Logo: BIP

Inwestycje gminne

Odbiór drogi w Hucie

  • 18-10-2022
Zakończyła się przebudowa drogi w Hucie. Inwestycja przeszła końcowe odbiory, w których uczestniczyli m.in. Wójt Gminy Bełchatów Konrad Koc, Zastępca Wójta Damian Marczewski, Sekretarz Urzędu Gminy Bełchatów Małgorzata Filipek, radny Wojciech Rzepecki, kierownik Referatu Inwestycji Mirosław Klimas oraz zastępca kierownika Bożena Wieczorek.
 
W ramach przebudowy nową nawierzchnię zyskał odcinek o długości ponad 680 metrów. Po obu stronach drogi powstały pobocza, zadbano też o odwodnienie i zjazdy do posesji.
Całość kosztowała 1.052.695,43 zł, przy czym 193.200 zł to dotacja ze środków budżetu Województwa Łódzkiego.
To nie koniec inwestycji drogowych w tym sezonie. W listopadzie zakończy się przebudowa drogi w Dobiecinie Kolonii. Tam prace są już mocno zaawansowane, a toczą się na odcinku ponad 900 metrów.
czytaj dalej

Integracja dzieci i młodzieży wiejskiej po ustaniu sytuacji epidemicznej, związanej z pandemia Covid-19 - Sołectwo Wólka Łękawska

  • 10-10-2022
SOŁECTWO WÓLKA ŁĘKAWSKA
Integracja dzieci i młodzieży wiejskiej po ustaniu sytuacji epidemicznej, związanej z pandemia Covid-19
czytaj dalej

Postękalice wieś aktywna, ekologiczna, niosąca pomoc - Sołectwo Postękalice

  • 10-10-2022
SOŁECTWO POSTĘKALICE
POSTĘKALICA WIEŚ AKTYWNA, EKOLOGICZNA, NIOSĄCA POMOC
czytaj dalej

Zagospodarowanie działki gminnej nr 183 w miejscowości Bukowa - Sołectwo Bukowa

  • 10-10-2022
SOŁECTWO BUKOWA
Zagospodarowanie działki gminnej nr 183 w miejscowości Bukowa
czytaj dalej

Budowa siłowni zewnętrznej - Sołectwo Augustynów

  • 10-10-2022
SOŁECTWO AUGUSTYNÓW
Budowa siłowni zewnętrznej
czytaj dalej

Zagospodarowanie działki gminnej 167/3 w Mokraczu

  • 10-10-2022
Zagospodarowanie działki gminnej nr 167/3 w Mokraczu
czytaj dalej

Umowy na projekty kompleksów sportowych w Emilinie, Oleśniku i Zawadach podpisane

  • 07-10-2022
Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc oraz Sebastian Pałczyński, Prezes 7S Group Sp. z o.o. podpisali dziś umowy, na zaprojektowanie kompleksów sportowych, które mają powstać w Emilinie, Zawadach i Oleśniku.
Przypomnijmy, że w Emilinie zostanie zaprojektowana całoroczna hala namiotowa z podnoszonymi/rolowanymi ścianami, pod którą ma być kort tenisowy i boisko wielofunkcyjne. Oprócz tego powstanie tam też zewnętrzne boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, ogrodzeniem, nagłośnieniem, etc. W Oleśniku zostanie zaprojektowany miniskatepark, boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, altana i zaplecze gospodarczo - sanitarne. Z kolei w Zawadach projektowana będzie hala namiotowa z podnoszonymi/rolowanymi ścianami, pod którą ma być kort tenisowy i boisko wielofunkcyjne. Oprócz tego powstanie tam też zewnętrzne boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, bieżnia i zaplecze sanitarne.
Kompletna dokumentacja dla tych przedsięwzięć ma być gotowa w ciągu najbliższych 6 miesięcy.
 
czytaj dalej

Węzeł do produkcji betonu już działa. Pierwsza droga z naszego betonu powstaje w Niedyszynie

  • 21-09-2022
W Niedyszynie powstaje pierwsza droga wybudowana z betonu, wyprodukowanego dzięki instalacji, uruchomionej przez Gminę Bełchatów. To pierwsza samorządowa instalacja do produkcji betonu drogowego w województwie łódzkim i (według naszych informacji) dopiero druga w kraju. Dzięki niej na terenie gminy Bełchatów będziemy mogli szybko budować lokalne drogi z bardzo wytrzymałą, betonową nawierzchnią. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, jeszcze w tym roku powstaną one w sześciu kolejnych miejscowościach.
 
Węzeł do produkcji betonu powstał na terenie, należącym do Przedsiębiorstwa Komunikacji, Transportu i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów. Koszt zakupu instalacji, jej montażu i przeszkolenia pracowników to 1.015.980 zł. Dzięki pieniądzom, przekazanym przez mieszkańców gminy Bełchatów w ramach Funduszu Sołeckiego, można było zakupić inne urządzenia i sprzęty, niezbędne do budowy dróg – ładowarkę z podnośnikiem, ciężarówkę do mieszania i przewożenia betonu, szalunki, etc.
 
