Logo: BIP

Inwestycje gminne

PSZOK w Zawadach zmienił się nie do poznania

  • 28-09-2023
Jeszcze chwila i mieszkańcy Gminy Bełchatów będą mogli korzystać z przebudowanej części Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Wielkogabarytowych w Zawadach. Dziś nową część obiektu oglądali gminni radni, a o zastosowanych tam rozwiązaniach mówili pracownicy referatu Inwestycji, zespołu ds Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami oraz Maria Makowska ze spółki MK Budima, która realizowała tę inwestycję.
 
Jak podkreśla Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów, PSZOK w Zawadach jest pierwszym w Polsce, w którym zastosowano system kontenerów do głębokiej zbiórki odpadów, tzw. Molok. Na PSZOK jest też kontener na odpady niebezpieczne i elektrośmieci, stalowa wiata o wymiarach 20 metrów na 8,4 metra, pod którą będą schowane kontenery na odpady, waga najazdowa stalowo - betonowa oraz kontener biurowy wraz z zapleczem sanitarnym. Pojawiły się tam również nowe nasadzenia. Wyremontowano też drogę dojazdową do PSZOK, a sam punkt ma dwie bramy : wjazdową i wyjazdową tak, by usprawnić obsługę mieszkańców.
 
- Staraliśmy się, żeby rozwiązania, które tu zastosowaliśmy, były jak najbardziej funkcjonalne, jak najmniej uciążliwe dla otoczenia i jednocześnie maksymalnie usprawniały pracę PSZOK - mówi Konrad Koc.
Jak zaznacza Marta Bluszcz - Stępnik, kierownik zespołu ds. Gospodarowania Odpadami, jednocześnie pozwoli to na uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami tak, by faktycznie korzystali z niego wyłącznie mieszkańcy Gminy Bełchatów. Co ważne, cały teren PSZOK jest monitorowany, a zastosowane tam kamery dają obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości.
 
Przebudowa PSZOK kosztowała 3.037.589,44 zł. Na realizację tego zadania Gmina Bełchatów uzyskała dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
czytaj dalej

Park w Wielopolu zmieni swoje oblicze

  • 28-09-2023
W przyszłym roku Wielopole czeka kolejna inwestycja - zagospodarowany zostanie teren zabytkowego parku wokół budynku świetlicy w Wielopolu. Stanie się tak dzięki dotacji, jaką na realizację tego zadania Gmina Bełchatów otrzymała z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie wynosi 784 tys. zł.
W ramach tego przedsięwzięcia na terenie parku powstaną alejki, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, boisko z trawiastą nawierzchnią oraz altana. Zamontowane zostaną też elementy małej architektury.
czytaj dalej

Drogi w Zwierzchowie i Postękalicach już gotowe

  • 27-09-2023
Zakończyły się prace, związane z przebudową dróg w Postękalicach oraz w Zwierzchowie. W Postękalicach gotowy jest już liczący 998 metrów odcinek. Nowa droga ma 5 metrów szerokości oraz pobocza o szerokości 1 metra. Przebudowano też zjazdy do posesji, a wzdłuż drogi powstał rów odwodnieniowy.
Z kolei w Zwierzchowie przebudowano dwa odcinki. Pierwszy z nich ma długość 705 metrów, a drugi liczy pół kilometra. Oba zyskały nową nawierzchnię o szerokości 4,5 metra, powstały tam też obustronne pobocza. Podobnie, jak w Postękalicach przebudowano zjazdy, powstał system odwodnienia i nowe oznakowanie.
czytaj dalej

Droga betonowa w Łękawie już gotowa

  • 15-09-2023
W Łękawie odbył się dziś odbiór nowej betonowej drogi. Nową nawierzchnię zyskały dwa odcinki, liczące w sumie 320 merów. Zamontowano tam również oświetlenie uliczne.
 
