News box

DOŻYNKI GMINY BEŁCHATÓW W PODWODACH KOLONII:

Podwody Kolonia, Podwody oraz Wola Kruszyńska – te trzy miejscowości były w tym roku gospodarzami Dożynek Gminy Bełchatów. Delegacje tych miejscowości poprowadziły korowód z wieńcami dożynkowymi, których w tym roku była rekordowa ilość, bo przygotowało je aż czternaście sołectw z terenu gminy.
Zgodnie z dożynkową tradycją, ceremonię rozpoczęła msza św. w intencji rolników, którą celebrował ks. Mirosław Simka, proboszcz parafii pw. Św. Wawrzyńca w Łobudzicach (to do tej parafii należą miejscowości będące gospodarzami imprezy). W trakcie nabożeństwa nie mogło zabraknąć elementów wpisanych w dożynkowy obrzęd – poświęcenia wieńców i przekazania kapłanom darów. Chleb i kosz z owocami otrzymali oni z rąk Wójta Gminy Bełchatów, Konrada Koca oraz Przewodniczącego Rady Gminy Bełchatów, Krzysztofa Polaka.
 
Podczas części oficjalnej obaj samorządowcy dziękowali rolnikom za ich pracę i trud oraz za to, że mimo tylu przeciwności rolnicy pozostają tą grupą zawodową, która jak nikt inny dba o tradycje i zachowanie wiary. Zgodnie z dożynkowym obyczajem, Wójt Gminy Bełchatów odebrał chleb i kwiaty od starostów tegorocznych dożynek, a byli nimi Grzegorz i Joanna Adamusiakowie.
 
Dowodem wdzięczności dla sołectw były kosze z darami, które Wójt Konrad Koc i Przewodniczący Krzysztof Polak przekazali im w zamian za piękne wieńce dożynkowe.
 
Dożynki Gminne były także okazją do wręczenia odznaczeń dla najlepiej gospodarujących rolników. W Podwodach Kolonii otrzymali je: Krzysztof Brzozowski z Wielopola, Rafał Grzejdziak z Huty, Grzesław Kilon z Wielopola, Robert Kleczyk z Dobiecina oraz Paweł Maksalon z Wielopola.
 
Goście dożynek mogli też wziąć udział w głosowaniu na najpiękniejszy wieniec. Wygrał ten przygotowany przez sołectwo Łękawa i to właśnie ta miejscowość ze swoim wieńcem będzie reprezentować gminę Bełchatów podczas Dożynek Powiatowych, które 1 września odbędą się w Zelowie.
 
Do dobrej dożynkowej tradycji należy także huczne świętowanie zakończenia zbiorów. W Podwodach bawiono się przy muzyce ludowej, pop, czy rock, a zadbały o to takie formacje jak Thrudy, Hyżniacy, Kapela Śwagry, a gwiazdą wieczoru była zespół Basta. Na scenie nie mogło także zabraknąć lokalnych wykonawców – wystąpiły Gminne Nutki, Moderato, Kurnosianki, Orkiestra Dęta OSP Dobrzelów oraz Paweł Bauer. Nie zabrakło także innych atrakcji: były dmuchańce i animacje dla dzieci, pokazy zaprzęgów konnych, stoiska wystawców czy lokalne potrawy przygotowane przez sołectwa – gospodarzy.
 
Zdjęcia z Dożynek Gminnych w Podwodach-Kolonii można znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce Galeria oraz na profilu facebook/Gmina Bełchatów.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
Kontakt e-mail
WWW: www.ugbelchatow.pl
BIP: www.bip.ugbelchatow.pl
e-Urząd: www.eurzad.ugbelchatow.pl
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022