Aktualności

SPOTKANIE PRZEDSIĘBIORCÓW I SAMORZĄDOWCÓW W WIELOPOLU:

Niemal stu przedsiębiorców i samorządowców związanych z Gminą Bełchatów spotkało się w Wielopolu, by rozmawiać o problemach lokalnego biznesu i by wspólnie wypracować lepsze rozwiązania służące rozwojowi przedsiębiorczości. Spotkanie organizowano pod hasłem „Biznes i Samorząd. Spotkajmy się w Wielopolu” i ma to być wydarzenie cykliczne.
- Formuła tego spotkania to nowość – przyznaje Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc, gospodarz tego wydarzenia. - O takim spotkaniu myślałem już wiosną 2019 roku, ale to był bardzo ciężki czas dla samorządu Gminy Bełchatów i liczba problemów, które wówczas mieliśmy, nie nastrajała do tego typu spotkań. Dziś problemów do rozwiązania nadal jest sporo, ale są już pewne bardzo pozytywne aspekty naszych działań. Dlatego nie chciałem już dłużej zwlekać i stąd też spotkanie w Wielopolu – podkreślał Konrad Koc.
Współgospodarzami tego wydarzenia były Regionalna Izba Gospodarcza w Bełchatowie oraz bełchatowska filia Społecznej Akademii Nauk. Przedsiębiorców i samorządowców z Gminy Bełchatów przywitał również Krzysztof Ciecióra, Wicewojewoda Łódzki, który pojawił się w Wielopolu.
 
Dzięki takim spotkaniom możemy rozpocząć wspólne rozmowy o przyszłości naszej gminy. To właśnie biznes – ten mały, średni, jak i ten trochę większy stanowi o jej rozwoju. Jako samorządowcy chcemy stworzyć pewną platformę do wymiany i realizacji waszych pomysłów – mówił przedsiębiorcom Wójt Gminy Bełchatów. - Samorząd może się uczyć od biznesu i stąd propozycja, z którą wychodzimy w stronę biznesu – podkreślał.
 
Temu, by ta wymiana pomysłów i idei szła sprawniej, służyć będzie Społeczna Rada Przedsiębiorców przy Wójcie Gminy Bełchatów. Ma ona być ciałem konsultacyjno – doradczym dla Wójta. Liczyć będzie 15 osób, a już podczas spotkania swój akces do zasiadania w Radzie złożyło ponad 10 lokalnych przedsiębiorców.
 
- Bardzo mnie cieszy tak duże zainteresowanie przedsiębiorców pracą w Radzie. To oznacza, że takie ciało doradcze było potrzebne i że jest zapotrzebowanie na to, byśmy mogli wspólnie pracować nad dobrymi rozwiązaniami poszczególnych kwestii – wskazuje Konrad Koc.
Spotkanie w Wielopolu było również okazją do zaprezentowania przedsiębiorcom planów związanych z gazyfikacją terenów gminy. Jak podkreślał Konrad Koc, zainteresowanie podmiotów gospodarczych przyłączeniem do sieci sprawi, iż z punktu widzenia inwestora, czyli PGiNG, takie przedsięwzięcie będzie bardziej opłacalne i szanse na jego realizację wzrosną.
 
O możliwościach w tym zakresie Wójt rozmawiał już z szefami łódzkiego oddziału PGING.
- Czekamy na informację ze spółki gazowniczej, która szczegółowo określi, w których miejscach są techniczne i ekonomiczne przesłanki do rozbudowy sieci. Powinniśmy ją otrzymać w ciągu najbliższego miesiąca – tłumaczy Wójt Konrad Koc.
Wskazał też te kierunki i miejscowości, w których budowa sieci gazowej wydaje się obecnie najbardziej prawdopodobna. W tym gronie znajdują się Poręby, Oleśnik, Kurnos Pierwszy i Drugi. Wójt zaproponował też spółce gazowniczej, by z Kurnosa przez Borki przeprowadzić sieć w kierunku Kaszewic i dalej w stronę Kluk.
- Takie rozwiązanie bardzo zainteresowało przedstawicieli spółki, bo pozwala przejść z naszej gminy do gminy Kluki – zdradza Konrad Koc.
Z kolei we wschodniej części gminy, pociągnięcie nitki gazociągu w stronę Dobiecina powinno być krokiem uzasadnionym ekonomicznie i technicznie. Następnie przez Zwierzchów i Postękalice nitka gazociągu mogłaby dotrzeć do Niedyszyny i Myszaków.

