Logo: BIP

Aktualności

Radna Gminy Bełchatów w Radzie Kobiet w Rolnictwie

 • 14-07-2022
Bogumiła Robak, Radna Gminy Bełchatów, została członkinią Rady Kobiet w Rolnictwie, działającej przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Akty powołania dla Pań, które dołączyły do tego gremium, wręczono 12 lipca 2022 roku. Kadencja rady będzie trwała trzy lata.
Tego samego dnia odbyło się V posiedzenie Rady Kobiet w Rolnictwie, podczas którego mówiono m.in. o wsparciu dla środowisk popegeerowskich, czy o projektach rozwojowych związanych ze zwiększeniem aktywności biznesowej kobiet wiejskich.
Do zadań Rady Kobiet w Rolnictwie należą m.in. analiza sytuacji kobiet wiejskich i identyfikacja problemów, rekomendowanie inicjatyw, których celem jest wzmacnianie pozycji kobiet i ich aktywizacja, przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet, inicjowanie akcji społecznych, opiniowanie projektów aktów prawnych, dotyczących obszarów związanych w równouprawnieniem i sytuacją kobiet, współpraca z komórkami MRiRW.
Fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
czytaj dalej

Rusza remont drogi Janów - Kielchinów. Uważajcie na utrudnienia w ruchu!

 • 30-05-2022
Uwaga kierowcy! Ruszają prace związane z remontem drogi Janów - Kielchinów.
Od czwartku, 2 czerwca, mieszkańcy Janowa oraz kierowcy, korzystający z drogi Janów - Kielchinów, muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu. Tego dnia zaczyna obowiązywać nowa organizacja ruchu, związana z remontem drogi Janów - Kielchinów (odcinki objęte remontem zaznaczono na mapce na czerwono).
W czasie prac ruch na tym odcinku będzie się obywał w sposób wahadłowy, kierowcy muszą się liczyć ze zwężeniami jezdni. Na początku i na końcu robót budowlanych mają się znajdować pracownicy kierujący ruchem. Cała inwestycja ma się zakończyć do 21 czerwca 2022 roku.
Przypomnijmy, że w ramach zaplanowanych prac wykonana zostanie nowa nawierzchnia oraz obustronne pobocza o szerokości 0,75 m. Roboty będą toczyły się na odcinku ok. 2,8 km, a ich koszt to 929.555,21 zł.
czytaj dalej

Bliżej budowy bloków SIM w Dobrzelowie

 • 26-05-2022
Trzy budynki, w których znajdzie się około 50 mieszkań, każdy z nich czterokondygnacyjny (w to wliczony jest podziemny parking), a w jednym z bloków parter zajęty będzie pod działalność usługową. To wstępne założenia dla budynków wielorodzinnych, które Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Łódzkie Sp. z o.o. wybuduje w Dobrzelowie. Gmina Bełchatów zatwierdziła założenia, jakie mają spełniać budynki, teraz czekamy, na projekt obiektów (SIM jest w trakcie zlecania tego zadania), a potem na rozpoczęcie budowy przez spółkę.
- Mamy wstępne wizualizacje tych bloków, one oddają założenia, czy raczej estetykę, w jakiej mają być utrzymane obiekty – mówi Małgorzata Filipek, Sekretarz Urzędu Gminy Bełchatów, reprezentująca Gminę Bełchatów w SIM SP. z o.o. - Jednak jest możliwe, że projekty będą nieco od tych wizualizacji odbiegać. Wskazaliśmy też nasze oczekiwania, co do powierzchni lokali mieszkalnych w poszczególnych blokach. Projektanci dostosują je do możliwości kubaturowych tych obiektów na poszczególnych kondygnacjach – dodaje.

Jak zaznacza Konrad Koc, Wójt Gminy Belchatów, rozkład mieszkań w poszczególnych budynkach i ich dokładną powierzchnię, poznamy dopiero po zakończeniu pracy projektantów.
- My przedstawiliśmy SIM nasze oczekiwania, dotyczące powierzchni w poszczególnych blokach. Zakładamy, że większość mieszkańców będą stanowiły rodziny z dziećmi i pod tym kątem wskazaliśmy, jakie powierzchnie będą z naszego punktu widzenia najbardziej pożądane – mówi Wójt Gminy Bełchatów.
 
