Logo: BIP

Inwestycje gminne

Umowy na projekty kompleksów sportowych w Emilinie, Oleśniku i Zawadach podpisane

 • 07-10-2022
Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc oraz Sebastian Pałczyński, Prezes 7S Group Sp. z o.o. podpisali dziś umowy, na zaprojektowanie kompleksów sportowych, które mają powstać w Emilinie, Zawadach i Oleśniku.
Przypomnijmy, że w Emilinie zostanie zaprojektowana całoroczna hala namiotowa z podnoszonymi/rolowanymi ścianami, pod którą ma być kort tenisowy i boisko wielofunkcyjne. Oprócz tego powstanie tam też zewnętrzne boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, ogrodzeniem, nagłośnieniem, etc. W Oleśniku zostanie zaprojektowany miniskatepark, boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, altana i zaplecze gospodarczo - sanitarne. Z kolei w Zawadach projektowana będzie hala namiotowa z podnoszonymi/rolowanymi ścianami, pod którą ma być kort tenisowy i boisko wielofunkcyjne. Oprócz tego powstanie tam też zewnętrzne boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, bieżnia i zaplecze sanitarne.
Kompletna dokumentacja dla tych przedsięwzięć ma być gotowa w ciągu najbliższych 6 miesięcy.
 
czytaj dalej

Węzeł do produkcji betonu już działa. Pierwsza droga z naszego betonu powstaje w Niedyszynie

 • 21-09-2022
W Niedyszynie powstaje pierwsza droga wybudowana z betonu, wyprodukowanego dzięki instalacji, uruchomionej przez Gminę Bełchatów. To pierwsza samorządowa instalacja do produkcji betonu drogowego w województwie łódzkim i (według naszych informacji) dopiero druga w kraju. Dzięki niej na terenie gminy Bełchatów będziemy mogli szybko budować lokalne drogi z bardzo wytrzymałą, betonową nawierzchnią. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, jeszcze w tym roku powstaną one w sześciu kolejnych miejscowościach.
 
Węzeł do produkcji betonu powstał na terenie, należącym do Przedsiębiorstwa Komunikacji, Transportu i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów. Koszt zakupu instalacji, jej montażu i przeszkolenia pracowników to 1.015.980 zł. Dzięki pieniądzom, przekazanym przez mieszkańców gminy Bełchatów w ramach Funduszu Sołeckiego, można było zakupić inne urządzenia i sprzęty, niezbędne do budowy dróg – ładowarkę z podnośnikiem, ciężarówkę do mieszania i przewożenia betonu, szalunki, etc.
 
- Zainspirowała nas wizyta w Brańsku, pierwszej gminie, która zaczęła budować betonowe drogi lokalne – przyznaje Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów. – Wójt Brańska, Andrzej Jankowski, jest dziś zresztą z nami. Te drogi są wytrzymałe, estetyczne, ekologiczne i tańsze niż drogi asfaltowe. Zdecydowaliśmy się postawić na takie właśnie rozwiązanie. Własny węzeł uniezależnia nas od trudności, związanych z dostawą betonu z firm zewnętrznych. Teraz lokalne drogi o szerokości 4-4,5 metra możemy budować sami, a co najważniejsze będziemy to robić szybko, sprawnie i taniej – podkreśla Konrad Koc. – Bardzo chciałbym podziękować naszym mieszkańcom. To dzięki nim ten węzeł mógł powstać. W ubiegłym roku absolutnie nie mogliśmy sobie finansowo pozwolić na taką inwestycję i nie bylibyśmy w stanie zabezpieczyć pieniędzy na ten cel. Tylko dzięki temu, że mieszkańcy większości miejscowości zdecydowali się przeznaczyć całość lub część swojego Funduszu Sołeckiego na infrastrukturę do produkcji betonu, możemy dziś otwierać naszą własną instalację – dodaje.
 
Gminna spółka komunalna będzie się zajmować budową betonowych dróg „od a do z” – od przygotowania podłoża, przez szalunki, po produkcję betonu, wylanie go na drogę i dylatację nawierzchni.
 
Jak mówi Mateusz Rogut, prezes gminnej spółki, załoga jest przygotowana do tych zadań.  
W zależności od warunków terenowych, długości budowanego odcinka, liczby zjazdów, przygotowanie takiej drogi może trwać 2-3 tygodnie – mówi. Jak dodaje, najwięcej czasu zajmuje przygotowanie odpowiedniego podłoża. Samo szalowanie, wylewanie betonu i dylatacja to już kwestia kilku dni. – Następnego dnia po wylaniu betonu już można z drogi korzystać. Oczywiście w zależności od warunków pogodowych może to potrwać nieco dłużej – zastrzega.
 
Pierwsza testowa droga z betonu powstała w ubiegłym roku w Wielopolu. Pierwsza droga budowana z betonu, wyprodukowanego we własnym węźle to ta w Niedyszynie (łącznik między Niedyszyną a Wielopolem). Ma długość 360 metrów, a koszt jej budowy to 210 tys. zł.
 
