Aktualności

DROGA Z ŁĘKAWY DO SŁOKU BĘDZIE PRZEJEZDNA:

Trwają prace, dzięki którym droga łącząca Łękawę ze Słokiem znów będzie przejezdna. Odcinek ten usian wybojami była już od dobrych kilku lat, a od ponad roku pozostawał właściwie nieprzejezdny po tym, jak przy okazji niedawnej przebudowy drogi wojewódzkiej 484 między Bełchatowem a Łękawą, wielu kierowców właśnie tędy objeżdżało odcinki objęte przebudową. W efekcie nawierzchnia na odcinku między Słokiem a Łękawą, która już była w złym stanie, została zdegradowana.
Dodatkowym kłopotem był fakt, że droga miała skomplikowany status prawny. Kilkanaście lat temu Lasy Państwowe przekazały drogę do zasobu Skarbu Państwa. Ale czy formalnie ciągle pozostawały jej zarządcą, czy też przekazanie nastąpiło bez tzw. „ujawnionego zarządu” - to już była kwestia sporna. Przy tym, jeśli Lasy Państwowe byłby zarządcą, to na obu końcach drogi należałoby ustawić szlabany, a chodziło przecież o to, by mieszkańcy mogli z tego odcinka korzystać.
Gmina Bełchatów kilka lat temu rozpoczęła starania o przejęcie tej drogi. Jednak procedury przeciągały się. Wreszcie latem tego roku droga Łękawa -Słok oficjalnie znalazła się w zarządzie gminy.
- W tej sytuacji finansowej, w jakiej gmina Bełchatów się teraz znajduje, nie mamy pieniędzy na to, żeby ten kilkukilometrowy odcinek drogi gruntownie przebudować – przyznaje Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. - Ale znaleźliśmy sposób na to, żeby kierowcy znów mogli z tej drogi bezpiecznie korzystać i na szczęście nie będzie się to wiązało z wielkimi kosztami – mówi.
 
Ten sposób to uzupełnienie ubytków w drodze destruktem, pozyskanym z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi i utwardzenie go.
- Tej jesieni dostaliśmy na wysypanie drogi łączącej Łękawę ze Słokiem 300 ton destruktu. Otrzymamy go za darmo. Mamy zagwarantowane, że wiosną pozyskamy kolejne 1000 ton destruktu na tę drogę – mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. Ta wiosenna partia nie będzie już darmowa, ale koszty mają być relatywnie niewielkie. O tym, jak ważna jest ta droga dla mieszkańców okolicznych miejscowości, świadczy fakt, że mieszkańcy Łękawy zgodzili się przekazać ok. 20 tys. zł z puli swojego funduszu sołeckiego właśnie na naprawę tego odcinka.
 
Pracami remontowymi zajmie się gminna spółka. Na odcinku od strony Łękawy, gdzie nawierzchnia asfaltowa nie była jeszcze w katastrofalnym stanie, a przejazd utrudniały olbrzymie dziury, załatano je remonterem. Jednak odcinek od strony hotelu Wodnik był tak zdegradowany, że w wielu miejscach remonter niewiele by tam pomógł. Trzeba było najpierw od nowa wyznaczyć ślad drogi (po istniejącym), tak, żeby móc potem wysypać tam destrukt i utwardzić go.
- Te prace, które przeprowadzamy tej jesieni, sprawią, że drogą już teraz będzie można spokojnie przejechać – mówi Paweł Ciotucha, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Transportu i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów. - Wiosną zamierzamy jeszcze znacznie poprawić jej stan – dodaje.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
Kontakt e-mail
WWW: www.ugbelchatow.pl
BIP: www.bip.ugbelchatow.pl
e-Urząd: www.eurzad.ugbelchatow.pl
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022