News box

UMOWY NA PRZEBUDOWĘ GMINNYCH DRÓG PODPISANE:

Już w przyszłym tygodniu powinny się rozpocząć prace związane z przebudową drogi gminnej w Dobrzelowie (chodzi o odcinek biegnący obok szkoły). Z kolei wiosną ruszą roboty na odcinku z Dobrzelowa w stronę Parasolki. Natomiast jeszcze we wrześniu tego roku rozpocznie się remont drogi łączącej Wolę Mikorską z Józefowem. Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc podpisał już umowy z Przedsiębiorstwem Robót Drogowych PEUK SA, które zajmie się wykonaniem tych inwestycji.
 
czytaj dalej

POMÓŻ ZBUDOWAĆ POMNIK UPAMIĘTNIAJĄCY ZAMORDOWANYCH CYWILÓW:

Zawiązany kilka miesięcy temu Komitet Społeczny Upamiętnienia Historycznych Miejsc Parafii Łękawa rozpoczął zbiórkę, z której dochód zostanie przeznaczony na renowację pomnika w Kalisku i zagospodarowanie terenu przy obelisku. Obok nowego obelisku zasadzonych zostanie 12 jałowców, które będą symbolizować 12 ofiar cywilnych. Teren zostanie też uporządkowany.
Nowy pomnik zastąpi obelisk, który ustawiono w Kalisku kilkadziesiąt lat temu. Stoi on miejscu, w którym 6 września 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali 12 mieszkańców wsi Zawały i Zawadów.
Tragedia, do której wówczas doszło, na całe dziesięciolecia odcisnęła się w pamięci mieszkańców okolicznych wiosek. Powód, dla którego rozstrzelano dwunastu przypadkowych mężczyzn dziś może wydawać się absurdalny, ale we wrześniu 1939 roku postrzelenie niemieckiego konia było zbrodnią. A poszło właśnie o to, że ktoś zastrzelił konia należącego do oddziałów Wehrmachtu.
Niemcy nie zamierzali ustalać, kto faktycznie za tym stał. Uznano, że cała lokalna społeczność powinna odpowiedzieć za taką „zbrodnię”. Przekazów na temat tamtych wydarzeń nie zachowało się zbyt wiele, ale z dostępnych źródeł wynika, że w ramach ukarania wsi Zawały, 5 września Niemcy spalili gospodarstwo Antoniego Walasa, potem w jedno miejsce spędzili wszystkich cywilów, którzy akurat byli w wiosce. Kobiety i dzieci zwolnili, ale trzynastu mężczyzn zatrzymali. W większości byli to rolnicy, najstarszy miał 56 lat, najmłodszy 18 lat. Wszystkich przeprowadzili do Kaliska i pod strażą trzymali całą noc.
Niemcy nie mówili, dlaczego ich przetrzymują ani jaki los szykują Polakom. Rankiem 6 września przeprowadzili zatrzymanych na skraj lasu, ustawili w szeregu i rozstrzelali. Jednemu z mężczyzn cudem udało się przeżyć. Według zachowanych źródeł już po egzekucji na miejsce przyjechał niemiecki oficer – weterynarz. Oświadczył, że konia zabił pocisk z wojskowej broni i w związku z tym polecił zwolnić zatrzymanych. Ale skutków egzekucji nie dało się już cofnąć.
- 80 lat po tych tragicznych zdarzeniach chcemy upamiętnić zamordowanych cywilów – mówi Andrzej Niemczyk, członek komitetu społecznego. Dla niego ta inicjatywa ma szczególny charakter, wśród rozstrzelanych byli jego dziadek i wuj. - Zależy nam też na tym, by pamięć o tej tragedii przetrwała dla kolejnych pokoleń – podkreśla.
Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na 29 września 2019 roku. Każdy może pomóc w jego budowie biorąc udział w zbiórce prowadzonej przez Komitet Społeczny Upamiętnienia Historycznych Miejsc Parafii Łękawa. Jego członkowie będą dystrybuować cegiełki, datek można też będzie wrzucić do specjalnie dedykowanej puszki lub przekazać go na konto.
 
czytaj dalej

SŁOŃCE ZADBA O ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ DLA SZKÓŁ I URZĘDU:

Trwają prace związane z montażem instalacji fotowoltaicznych na budynkach należących do Gminy Bełchatów. Po zakończeniu tej inwestycji obiekty te będą zaopatrywane w energię elektryczną dzięki energii słońca.
 
Instalacje fotowoltaiczne już pojawiły się na większości szkół położonych na terenie Gminy Bełchatów. Zamontowano je na dachu Szkoły Podstawowej w Łękawie, Szkoły Podstawowej w Kurnosie Drugim i Szkoły Podstawowej w Dobrzelowie (na zdjęciu). Lada dzień gotowe będą już także instalacje na Szkołach Podstawowych w Domiechowicach i w Janowie.
 
