Logo: BIP

Inwestycje gminne

Węzeł do produkcji betonu już działa. Pierwsza droga z naszego betonu powstaje w Niedyszynie

  • 21-09-2022
W Niedyszynie powstaje pierwsza droga wybudowana z betonu, wyprodukowanego dzięki instalacji, uruchomionej przez Gminę Bełchatów. To pierwsza samorządowa instalacja do produkcji betonu drogowego w województwie łódzkim i (według naszych informacji) dopiero druga w kraju. Dzięki niej na terenie gminy Bełchatów będziemy mogli szybko budować lokalne drogi z bardzo wytrzymałą, betonową nawierzchnią. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, jeszcze w tym roku powstaną one w sześciu kolejnych miejscowościach.
 
Węzeł do produkcji betonu powstał na terenie, należącym do Przedsiębiorstwa Komunikacji, Transportu i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów. Koszt zakupu instalacji, jej montażu i przeszkolenia pracowników to 1.015.980 zł. Dzięki pieniądzom, przekazanym przez mieszkańców gminy Bełchatów w ramach Funduszu Sołeckiego, można było zakupić inne urządzenia i sprzęty, niezbędne do budowy dróg – ładowarkę z podnośnikiem, ciężarówkę do mieszania i przewożenia betonu, szalunki, etc.
 
- Zainspirowała nas wizyta w Brańsku, pierwszej gminie, która zaczęła budować betonowe drogi lokalne – przyznaje Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów. – Wójt Brańska, Andrzej Jankowski, jest dziś zresztą z nami. Te drogi są wytrzymałe, estetyczne, ekologiczne i tańsze niż drogi asfaltowe. Zdecydowaliśmy się postawić na takie właśnie rozwiązanie. Własny węzeł uniezależnia nas od trudności, związanych z dostawą betonu z firm zewnętrznych. Teraz lokalne drogi o szerokości 4-4,5 metra możemy budować sami, a co najważniejsze będziemy to robić szybko, sprawnie i taniej – podkreśla Konrad Koc. – Bardzo chciałbym podziękować naszym mieszkańcom. To dzięki nim ten węzeł mógł powstać. W ubiegłym roku absolutnie nie mogliśmy sobie finansowo pozwolić na taką inwestycję i nie bylibyśmy w stanie zabezpieczyć pieniędzy na ten cel. Tylko dzięki temu, że mieszkańcy większości miejscowości zdecydowali się przeznaczyć całość lub część swojego Funduszu Sołeckiego na infrastrukturę do produkcji betonu, możemy dziś otwierać naszą własną instalację – dodaje.
 
Gminna spółka komunalna będzie się zajmować budową betonowych dróg „od a do z” – od przygotowania podłoża, przez szalunki, po produkcję betonu, wylanie go na drogę i dylatację nawierzchni.
 
Jak mówi Mateusz Rogut, prezes gminnej spółki, załoga jest przygotowana do tych zadań.  
W zależności od warunków terenowych, długości budowanego odcinka, liczby zjazdów, przygotowanie takiej drogi może trwać 2-3 tygodnie – mówi. Jak dodaje, najwięcej czasu zajmuje przygotowanie odpowiedniego podłoża. Samo szalowanie, wylewanie betonu i dylatacja to już kwestia kilku dni. – Następnego dnia po wylaniu betonu już można z drogi korzystać. Oczywiście w zależności od warunków pogodowych może to potrwać nieco dłużej – zastrzega.
 
Pierwsza testowa droga z betonu powstała w ubiegłym roku w Wielopolu. Pierwsza droga budowana z betonu, wyprodukowanego we własnym węźle to ta w Niedyszynie (łącznik między Niedyszyną a Wielopolem). Ma długość 360 metrów, a koszt jej budowy to 210 tys. zł.
 
- Mamy już wytypowane kolejne miejscowości, w których będziemy budować drogi z betonu – mówi Konrad Koc. – W tym roku, jeśli warunki pogodowe pozwolą, chcemy jeszcze wylać betonowe nawierzchnie w Kurnosie Pierwszym, Kałdunach, Zawadowie, Woli Kruszyńskiej, Zdzieszulicach Górnych i w Łękawie – zaznacza.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022