Natomiast w Zawadach i Domiechowicach budowa gazociągu jest już pewna. Wójt przedstawił najbardziej prawdopodobny plan dalszej rozbudowy sieci w tej części gminy.
 
- W czerwcu tego roku będzie rozpisany przetarg na wykonanie 7,5 km sieci gazowniczej w Zawadach – mówi Wójt Konrad Koc. - Będziemy zabiegać, by z Zawad przejść kanałem technologicznym do miejscowości Ławy, a następnie przez Mikorzyce i Józefów do Kałdun (po obu stronach drogi wojewódzkiej). Czekamy na analizy ze strony inwestora, na ile będzie to technicznie możliwe, ale już wiadomo, że przynajmniej część tych lokalizacji jest technicznie możliwa do realizacji. Chcemy też zgazyfikować Ludwików i Nowy Świat, bo obecnie taka możliwość już istnieje. W lipcu tego roku będzie rozpisany przetarg na wykonanie sieci gazowniczej w Domiechowicach. Gazociąg będzie poprowadzony aż do Emilina, do granic naszej gminy. Będzie też odejście nitki w stronę Zalesnej, ale na razie nie przewiduje się, żeby ta miejscowość została objęta siecią gazową – mówił Wójt Gminy Bełchatów.
 
Ostatnia lokalizacja, którą PGiNG będą analizować, to Zdzieszulice Górne. Sieć zostałaby poprowadzona do Kielchinowa i następnie do Augustynowa i Mazur.
 
- Nie jestem takim optymistą, by twierdzić, że już w ciągu nadchodzących czterech lat, czyli do końca tej kadencji samorządu, uda się zrealizować wszystkie te lokalizacje, o których mówiłem – podkreślał Konrad Koc. - Jednak będę zabiegał o to, by do planów PGiNG w jak największym zakresie wpisać inwestycje na terenie Gminy Bełchatów.
 
Wójt Gminy Bełchatów zapowiedział również rozpoczęcie prac legislacyjnych związanych z wprowadzeniem ulg dla tych mieszkańców, którzy inwestują w odnawialne źródła energii. - Myślimy o wprowadzeniu ulg w podatkach od nieruchomości, przy czym stawki byłby tu zróżnicowane w zależności o tego, czy ktoś korzystał z dotacji na realizację takiej inwestycji, czy też nakłady finansowe ponosił samodzielnie - podkreśla Konrad Koc.
 
Goście spotkania w Wielopolu mogli też poznać plany i możliwości związane z zagospodarowaniem przestrzennym Gminy Bełchatów. Zofia Szumigaj – Grochocka, Dyrektor Wydziału ds. Rozwoju Gminy zapowiedziała m.in. utworzenia dużego osiedla domków jednorodzinnych w Janowie. Działki mają trafić do sprzedaży w drugiej połowie tego roku.
 
Z kolei o możliwościach uzyskania preferencyjnych pożyczek na uruchomienie czy rozwój własnego biznesu mówił Anna Rutkowska, specjalista ds Inwestycji Urzędu Gminy Bełchatów.
 
Zdjęcia ze spotkania w Wielopolu można znaleźć w zakładce Galeria Zdjęć lub na profilu Facebook/Gmina Bełchatów.
Zachęcamy też do obejrzenia filmowej relacji z tego wydarzenia:
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
Kontakt e-mail
WWW: www.ugbelchatow.pl
BIP: www.bip.ugbelchatow.pl
e-Urząd: www.eurzad.ugbelchatow.pl
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022