Logo: BIP

Inwestycje gminne

Droga łącząca Dobiecin Kolonię i Zwierzchów już gotowa

 • 07-12-2022
Zakończyły się prace przy przebudowie ponad 900- metrowego odcinka drogi, łączącej Dobiecin Kolonię i Zwierzchów.
Droga nie tylko zyskała nową nawierzchnię, ale została na całym odcinku poszerzona do 5 metrów, powstały tam też obustronne pobocza, a zjazdy do posesji i dojścia do furtek zostały przebudowane. Pojawiło się również oznakowanie.
- Ta droga, a szczególnie zakręt przy wjeździe do Dobiecina Kolonii były w fatalnym stanie - przyznaje Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc, który dziś wspólnie z Małgorzatą Filipek - Sekretarz Urzędu Gminy Bełchatów oraz Mirosławem Klimasem - kierownikiem Referatu Inwestycji uczestniczyli w odbiorze prac. - Myślę, że tak mieszkańcy, jak i kierowcy przejeżdżający tędy, mogą być usatysfakcjonowani. Droga jest bezpieczna i jednocześnie wygląda estetycznie. W podobnym standardzie chcemy wykonywać wszystkie przebudowy naszych gminnych dróg - deklaruje Konrad Koc.
 
Koszt tej inwestycji to 1.778.764,57 zł, przebudową zajmowało się Przedsiębiorstwo Robót Drogowych PEUK S.A. z Piotrkowa Tryb.
czytaj dalej

Ruszają prace nad dokumentacją dla czterech kolejnych dróg

 • 10-11-2022
Wójt Gminy Bełchatów Konrad Koc i Tomasz Kowieszko, szef biura projektowego Kowieszko Projektowanie i Edukacja, podpisali dziś umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy czterech bardzo ważnych dróg. Chodzi o drogi w Dobrzelowie (odcinek przez Parasolkę), w Zdzieszulicach Górnych (tzw. droga na górki), w Zawadach (droga do PSZOK) i w Postękalicach.
Co mają obejmować projekty na poszczególnych odcinkach?
 • droga przez Parasolkę - projektowana będzie nowa nawierzchnia na odcinku ok. 800 metrów, chodniki, pobocza, zbiornik retencyjny, system odwodnienia, przebudowa zjazdów
 • Zdzieszulice Górne - nowa nawierzchnia na odcinku ok. 1300 metrów, pobocza, odwodnienie, przebudowa zjazdów
 • Zawady - nowa nawierzchnia na odcinku ok. 660 metrów, chodnik, system odprowadzenia wody, pobocza, przebudowa rowów, przebudowa zjazdów
 • Postękalice - nowa nawierzchnia na odcinku ok. 600 metrów, chodnik, pobocza, zbiornik retencyjny, odwodnienie, oświetlenie, przebudowa zjazdów.
Biuro projektowe, ma 12 miesięcy na wykonanie swojej pracy.
czytaj dalej

Modernizacja ujęcia wody w Łękawie - umowa na projekt odwiertu studni podpisana

 • 10-11-2022
Po wstępnym rozpoznaniu, wykonanym na terenie dawnego ujecia wody w Łękawie przez Przedsiębiorstwo Komunikacji, Transportu i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów, podjęta została decyzja o przystąpieniu do modernizacji tego ujęcia i do jego reaktywacji. Pierwszym krokiem w tym kierunku, będzie przygotowanie dokumentacji projektowej robót geologicznych dla odwiertu studni głębinowej wraz z kosztorysami na ujęciu wody w Łękawie. Przygotowaniem projektu zajmie się GEO-INŻ Usługi geologiczno - inżynierskie Ewa Kaczmarek. Umowę na wykonanie dokumentacji podpisali dziś Ewa Kaczmarek i Wójt Gminy Bełchatów Konrad Koc.
Biuro projektowe ma teraz miesiąc na przygotowanie dokumentacji i kosztorysu. Sama inwestycja związana z modernizacją i przywróceniem funkcjonowania ujęcia wody w Łękawie, powinna rozpocząć się w przyszłym roku.
czytaj dalej

Nowoczesne autobusy będą obsługiwały gminne linie

 • 28-10-2022
Nowoczesne autobusy, które będą obsługiwać transport publiczny na terenie Gminy Bełchatów już do nas dotarły, by w połowie listopada ruszyć na trasy na terenie naszej gminy.
- Likwidacja wykluczenia komunikacyjnego naszych mieszkańców to jeden z ważniejszych celów, które mieliśmy do zrealizowania - podkreśla Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. - Na terenie gminy mamy niemal 70 miejscowości, autobusy PKS docierają do dziesięciu z nich. Nasze autobusy dojadą do każdej wioski, by wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek czy stopień mobilności, mogli dostać się do szkoły, do lekarza, do sklepu czy do urzędów - deklaruje Konrad Koc.
Jak zaznacza, mniej więcej za tydzień rozpowszechnione zostaną rozkłady jazdy na poszczególnych trasach. W połowie listopada autobusy zaczną kursować. Obsługą linii będzie zajmowało się Przedsiębiorstwo Komunikacji, Transportu i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów. Przejazdy będą najprawdopodobniej bezpłatne (trwają jeszcze ustalenia w tej kwestii) i będą z nich mogli również korzystać mieszkańcy miasta.
 