A tymczasem pracownicy gminnej spółki już przygotowują się do budowy kolejnej betonowej drogi - tym razem w Zdzieszulicach Górnych. Zaprojektowany odcinek będzie miał długość 377 metrów.
Jak dodaje Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów, który wspólnie z Sekretarz Gminy Małgorzatą Filipek uczestniczył w dzisiejszym odbiorze, po Zdzieszulicach Dolnych przyjdzie kolej na Dobrzelów.
- To właśnie w tej miejscowości planowana jest budowa następnej w kolejności drogi z betonową nawierzchnią - mówi wójt.
czytaj dalej

Nowe odcinki oświetlenia ulicznego

  • 16-08-2023
Pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Transportu i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów kończą prace, związane z budową dwóch nowych odcinków oświetlenia ulicznego w Oleśniku. W sumie powstało tam ponad 400 metrów nowego oświetlenia. Jest to jeden z kilkunastu projektów, które pracownicy gminnej spółki komunalnej będą wykonywać w najbliższym czasie.
 
Po zakończeniu budowy oświetlenia w Oleśniku, brygada przenosi się do Dobiecina, gdzie powstanie nowe oświetlenie na odcinku 360 metrów. Nowe lampy wkrótce pojawią się też m.in. w Emilinie, Kałdunach, Postękalicach, Bukowej czy Wólce Łękawskiej
czytaj dalej

Sala OSP w Kurnosie Drugim rośnie jak na drożdżach

  • 14-08-2023
Przestronna duża sala z przeszkloną ścianą, funkcjonalna kuchnia, sanitariaty i pomieszczenia gospodarcze, zagospodarowane piętro, energooszczędny i nowoczesny system ogrzewania z pompą ciepła i instalacją fotowoltaiczną. Sala OSP w Kurnosie Drugim już niedługo będzie takim obiektem użyteczności publicznej, który w zupełności spełni oczekiwania mieszkańców. Przebudowa i rozbudowa tego obiektu trwa, a niemal z dnia na dzień widać postępy prac. Jak zapewnia wykonawca, przed jesiennymi niepogodami będzie chciał zamknąć budynek i prace przeniosą się do środka obiektu. W sumie całość ma być gotowa w lutym 2024 roku. Koszt tej inwestycji to niemal 2,5 mln zł.
 
- Myślę, że będzie to taki obiekt, na jaki czekali mieszkańcy Kurnosa i okolic - mówi Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. - Co ważne, nie jest to jedyna inwestycja, którą w tym roku tutaj realizujemy. Rozpoczęły się prace, związane z zagospodarowaniem placu przy przedszkolu, a lada dzień rozpocznie się wymiana wodociągu w drodze, prowadzącej przez Kurnos Pierwszy, która następnie zostanie przebudowana.
czytaj dalej

Trwa budowa nowych dróg w Wielopolu i Oleśniku

  • 14-08-2023
W Wielopolu i Oleśniku trwają prace, związane z rozbudową dwóch gminnych dróg. W Wielopolu chodzi o odcinek od DK 74 w stronę parku. Nawierzchnia została już sfrezowana, obecnie trwa korytowanie drogi. Roboty prowadzone są na odcinku o długości 562 metrów. Wzdłuż zabytkowego parku (czyli na długości nieco ponad 160 metrów) ułożona zostanie nawierzchnia z kostki bitumicznej (to wymóg konserwatora zabytków). Na pozostałej części drogi pojawi się nawierzchnia asfaltowa. W Wielopolu powstaną też pobocza o szerokości 0,75 metra, pojawi się też nowe oznakowanie. Koszt tego zadania to 1.642.050 zł.
- Trwają też prace projektowe, związane z przebudową drugiej drogi w Wielopolu, tej prowadzącej od DK 74 w stronę skrzyżowania z drogą do Niedyszyny - mówi Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. Tam przebudowany zostanie odcinek o długości 550 metrów. - Ten sam wykonawca, który obecnie przygotowuje projekt przebudowy, zajmie się też pracami w terenie, bo inwestycja będzie realizowana w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Jeśli prace nad projektem uda się sfinalizować jesienią, bardzo będzie nam zależało na tym, by roboty w terenie rozpoczęły się jeszcze w tym roku - zaznacza Konrad Koc.
 
