Logo: BIP

Aktualności

Ruszył nabór do programu "Moja Woda"

 • 07-08-2023
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi rozpoczął nabór wniosków w ramach trzeciej edycji Programu „Moja Woda”. Właściciele domów jednorodzinnych mogą w jego ramach otrzymać dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Dotacja wynosi 80 procent kosztów kwalifikowanych zadania, ale nie więcej iż 6 tys. zł.
W ramach ww. naboru będą przyjmowane jedynie wnioski wypełnione i przesłane do Funduszu od dn. 03.08.2023 roku, poprzez:
 • portal beneficjenta
oraz równolegle dodatkowo
 • w formie papierowej lub za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
 
Więcej informacji na temat naboru, znajdziecie na stronie internetowej WFOŚ  https://bit.ly/3QxjZqH
czytaj dalej

Gminne autobusy kursują również w wakacje

 • 05-07-2023
Wakacje w pełni, a my przypominamy, iż mimo szkolnej przerwy nasze gminne autobusy kursują na każdej z sześciu linii. Obłożenie jest mniejsze, w związku z czym autobusy kursują z mniejszą częstotliwością niż w roku szkolnym. Raz dziennie odbywa się kurs poranny, jest też jeden kurs tzw. powrotny. Na rozkładach jazdy "wakacyjny" harmonogram został zamieszczony w rubryce nr 3 (kursy oznaczone jako 6 i H).
 
- Latem zainteresowanie kursami naszych autobusów jest mniejsze, aczkowiek nadal jest sporo osób, które z nich korzystają - podkreśla Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Jestem przekonany, że właśnie uruchomienie gminnego transportu to jedna z najpotrzebniejszych i najbardziej trafionych decyzji, jakie podjęliśmy w ciągu ostatnich kilku lat - dodaje.
 
Rozkład jazdy znajdziecie w zakładce "Rozkład jazdy gminnych autobusów" na:  http://www.ugbelchatow.pl/PL/3213/1441/Rozklady_jazdy_gminnych_autobusow/k/
czytaj dalej

Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

Ruszyły dwie nowe linie autobusowe

 • 03-04-2023
W Gminie Bełchatów kursują dwie kolejne linie autobusowe. W poniedziałek, 3 kwietnia 2023 roku, na trasy wyjecahały autobusy relacji Bełchatów - Kalisko - Bełchatów (przez Łękawę, Wólkę Łekawską, Zawadów, Bukową, Augustynów i Mazury) oraz Bełchatów - Zdzieszulice Dolne - Bełchatów (przez Janów, Kielchinów, Mokracz i Zdzieszulice Górne).
Autobusy w dni robocze kursują cztery razy dziennie - to dwa poranne kursy i dwa popołudniowe, tzw. powrotne. W soboty jest jeden kurs "tam" i jeden "powrotny". Gminna komunikacja kursuje również w dni wolne od nauki. Przejazdy są darmowe.
Obie nowe linie obsługiwane były przez autobusy typu Ulysso, które w marcu dotarły do Gminy Bełchatów.
Już pierwsze kursy na nowych liniach cieszyły się popularnością.
- Cieszę się, że już pierwszego dnia frekwencja była naprawdę dobra - mówi Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. - Na porannym kursie przez Łękawę i Zawadów naliczyłem ponad 20 pasażerów. W większości była to młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, ale mieliśmy również dorosłych podróżnych. Jestem przekonany, że w kolejnych dniach liczba osób, które naszymi autobusami będą dojeżdżały do szkół, do pracy czy po prostu po to, by załatwić swoje sprawy, będzie jeszcze rosła - mówi Konrad Koc.
 
Rozkłady jazdy naszych gminnych autobusów dostępne są na https://bit.ly/3YE33R1
czytaj dalej