- Zainspirowała nas wizyta w Brańsku, pierwszej gminie, która zaczęła budować betonowe drogi lokalne – przyznaje Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów. – Wójt Brańska, Andrzej Jankowski, jest dziś zresztą z nami. Te drogi są wytrzymałe, estetyczne, ekologiczne i tańsze niż drogi asfaltowe. Zdecydowaliśmy się postawić na takie właśnie rozwiązanie. Własny węzeł uniezależnia nas od trudności, związanych z dostawą betonu z firm zewnętrznych. Teraz lokalne drogi o szerokości 4-4,5 metra możemy budować sami, a co najważniejsze będziemy to robić szybko, sprawnie i taniej – podkreśla Konrad Koc. – Bardzo chciałbym podziękować naszym mieszkańcom. To dzięki nim ten węzeł mógł powstać. W ubiegłym roku absolutnie nie mogliśmy sobie finansowo pozwolić na taką inwestycję i nie bylibyśmy w stanie zabezpieczyć pieniędzy na ten cel. Tylko dzięki temu, że mieszkańcy większości miejscowości zdecydowali się przeznaczyć całość lub część swojego Funduszu Sołeckiego na infrastrukturę do produkcji betonu, możemy dziś otwierać naszą własną instalację – dodaje.
 
Gminna spółka komunalna będzie się zajmować budową betonowych dróg „od a do z” – od przygotowania podłoża, przez szalunki, po produkcję betonu, wylanie go na drogę i dylatację nawierzchni.
 
Jak mówi Mateusz Rogut, prezes gminnej spółki, załoga jest przygotowana do tych zadań.  
W zależności od warunków terenowych, długości budowanego odcinka, liczby zjazdów, przygotowanie takiej drogi może trwać 2-3 tygodnie – mówi. Jak dodaje, najwięcej czasu zajmuje przygotowanie odpowiedniego podłoża. Samo szalowanie, wylewanie betonu i dylatacja to już kwestia kilku dni. – Następnego dnia po wylaniu betonu już można z drogi korzystać. Oczywiście w zależności od warunków pogodowych może to potrwać nieco dłużej – zastrzega.
 
Pierwsza testowa droga z betonu powstała w ubiegłym roku w Wielopolu. Pierwsza droga budowana z betonu, wyprodukowanego we własnym węźle to ta w Niedyszynie (łącznik między Niedyszyną a Wielopolem). Ma długość 360 metrów, a koszt jej budowy to 210 tys. zł.
 
- Mamy już wytypowane kolejne miejscowości, w których będziemy budować drogi z betonu – mówi Konrad Koc. – W tym roku, jeśli warunki pogodowe pozwolą, chcemy jeszcze wylać betonowe nawierzchnie w Kurnosie Pierwszym, Kałdunach, Zawadowie, Woli Kruszyńskiej, Zdzieszulicach Górnych i w Łękawie – zaznacza.
czytaj dalej

Centrum Sportu i Rekreacji - świetlica w Emilinie oddane do użytku

  • 19-09-2022
Centrum Sportu i Rekreacji - Świetlica w Emilinie zostało oficjalnie oddane do użytku. Mieszkańcy Domiechowic, Emilina i Zalesnej oraz gminni i powiatowi radni mieli okazję po raz pierwszy obejrzeć wnętrza nowego obiektu.
 
 - Cieszę się, że możemy spotkać się w tym nowoczesnym, ekologicznym budynku, który niebawem będzie tętnił życiem i, jak się spodziewam, będzie ulubionym miejscem spotkań lokalnej społeczności - mówi Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. - Chcę podkreślić, że jesteśmy dopiero w pół drogi, jeśli chodzi o przygotowanie całego kompleksu centrum sportu i rekreacji. W przyszłym roku chcielibyśmy rozpocząć pracę nad budową obiektów sportowych w Emilinie, które znajdą się w sąsiedztwie tego pięknego budynku.
Nowy budynek poświęcił ks. Marcin Majda, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie. Poczęstunek dla gości przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Domiechowicach. Wszyscy mogli też skosztować tortu, przygotowanego specjalnie z okazji oddania obiektu do użytku.
Koszt budowy centrum to ponad 1,9 mln zł, przy czym 1,5 mln zł to środki pozyskane przez Gminę Bełchatów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
czytaj dalej

Umowa na projekt przebudowy szkoły w Dobrzelowie podpisana

  • 09-09-2022
Wiosną 2023 roku gotowa będzie dokumentacja projektowa dla przebudowy Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Dobrzelowie. Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc i Jakub Winecki z Pracowni Projektowej "Architekt Jakub Winiecki" podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy tego obiektu.
Projekt ma uwzględnić budowę ośmiu nowych sal - każda o powierzchni ok. 50 metrów kw (czterech na parterze na potrzeby przedszkola i czterech klas lekcyjnych na piętrze), powstanie małej salki gimnastycznej o pow. 30 metrów kw, bloku kuchennego, szatni i łazienek oraz parkingów wokół szkoły.
Biuro projektowe ma teraz 7 miesięcy na przygotowanie dokumentacji, ale Jakub Winecki podkreśla, że będą się starali w jak najszybszym terminie przygotować komplet dokumentów.
- Rozbudowa szkoły w Dobrzelowie to konieczność, z roku na rok przybywa tam uczniów, chcemy również uruchomić w Dobrzelowie przedszkole. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli rozpocząć tam roboty budowlane - mówi Wójt Konrad Koc. Jak zaznacza, po przebudowie szkoły w Dobrzelowie zostanie uruchomione przedszkole.
czytaj dalej
1 ... 3 4 5 6 7 ... 13