowiedzieli się wprost za wnioskiem o zmianę granic, nie oznacza teraz, że nie mogą oni liczyć na pomoc w ramach Funduszu Wsparcia Lokalnego, który w przyszłym roku zostanie utworzony w ramach środków przekazanych do gminy Bełchatów w wyniku zmiany granic.
 
- Na początku stycznia chcielibyśmy usiąść do rozmów z samorządowcami sąsiednich gmin z naszego powiatu, by przedyskutować, na jakiej zasadzie powinien działać fundusz - mówi Konrad Koc. - Chcielibyśmy, żeby algorytm podziału środków brał pod uwagę różne kwestie, np.  liczbę mieszkańców, dochód  per capita, bezrobocie, stopień rozbudowy infrastruktury, istniejącą sieć szkolną czy transportową, etc. Poza tym, zgodnie z moją wcześniejszą zapowiedzią, powstanie specjalna pula, dedykowana na remonty dróg powiatowych - deklaruje Wójt Gminy Bełchatów.
 
W sumie, jak ocenia Konrad Koc, na pomoc sąsiednim  samorządom i na fundusz drogowy, zostanie przekazanych kilkanaście milionów złotych. - Na pewno będzie to wyższa kwota, niż ta, którą obecnie Gmina Kleszczów przeznacza na tzw. fundusz solidarnościowy, dystrybuowany między 14 gmin - zaznacza.
 
Całą konferencję prasową w sprawie zmiany granic, można obejrzeć na https://youtu.be/0aCjUVXq4xM

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
Kontakt e-mail
WWW: www.ugbelchatow.pl
BIP: www.bip.ugbelchatow.pl
e-Urząd: www.eurzad.ugbelchatow.pl
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022