I tak w budynku, którego parter będzie zajęty pod działalność usługową, ma być siedem mieszkań o pow. od 30 do 45 metrów kwadratowych, osiem mieszkań o pow. od 45 do 65 metrów kwadratowych oraz jedno duże mieszkanie o pow. od 65 do 80 metrów kwadratowych. W pozostałych dwóch budynkach, jak mówi Konrad Koc, oczekujemy po cztery mieszkania o pow. 30-45 metrów kw, po dziesięć mieszkań o pow. 45-65 metrów kwadratowych oraz po dwa mieszkania o pow. 65-80 metrów kw.
 
Małgorzata Filipek zaznacza, że na razie trudno jest mówić o kosztach, jakie będą ponosić najemcy tych mieszkań. - Poznamy je dopiero w momencie, gdy będą znane koszty budowy poszczególnych bloków. Chcę jednak przypomnieć, że z założenia bloki SIM będą przeznaczone dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, więc koszty najmu nie mogą być wygórowane – dodaje.
 
czytaj dalej

Wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Gminy

 • 24-05-2022
 
 
Jeszcze w czerwcu na pierwszym posiedzeniu spotkają się radni Młodzieżowej Rady Gminy Bełchatów. Radnych - juniorów będzie 15 (podobnie, jak 15 radnych jest w "dorosłej" Radzie Gminy Bełchatów). Wybory do MRG odbyły się w sześciu szkołach. Oto kandydaci, którzy zostali wybrani w poszczególnych okręgach: 
 
 
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Łękawie
 1. Fabian Gembicki
 2. Zuzanna Książek
Szkoła Podstawowa w Dobiecinie
 1. Zuzanna Kołomycka
 2. Szymon Świerk
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kurnosie Drugim
 1. Hanna Stolecka
 2. Wiktoria Dolata
 3. Konrad Malenta
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Domiechowicach
 1. Kacper Pole
 2. Liwia Pole
 3. Wiktoria Kowalczyk
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dobrzelowie
 1. Nicola Pietruszka
 2. Magdalena Borowiec
 3. Zuzanna Balińska
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Janowie
 1. Amelia Zagórksa
 2. Sylwester Nowak.
 
czytaj dalej

Ósmoklasiści przystąpili do egzaminu

 • 24-05-2022
Aż 135 uczniów szkół, prowadzonych przez Gminę Bełchatów, pisze w tym roku egzamin ósmoklasisty. Za nimi zadania z języka polskiego, jutro zmierzą się z matematyką, a pojutrze - z językiem obcym.
Najwięcej ósmoklasistów, bo aż 35, przystąpiło do egzaminu w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Domiechowicach. 34 ósmoklasistów zdaje egzamin w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kurnosie Drugim. W Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Dobrzelowie ósmoklasistów jest 30, w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Łękawie i Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Janowie po 14, a w Szkole Podstawowej w Dobeicinie - 8.
Trzymamy kciuki za wszystkich zdających.
czytaj dalej

Przedsiębiorcy i samorządowcy spotkali się w Wielopolu

 • 16-05-2022
"Biznes i Samorząd. Spotkajmy się w Wielopolu" - pod takim hasłem samorządowcy i przedsiębiorcy związani z Gminą Bełchatów spotkali się, by porozmawiać o perspektywach rozwoju naszej gminy, planach związanych z rozwojem przedsiębiorczości i tworzeniem stref przemysłowych, czy wydarzeniami, na które powinniśmy przygotować się w związku z czekającą nas transformacją energetyczną.
 
W Wielopolu o zagadnieniach tych mówili Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra, dr Maciej Kozakiewicz - pełnomocnik Zarządu Województwa Łódzkiego ds transformacji regionu bełchatowskiego oraz Tomasz Ślęzakiewicz - Prezes Zarządu SIM Łódzkie Sp. zoo. Goście spotkania w Wielopolu mieli też czas na to, by porozmawiać o nurtujących ich problemach, czy wymienić się doświadczeniami.
 