- Mamy już wytypowane kolejne miejscowości, w których będziemy budować drogi z betonu – mówi Konrad Koc. – W tym roku, jeśli warunki pogodowe pozwolą, chcemy jeszcze wylać betonowe nawierzchnie w Kurnosie Pierwszym, Kałdunach, Zawadowie, Woli Kruszyńskiej, Zdzieszulicach Górnych i w Łękawie – zaznacza.
czytaj dalej

Centrum Sportu i Rekreacji - świetlica w Emilinie oddane do użytku

 • 19-09-2022
Centrum Sportu i Rekreacji - Świetlica w Emilinie zostało oficjalnie oddane do użytku. Mieszkańcy Domiechowic, Emilina i Zalesnej oraz gminni i powiatowi radni mieli okazję po raz pierwszy obejrzeć wnętrza nowego obiektu.
 
 - Cieszę się, że możemy spotkać się w tym nowoczesnym, ekologicznym budynku, który niebawem będzie tętnił życiem i, jak się spodziewam, będzie ulubionym miejscem spotkań lokalnej społeczności - mówi Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. - Chcę podkreślić, że jesteśmy dopiero w pół drogi, jeśli chodzi o przygotowanie całego kompleksu centrum sportu i rekreacji. W przyszłym roku chcielibyśmy rozpocząć pracę nad budową obiektów sportowych w Emilinie, które znajdą się w sąsiedztwie tego pięknego budynku.
Nowy budynek poświęcił ks. Marcin Majda, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie. Poczęstunek dla gości przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Domiechowicach. Wszyscy mogli też skosztować tortu, przygotowanego specjalnie z okazji oddania obiektu do użytku.
Koszt budowy centrum to ponad 1,9 mln zł, przy czym 1,5 mln zł to środki pozyskane przez Gminę Bełchatów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
czytaj dalej

Umowa na projekt przebudowy szkoły w Dobrzelowie podpisana

 • 09-09-2022
Wiosną 2023 roku gotowa będzie dokumentacja projektowa dla przebudowy Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Dobrzelowie. Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc i Jakub Winecki z Pracowni Projektowej "Architekt Jakub Winiecki" podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy tego obiektu.
Projekt ma uwzględnić budowę ośmiu nowych sal - każda o powierzchni ok. 50 metrów kw (czterech na parterze na potrzeby przedszkola i czterech klas lekcyjnych na piętrze), powstanie małej salki gimnastycznej o pow. 30 metrów kw, bloku kuchennego, szatni i łazienek oraz parkingów wokół szkoły.
Biuro projektowe ma teraz 7 miesięcy na przygotowanie dokumentacji, ale Jakub Winecki podkreśla, że będą się starali w jak najszybszym terminie przygotować komplet dokumentów.
- Rozbudowa szkoły w Dobrzelowie to konieczność, z roku na rok przybywa tam uczniów, chcemy również uruchomić w Dobrzelowie przedszkole. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli rozpocząć tam roboty budowlane - mówi Wójt Konrad Koc. Jak zaznacza, po przebudowie szkoły w Dobrzelowie zostanie uruchomione przedszkole.
czytaj dalej

W Oleśniku, Zawadach i Emilinie projektujemy kompleksy boisk

 • 12-08-2022
W Emilinie, Oleśniku i Zawadach powstaną kompleksy boisk. Obecnie trwa przetarg na przygotowanie projektów tych obiektów. Projektanci, którzy się tym zajmą, będą mieli na przygotowanie dokumentacji pół roku.
Co powstanie w poszczególnych miejscowościach?
 • w Emilinie ma zostać zaprojektowana hala namiotowa z podnoszonymi/rolowanymi ścianami, pod którą ma być kort tenisowy i boisko wielofunkcyjne. Oprócz tego powstanie tam też zewnętrzne boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, trybunami, ogrodzeniem, nagłośnieniem, piłkochwytami oraz budynek gospodarczy.
 • w Oleśniku ma zostać zaprojektowany miniskatepark, boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, odwodnieniem, oświetleniem, ogrodzeniem etc oraz altana i zaplecze gospodarczo - sanitarne.
 • w Zawadach ma zostać zaprojektowana hala namiotowa z podnoszonymi/rolowanymi ścianami, pod którą ma być kort tenisowy i boisko wielofunkcyjne. Oprócz tego powstanie tam też zewnętrzne boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, bieżnia, ogrodzenie, odwodnienie, piłkochwyty, etc oraz zaplecze sanitarno - szatniowe
czytaj dalej

Utrudnienia na drodze w Ławach

 • 03-08-2022
W Ławach rozpoczęły się prace, związane z budową drugiego etapu kanalizacji. Inwestycja prowadzona jest w pasie drogi gminnej na odcinku od posesji nr 33 w stronę Woli Mikorskiej.
Ze względu na specyfikę terenu i dla maksymalnego przyspieszenia tempa robót, wykonawca zdecydował, że sieć będzie budowana odcinkami liczącymi od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów. Na czas budowy sieci na danym odcinku zajęta będzie cała szerokość pasa drogowego. Po wykonaniu danego etapu (trwa to zwykle kilka dni), prace przesuwać się będą na kolejny odcinek drogi.
 
