Aktualności

Powołają Młodzieżową Radę Gminy Bełchatów:

Młodzi mieszkańcy Gminy Bełchatów będą mogli aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym swojej gminy i przy okazji zdobędą możliwość wpływania na sprawy związane z życiem młodzieży. Na dodatek przekonają się, na czym polega praca samorządu. Wszystko dzięki Młodzieżowej Radzie Gminy Bełchatów, o której powołaniu zadecydowali na ostatniej sesji radni zasiadający w „dorosłym” gremium.
 
Z inicjatywą powołania Młodzieżowej Rady Gminy wystąpiło środowisko uczniowskie szkół podstawowych w Domiechowicach i Łękawie. Projekt związanej z tym uchwały pod obrady Rady Gminy Bełchatów trafił już wiosną tego roku, jednak radni uznali, że należy dopracować kilka kwestii technicznych. Ostatecznie zasady, na jakich będzie funkcjonować MRGB uchwalono na sierpniowej sesji. Z tego, że juniorska rada niebawem będzie mogła zostać wybrana, zadowolony jest Wójt Gminy Bełchatów Konrad Koc. Powołanie Młodzieżowej Rady Gminy było jednym z jego postulatów wyborczych.
- Uważam, że dla młodych mieszkańców będzie to bezcenne doświadczenie, dzięki któremu przekonają się, że warto angażować się w działania na rzecz lokalnej społeczności – mówi Wójt Konrad Koc. - Poza tym ich opinia w kwestiach, które bezpośrednio dotyczą spraw im bliskich, pozwoli nam, dorosłym, na uzyskanie szerszego spojrzenia na daną kwestię – podkreśla.
 
- Szacujemy, że jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, na początku przyszłego semestru nauki szkolnej powinna ruszyć kampania wyborcza kandydatów do Młodzieżowej Rady Gminy. Poprzedzi ona wybory do juniorskiej rady – mówi z kolei Krzysztof Polak, Przewodniczący Rady Gminy Bełchatów, który z ramienia samorządu będzie opiekunem młodych radnych.
 
W założeniu Młodzieżowa Rada Gminy będzie działała na podobnych zasadach jak ta „dorosła”. Tworzyć ją będzie 15 radnych, wybieranych w sześciu okręgach. Okręgi pokrywają się z siecią szkół podstawowych na terenie gminy. W każdym z nich wybieranych będzie dwóch lub trzech radnych w zależności od wielkości szkoły. Kadencja juniorskiej rady będzie trwała 2 lata.
 
Kandydować do MRGB będą mogły osoby w wieku od 13 do 18 lat mieszkające na terenie gminy Bełchatów. Wybory odbywać będą się w szkołach, tam też toczyć się będzie kampania wyborcza. Głosować mogą uczniowie gminnych szkół Sesje Młodzieżowej Rady Gminy będą się obywać raz na kwartał. Rada będzie miała swoje prezydium, młodzi radni będą także podejmować uchwały.
 
- Taka nauka samorządności to jednak tylko jeden z celów, jakie przyświecały nam przy okazji powołania Młodzieżowej Rady Gminy – podkreśla Krzysztof Polak. - Chodzi nam także o to, by młodzi mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się w różnych dotyczących ich tematach, a jednocześnie żeby ten ich głos dotarł do jak największej liczby osób i aby mógł mieć przełożenie na faktyczne działania – mówi Przewodniczący Rady Gminy Bełchatów.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
Kontakt e-mail
WWW: www.ugbelchatow.pl
BIP: www.bip.ugbelchatow.pl
e-Urząd: www.eurzad.ugbelchatow.pl
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022