Była to już druga edycja tego spotkania. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Poseł Małgorzaty Janowskiej, Zastępcy Wójta Gminy Bełchatów Damiana Marczewskiego, Sekretarz Urzędu Gminy Bełchatów Małgorzaty Filipek, Dyrektor ds Rozwoju Gminy Bełchatów Zofii Szumigaj - Grochockiej i Radnych Gminy Bełchatów. Po raz kolejny samorządowcy i przedsiębiorcy spotkają się w Wielopolu za rok.
czytaj dalej

Mieszkańcy Dobiecina Kolonii wybrali nowego sołtysa

 • 27-04-2022
Pan Marcin Pawelczyk został nowym sołtysem Dobiecina Kolonii. Nowy sołtys ma 28 lat, z zawodu jest listonoszem. Jak podkreśla, będzie mocno zabiegał o realizację tych przedsięwzięć, które są dla mieszkańców najważniejsze. Sołtys Dobiecina Kolonii tuż po wyborze odebrał gratulacje od Wójta Gminy Bełchatów, Konrada Koca.
Panu Marcinowi Pawelczykowi życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za realizację wszystkich zamierzeń i planów, związanych z jego nową funkcją.
 
Wybory Sołtysa w Dobiecinie Kolonii trzeba było przeprowadzić po tym, jak 27 lutego 2022 roku zmarł urzedujący sołtys, Henryk Pawelczyk. Warto zaznaczyć, że zanim  mieszkańcy Dobiecina Kolonii przystąpili do wyborów, minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego sołtysa.
czytaj dalej

Umowa na przebudowę drogi w Postękalicach podpisana

 • 24-03-2022
Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc i Prezes Zarządu PBDiM EBERDIM Sp. z o.o. Marek Kijanowicz, podpisali dziś umowę na przebudowę drogi w Postękalicach.
Chodzi o liczący 1117 metrów odcinek od skrzyżowania z drogą powiatową Bełchatów - Bogdanów w stronę Zwierzchowa. W ramach inwestycji zostanie wykonana nowa nawierzchnia, na odcinku 400 metrów powstanie też szeroki chodnik oraz zjazdy do posesji.
Koszt przebudowy to 2.138.710,78 zł. Spółka EBERRDIM, która wygrała przetarg na realizację drogi, ma na realizację przedsięwzięcia 4 miesiące. To oznacza, że droga musi być gotowa najpóźniej 24 lipca.
czytaj dalej

OGŁOSZENIE W SPRAWIE KONSULTACJI:

Wójt Gminy Bełchatów informuje, iż od dnia 9 listopada 2021 roku do 16 listopada 2021 roku zostaną przeprowadzone konsultacje projektu „Programu współpracy Gminy Bełchatów z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie na 2022 rok".
 
Do udziału w konsultacjach zaprasza się wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
 
Konsultacje rozpoczną się w dniu 9 listopada 2021 roku i zostaną zakończone w dniu
16 listopada 2021 roku.
Projekt „Programu współpracy Gminy Bełchatów z organizacjami pozarządowymi (...) na 2022 rok" oraz formularz zgłaszania uwag i opinii dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Bełchatów oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Bełchatów, ul. Kościuszki 13.
Uwagi i opinie należy kierować w formie pisemnej w nieprzekraczalnym terminie do
16 listopada 2021 roku do godz. 15:00 według załączonego wzoru formularza zgłaszania uwag i opinii:
- w sekretariacie Urzędu Gminy Bełchatów,
- listownie na adres: Urząd Gminy Bełchatów, ul. Kościuszki 13, 97-400 Bełchatów.
 
Rozpatrywane będą tylko te uwagi i opinie, które wpłyną przed terminem zakończenia konsultacji.
czytaj dalej

Diagnoza Problemów Społecznych na terenie Gminy Bełchatów - kwestionariusz ankiety internetowej

Uprzejmie informujemy, że od 13 października do 27 października 2021 roku, na terenie naszej gminy są realizowane badania ankietowe związane z opracowywaniem diagnozy lokalnych zagrożeń społecznych.
Pozyskane w badaniach dane statystyczne będą wykorzystane do analiz i opracowań zbiorczych dotyczących sytuacji społecznej oraz będą stanowiły podstawę do opracowania skutecznych działań mających na celu przeciwdziałanie zagrożeniom społecznym w naszej gminie.
 
Badania realizowane są metodą internetową - kwestionariusz ankiety internetowej znajduje się w poniższym linku: https://www.webankieta.pl/ankieta/671870/gmina-belchatow-mieszkancy-2021.html
Zachęcamy do udziału w badaniu.
 
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 31