W związku z tym dojazd do poszczególnych posesji w Ławach zapewniony jest albo od strony Zawad albo od strony Woli Mikorskiej. Dla osób, które przez Ławy jedynie przejeżdżają, zalecamy objazd drogą powiatową Ławy – Mikorzyce lub drogą wojewódzką 484.
Za wszelkie niedogodności przepraszamy.
czytaj dalej

Dofinansowanie na zagospodarowanie działki gminnej w Mokraczu

 • 03-08-2022
 
Jeszcze w tym roku gminna działka w Mokraczu zostanie zagospodarowana. Gmina Bełchatów uzyskała na to zadanie dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł w ramach programu "Infrastruktura sołecka na plus", realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Dzięki temu jeszcze w tym roku na gminnej działce w tej miejscowości powstanie plac zabaw, siłownia zewnętrzna i altana.
Zadanie musi zostać zakończone do 31 grudnia 2022 roku.
czytaj dalej

Drogi w Dobiecinie Kolonii i Hucie będą gotowe w połowie listopada

 • 26-07-2022
Do połowy listopada zakończy się przebudowa dwóch ważnych dróg na terenie Gminy Bełchatów. Chodzi o liczący ponad 900 metrów odcinek drogi w Dobiecinie Kolonii oraz niemal 700 - metrowy odcinek drogi w Hucie. Obie drogi przebudowywać będzie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych PEIK S.A., a umowy na te inwestycje podpisali Wójt Gminy Bełchatów Konrad Koc oraz Tomasz Kaczmarek, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Robót Drogowych PEUK S.A. z Piotrkowa Tryb.
W Dobiecinie Kolonii przebudowany zostanie odcinek o długości ponad 900 m, od skrzyżowania dróg w Zwierzchowie i dalej w kierunku północnym. Po remoncie droga będzie miała 5 metrów szerokości, powstaną też obustronne pobocza. Przygotowane zostaną też zjazdy do posesji i dojścia do furtek. Koszt tej inwestycji to 1.778.764,57 zł.
W Hucie prace obejmą odcinek od skrzyżowania (przy przystanku autobusowym i placu zabaw) aż do granic gminy o długości ponad 680 m. Po przebudowie droga będzie miała szerokość 4 metrów, powstaną też obustronne pobocza o szerokości 0,75m. Droga zostanie odwodniona, tutaj również powstaną zjazdy i dojścia do furtek. Koszt przebudowy tego odcinka to 1.052.695,43 zł.
Wykonawca ma cztery miesiące na realizację obu inwestycji.
czytaj dalej

Umowa na dostawę "elektryków" podpisana

 • 27-06-2022
Już niebawem po Gminie Bełchatów będą kursować pierwsze elektryczne autobusy. Pojazdy marki Pilea dostarczy nam firma ARP E - VEHICLES z Solca Kujawskiego. Umowę na dostawę dwóch pierwszych "elektryków" podpisali Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc, Mariusz Wdowczyk Prezes Zarządu ARP E- VEHICLES oraz Małgorzata Filipek, Sekretarz Gminy Bełchatów.
- To milowy krok na drodze do odtworzenia transportu publicznego na terenie Gminy Bełchatów - mówi Konrad Koc. - Bardzo cieszę się też z tego, że przyjadą do nas polskie autobusy. Jestem przekonany, że mieszkańcy będą z nich bardzo zadowoleni.
Koszt zakupu dwóch autobusów to nieco ponad 3,8 mln zł. Na ich dostawę zwycięzca przetargu ma teraz 3 miesiące.
czytaj dalej

Cztery nowoczesne autobusy spalinowe już niedługo przyjadą do Gminy Bełchatów

 • 08-07-2022
Jeszcze chwila cierpliwości i do Gminy Bełchatów przyjadą cztery nowoczesne i ekologiczne autobusy z napędem spalinowym. Damian Marczewski, Zastępca Wójta Gminy Bełchatów oraz Tomasz Talarek, Prezes Zarządu Bus Trans Technik Sp. z o.o. podpisali dziś umowę na dostawę czterech pojazdów: dwóch mniejszych autobusów Navigo oraz dwóch większych autobusów Ulyso. Będą one kursowały na regularnych linach, które jesienią zostaną uruchomione na terenie Gminy Bełchatów.
 
Koszt dwóch dużych autobusów to 2.305.020 zł, koszt dwóch mniejszych to 1.596.540 zł. Zanim one do nas dotrą, będziemy już mieli do dyspozycji dwa autobusy elektryczne, na których zakup umowy zostały podpisane w czerwcu.
To właśnie "elektryki" będą obsługiwać dwie pierwsze gminne linie autobusowe. Kolejne linie będą uruchamiane sukcesywnie, gdy przyjeżdżać do nas będą autobusy spalinowe.
czytaj dalej
1 ... 4 5 6 7 8 ... 13