Autobusy, które dziś prezentowano, to dwa pojazdy elektryczne marki Pilea oraz dwa nowoczesne autobusy spalinowe Navigo, wyprodukowane przez firmę Otokar. Autobusy są ekologiczne, bezpieczne i komfortowe. Jeden "elektryk" ma 24 miejsca siedzące, drugi - 30. W autobusach spalinowych jest po 36 miejsc siedzących. Dodatkowo w grudniu dojadą do nas kolejne dwa autobusy spalinowe - nieco większe, tzw. turystyczne, typu Ulisses, również wyprodukowane w zakładach Otokar. Wszystkie będą obsługiwały trasy na terenie Gminy Bełchatów. Koszt tych sześciu pojazdów to niemal 6,4 mln zł, przy czym połowa tej kwoty to koszt zakupu autobusów elektrycznych.  Jak podkreśla Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc, w kolejnych latach flota pojazdów będzie jeszcze wzmacniana. Zaznacza też, że również rozkłady jazdy będą modyfikowane w zależności od faktycznych potrzeb.
 
O tym, że wprowadzenie publicznego transportu gminnego to duże wyzwanie, mówiła również Poesł Małgorzata Janowska.
- Bardzo cieszę się z tego, że Gmina Bełchatów nie tylko wspiera samorządy powiatu bełchatowskiego, ale również na swoim terenie umiejętnie i sprawnie wprowadza w życie tego typu projekty, jak likwidacja wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców - podkreśla Małgorzata Janowska.
czytaj dalej

Umowa na projekty przebudowy szkół w Janowie i Dobiecinie

 • 28-10-2022
Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów oraz  Tomasz Kucharski z firmy TM-BUD podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Dobiecinie oraz Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Janowie. 
Dla ZSP w Janowie projektant ma zaplanować rozbudowę budynku o dwie sale lekcyjne i salę gimnastyczną z zapleczem technicznym. Przebudowana będzie też instalacja ogrzewania, a piec na ekogroszek zostanie zastąpiony piecem na pellet.Z kolei projekt modernizacji szkoły w Dobiecinie ma zawierać budowę sali gimnastycznej, sali dla oddziału przedszkolnego i pracowni komputerowej oraz adaptację części obecnych pomieszczeń na stołówkę i dodatkowe sale lekcyjne, a także zagospodarowanie terenu wokół szkoły.
Na wykonanie dokumentacji na rozbudowę obu placówek projektant ma siedem miesięcy.
czytaj dalej

Odbiór drogi w Hucie

 • 18-10-2022
Zakończyła się przebudowa drogi w Hucie. Inwestycja przeszła końcowe odbiory, w których uczestniczyli m.in. Wójt Gminy Bełchatów Konrad Koc, Zastępca Wójta Damian Marczewski, Sekretarz Urzędu Gminy Bełchatów Małgorzata Filipek, radny Wojciech Rzepecki, kierownik Referatu Inwestycji Mirosław Klimas oraz zastępca kierownika Bożena Wieczorek.
 
W ramach przebudowy nową nawierzchnię zyskał odcinek o długości ponad 680 metrów. Po obu stronach drogi powstały pobocza, zadbano też o odwodnienie i zjazdy do posesji.
Całość kosztowała 1.052.695,43 zł, przy czym 193.200 zł to dotacja ze środków budżetu Województwa Łódzkiego.
To nie koniec inwestycji drogowych w tym sezonie. W listopadzie zakończy się przebudowa drogi w Dobiecinie Kolonii. Tam prace są już mocno zaawansowane, a toczą się na odcinku ponad 900 metrów.
czytaj dalej

Integracja dzieci i młodzieży wiejskiej po ustaniu sytuacji epidemicznej, związanej z pandemia Covid-19 - Sołectwo Wólka Łękawska

 • 10-10-2022
SOŁECTWO WÓLKA ŁĘKAWSKA
Integracja dzieci i młodzieży wiejskiej po ustaniu sytuacji epidemicznej, związanej z pandemia Covid-19
czytaj dalej

Postękalice wieś aktywna, ekologiczna, niosąca pomoc - Sołectwo Postękalice

 • 10-10-2022
SOŁECTWO POSTĘKALICE
POSTĘKALICA WIEŚ AKTYWNA, EKOLOGICZNA, NIOSĄCA POMOC
czytaj dalej

Zagospodarowanie działki gminnej nr 183 w miejscowości Bukowa - Sołectwo Bukowa

 • 10-10-2022
SOŁECTWO BUKOWA
Zagospodarowanie działki gminnej nr 183 w miejscowości Bukowa
czytaj dalej

Budowa siłowni zewnętrznej - Sołectwo Augustynów

 • 10-10-2022
SOŁECTWO AUGUSTYNÓW
Budowa siłowni zewnętrznej
czytaj dalej
1 ... 3 4 5 6 7 ... 13