Zapraszamy na Gminny Dzień Kobiet w Dobrzelowie

 • 27-02-2023
W Dobrzelowie będziemy w tym roku świętować Gminny Dzień Kobiet. Wszystkie Panie zapraszamy w środę, 8 marca 2023 roku do strażnicy OSP Dobrzelów, gdzie będą na nie czekały muzyczne wrażenia, słodkie niespodzianki i, oczywiście, piękne kwiaty.
Gminny Dzień Kobiet w Dobrzelowie rozpocznie się o godz. 18. Na scenę wyjdzie wówczas smyczkowy "Kwartet Obsession", który zaprezentuje program "Sztuki Piękne". Nie zabraknie też występu gospodarzy - dla zgromadzonych Pań z koncertem wystąpi Orkiestra Dęta OSP Dobrzelów.
Dla naszych miłych gości przygotujemy również słodki poczęstunek.
- Serdecznie zapraszam wszystkie nasze Panie na spotkanie, podczas którego to Wy będziecie bohaterkami - mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Dla nas to bardzo ważne, że po dwuletniej przerwie możemy wrócić do tradycji obchodów Gminnego Dnia Kobiet. Jestem przekonany, że w gościnnych progach OSP Dobrzelów wszyscy będą znakomicie się bawić - podkreśla Konrad Koc.
 
czytaj dalej

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z zagrożeniem silnym wiatrem

 • 22-02-2023
Właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, mają obowiązek, zgodnie z przepisami art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego, zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak m.in.: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
czytaj dalej

Spotkanie z 18-latkami

 • 08-02-2023
Co z punktu widzenia 18-latków jest ciągle do zrobienia w gminie Bełchatów? Na jakie kierunki powinno się kłaść większy nacisk? Co zrobić, by młodzieży w naszej gminie żyło się po prostu lepiej? To tylko część tematów, o których Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów rozmawiał z tymi mieszkańcami, którzy właśnie wkraczają w dorosłe życie.
 
- Spotkaliśmy się z naszymi świeżo upieczonymi dorosłymi mieszkańcami, którzy w 2022 roku ukończyli 18 lat - mówi Konrad Koc. - Było to pierwsze tego typu spotkanie i przyznam, że młodzież poruszyła kilka takich tematów, które musimy przemyśleć i które być może przełożą się na nowe projekty, które będziemy realizować. Nasi 18-latkowie to wspaniali młodzi ludzie. Mają kapitalne pomysły i przemyślenia godne uwagi - podkreśla Wójt Gminy Bełchatów.
Nasi młodzi goście odebrali też pamiątkowe listy gratulacyjne i drobne upominki.
czytaj dalej

Ogłoszenie o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego

 • 22-12-2022

Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego

 • 22-12-2022

Od 1 stycznia 2023 roku nowe stawki za odpady

 • 29-11-2022
Od stycznia 2023 roku na terenie Gminy Bełchatów będą obowiązywać nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych.
W przypadku odpadów segregowanych będzie to 21,50 zł za osobę miesięcznie (obecnie jest to 19,50 zł). W przypadku odpadów niesegregowanych będzie to 64,50 zł (obecnie jest to 58,50 zł). Zniżka na kompostownik będzie utrzymana na poziomie  2,50 zł za osobę miesięcznie.
 
Podwyżka o 2 zł to efekt tego, że po przetargu okazało się, iż kwota, jakiej zażądała jedyna firma, która wzięła udział w postępowaniu na odbiór odpadów w 2023 roku, jest aż o 1,4 mln zł wyższa niż było to w 2022 roku.
- Gdy kilka miesięcy temu decydowaliśmy o obniżeniu stawki za opłaty w 2022 roku, ustaliliśmy, że samorząd weźmie na siebie mniej więcej połowę odpłatności, jaka przypada na mieszkańca po przeliczeniu kwoty z przetargu - mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Na przyszły rok ta kwota po przeliczeniu przetargu wynosi 42 zł na osobę miesięcznie. Proponujemy dopłatę z budżetu gminy w takiej wysokości, by odpłatność ze strony mieszkańców wynosiła 21,50 zł za osobę miesięcznie. Oczywiście mówimy o odpadach segregowanych. Jeśli ktoś zadeklaruje posiadanie kompostownika, będzie za odbiór śmieci płacił 19 zł miesięcznie, bo utrzymujemy ulgę za kompostownik na poziomie 2,50 zł. Myślę, że podwyżka o 2 zł nie jest drastyczna, jest bardziej takim urealnieniem stawki za odpady - podkreśla Konrad Koc.
 
Radni Gminy Bełchatów jednogłośnie zatwierdzili wysokość nowych opłat. Będą one obowiązywać do końca 2023 roku.
Warto podkreślić, że w przyszłym roku utrzymane zostaną zasady, na jaki odbiór odpadów opierał się w roku 2022, tzn. taka sama będzie częstotliwość odbioru pojemników, a wielkogabarytowa zbiórka odpadów będzie raz w roku (najprawdopodobniej w kwietniu).
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 30