Z kolei w Oleśniku rozpoczęły się prace, związane z przebudową drogi, biegnącej obok świetlico - kaplicy. Roboty są prowadzone na odcinku 828 metrów. Nawierzchnia jest już sfrezowana, droga została też wykorytrowana. Docelowo powstanie tu nowa nawierzchnia o szerokości 4-4,5 metra oraz pobocza o szerokości 0,75 metra. Droga zostanie odwodniona, przebudowane będą zjazdy, powstanie też nowe oznakowanie. Koszt tego zadania to 1.578.090 zł.
 
Jak podkreśla Konrad Koc, w tym roku powinny się również rozpocząć prace przy przebudowie innej drogi biegnącej przez Oleśnik z północy w kierunku południowym - od Poręb aż do drogi powiatowej w stronę Rząsawy. - Wiem, że mieszkańcy Oleśnika długo czekali na te inwestycje w swojej miejscowości. W zeszłym roku rozpoczęliśmy prace projektowe, by w tym roku drogowcy mogli rozpocząć prace w terenie - mówi Konrad Koc i dodaje, że również w tym roku rozpocznie się budowa kompleksu sportowego w Oleśniku, z którego będą przecież korzystać nie tylko mieszkańcy tej miejscowości, ale również Poręb czy Księżego Młyna - zaznacza Konrad Koc.
czytaj dalej

Umowa na dofinansowanie budowy boiska w Oleśniku podpisana

  • 02-08-2023
Wójt Gminy Bełchatów Konrad Koc i Sławomir Piętakiewicz Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, podpisali dziś umowę na dofinansowanie budowy boiska wielofunkcyjnego w Oleśniku. Gmina Bełchatów zdobyła na tę inwestycję grant w ramach programu "Infrastruktura Sportowa Plus" w wysokości 230 tys. zł. Wartość całego zadania szacowana jest na 670 tys. zł.
Budowa boiska wielofunkcyjnego to pierwszy etap inwestycji, związane z budową kompleksu sportowo - rekreacyjnego w Oleśniku. Oprócz niego, w ramach drugiego etapu tego zadania, powstanie tam również mini-skate park, altana, sanitariaty, oświetlenie i nagłośnienie, cały teren zostanie też zagospodarowany.
- Budowa boiska to zadanie, które zgodnie z zawartą umową, chcemy zrealizować w tym roku. Natomiast w przyszłym roku wykonany zostanie drugi etap prac związanych z budową kompleksu w Oleśniku - mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc.
czytaj dalej

Betonowa droga w Zawadowie już gotowa

  • 28-07-2023
W Zawadowie odebrano dziś pierwszy odcinek drogi z betonową nawierzchnią, który powstał w tej miejscowości. Liczy on ponad 330 metrów, droga ma 3,5 metra szerokości oraz obustronne pobocza po 0,5 metra. W odbiorach uczestniczyli m.in. Konrad Koc, wójt Gminy Bełchatów, zastępca wójta - Damian Marczewski , sekretarz Gminy Bełchatów - Małgorzata Filipek oraz Rafał Furczyński wiceprzewodniczący Rady Gminy Bełchatów.
Jak podkreśla Konrad Koc, w kolejnych latach beton pojawi się na dalszym odcinku tej drogi, aż do połączenia z drogą powiatową Wólka Łekawska - Zawadów.
Mateusz Rogut, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji, Transportu i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów, które zajmowało się tą inwestycją, zaznacza, że trwają prace związane z przygotowaniem pod budowę betonowej nawierzchni na drodze w Łękawie.
czytaj dalej

Rusza przebudowa placu przy przedszkolu w Kurnosie Drugim

  • 25-07-2023
Nowy plac zabaw, drewniana wiata, nowy parking i chodniki, a do tego ocieplony budynek gospodarczy - to tylko część elementów, które pojawią się na działce przy Gminnym Przedszkolu i filii Centrum Kultury i Sportu Gminy Bełchatów w Kurnosie Drugim już za kilka miesięcy. Stanie się tak dzięki inwestycji, która właśnie się rozpoczęła, a polega ona na zagospodarowaniu całej działki gminnej.
Realizacją tego zadania zajmie się spółka MK Budima, a będzie ono kosztowało ponad milion złotych.
Całość gotowa ma być w połowie listopada.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 13