Jedyną szkołą, na której panele nie zostaną zainstalowane, jest Szkoła Podstawowa w Dobiecinie. Zdecydowały o tym względy techniczne. Zdaniem specjalistów położenie budynku sprawia, iż instalacja fotowoltaiczna nie byłaby w tym przypadku opłacalna.
czytaj dalej

DOŻYNKI GMINNE 2019 W PODWODACH KOLONII:

„Kocham ten stan”, „8 sekund”, czy „Już nie zatańczy dla mnie” - to m.in. te przeboje zespołu Basta zabrzmią w niedziele, 25 sierpnia, w Podwodach Kolonii. Właśnie ta świetnie znana fanom muzyki disco polo formacja, będzie gwiazdą tegorocznych Dożynek Gminy Bełchatów. Nie zabraknie też wykonawców reprezentujących inne nurty muzyczne.
 
Impreza będzie okazją do kapitalnej zabawy, ale nie tylko. Organizatorzy nie zapominają bowiem o idei, jaka przyświeca dożynkom.
- Mimo trudnej sytuacji finansowej gminy udało nam się do Podwód Kolonii zaprosić takich wykonawców, których publiczność doskonale zna i którzy gwarantują dobrą zabawę – mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Jednak nie zapominajmy, że ten dzień to przede wszystkim święto rolników. To ich pracę i trud chcemy uhonorować – podkreśla wójt.

Na Gminnych Dożynkach nie może więc zabraknąć tradycyjnych elementów ceremoniału związanego z obchodami święta plonów. Uroczystość rozpocznie msza św. w intencji rolników (godz. 13.30), będą wieńce przygotowane przez sołectwa oraz poczęstunek chlebem upieczonym z zebranego w tym roku zboża. Odznaczeni zostaną najbardziej zasłużeni rolnicy z terenu Gminy Bełchatów.

Po części oficjalnej przyjdzie czas na zabawę. Na scenie w Podwodach Kolonii wystąpią lokalni artyści: Kurnosianki, Moderato, Gminne Nutki, Orkiestra Dęta OSP Dobrzelów, Paweł Bauer i Thrudy. Zagra też Kapela Biesiadna Śwagry, a podkarpacki folklor zaprezentuje mieszkańcom gminy Zespół Pieśni i Tańca "Hyżniacy".

Dożynki poprowadzi znana z występów stand up Anna Pituła – Biela. Dożynkową zabawę zakończy dyskoteka pod gwiazdami z DJ Manki.
 
Goście dożynek będą mogli spróbować lokalnych przysmaków przygotowanych przez sołectwa, zaprezentują się też rękodzielnicy. Będzie wystawa pojazdów konnych, a dla najmłodszych dmuchańce i warsztaty.

- Jestem przekonana, że mieszkańcy gminy Bełchatów, którzy tego dnia będą bawić się na gminnym święcie plonów, nie będą się nudzić, a w programie, który przygotowaliśmy, każdy znajdzie coś dla siebie – podkreśla Anna Kamieniak, dyrektor Centrum Kultury i Sportu Gminy Bełchatów.
 
czytaj dalej

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII W GMINIE BEŁCHATÓW:

Dzięki unijnej dotacji zainstalują odnawialne źródła energii
 
Wiosną przyszłego roku powinien się rozpocząć montaż 122 instalacji fotowoltaicznych, 108 sztuk solarów oraz 14 pieców na biomasę na terenie tych posesji, których właściciele przystąpili do projektu „Odnawialne źródła energii w Gminie Bełchatów”. Co ważne, mieszkańcy ponoszą tylko niewielką część kosztów instalacji, która będzie montowana na ich posesji. Wkład własny to 16 procent wartości inwestycji oraz podatek VAT. Pozostała część pochodzić będzie z unijnej dotacji, którą Gmina Bełchatów zdobyła na realizację tego zadania. W grę wchodzą niebagatelne sumy, bo całkowita wartość projektu szacowana jest na ponad 4,3 mln zł, przy czym wartość dofinansowania to 3,293 mln zł.
czytaj dalej

W ZAWADACH BUDUJĄ OCZYSZCZALNIĘ ŚCIEKÓW:

Trwa budowa nowej oczyszczalni ścieków w Zawadach. Powstaje ona na działce sąsiadującej z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na razie realizowany jest pierwszy etap tej inwestycji. Prowadzone są właśnie prace ziemne przy budowie fundamentów osadnika i reaktora.
Nowa oczyszczalnia będzie mieć przepustowość 25 metrów sześciennych na dobę z pełnym mechaniczno-biologicznym oczyszczaniem ścieków i utylizacją osadów ściekowych.
czytaj dalej

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
Kontakt e-mail
WWW: www.ugbelchatow.pl
BIP: www.bip.ugbelchatow.pl
e-Urząd: www.eurzad.ugbelchatow.pl
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022