Logo: BIP

Komunikaty

Ruszył nabór wniosków w ramach programu "Sołectwo na plus"

 • 03-03-2022
Do końca marca potrwa nabór wniosków w ramach tegorocznej edycji programu "Sołectwo na plus".
Urząd Marszałkowski w Łodzi ogłosił właśnie zasady, na jakich w tym roku będzie funkcjonował program grantów dla sołectw. Maksymalna wysokość grantu to w tym roku 12 tys. zł, a realizacja projektów musi nastąpić od 1 lipca do 31 listopada 2022 roku.
 
Wszelkie zapytania w sprawie programu, należy kierować do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, pod adresem email: solectwonaplus[małpa]lodzkie.pl lub telefonicznie 42-663-35-74, 42-663-35-70, 42 291 97 98, 42-663-32-24.
 
Na stronie https://www.lodzkie.pl/rolnictwo/solectwo-na-plus-2022 znajdziecie regulamin tegorocznej edycji oraz wzór zgłoszenia.
 
O tym, że program "Sołectwo na plus" to realna szansa na działania w poszczególnych miejscowościach, przekonują przykłady z poprzednich lat. W 2021 roku granty otrzymało aż sześć naszych sołectw. Były to Augustynów, Dobiecin, Huta, Księży Młyn, Poręby i Zawadów. W 2020 roku granty zdobyły trzy sołectwa: Adamów, Helenów i Zwierzchów, a w roku 2019 dofinansowanie w ramach grantów trafiło do Korczewa, Podwód i Zawadowa.
czytaj dalej

Nowe dowody osobiste od 8 listopada

 • 26-10-2021
Od 8 listopada w Urzędzie Gminy Bełchatów będzie można składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. W warstwie elektronicznej dokumentów będą znajdowały się odciski palców, w warstwie graficznej natomiast będzie odręczny podpis właściciela. Na nowych dowodach osobistych będzie też kilka innych zmian, pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej. 
 
Co istotne, w związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dokumentów, osoby, które dowód osobisty już posiadają, nie będą musiały go wymieniać aż do momentu utraty ważności. Z dotychczasowego dokumentu można będzie korzystać do czasu, aż minie jego ważność.
 
W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych i wdrażaniem nowego systemu, już od 27 lipca nie ma możliwości złożenia online wniosku o wydanie tego dokumentu. Można to zrobić jedynie w urzędzie. Również po 8 listopada składanie wniosku o wydanie nowego dokumentu tożsamości, będzie się wiązało z koniecznością wizyty w urzędzie, gdzie od osoby wnioskującej zostaną pobrane odciski palców. Składanie wniosków online będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12 roku życia (od nich nie będą pobierane odciski).
 
czytaj dalej

Spotkanie informacyjne dotyczące projektu „Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa”

 • 05-10-2021
Firma IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo Sp. z o.o. na zlecenie Województwa Łódzkiego opracowuje Studium Planistyczno-Prognostyczne dla Projektu pn. „Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa”.
 
W związku z powyższym serdecznie zapraszamy mieszkańców na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w formule on-line za pośrednictwem profilu YouTube Wykonawcy „IDOM Poland”: www.youtube.com/c/IDOMPoland
Spotkanie transmitowane będzie na żywo 6 października 2021 roku o godz. 18:00.
czytaj dalej

Zmiana organizacji ruchu w związku z przebudową drogi w Dobiecinie

W związku z przebudową drogi przy szkole w Dobiecinie, od 16 września 2021 roku wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu.
Roboty będą prowadzone na niemal kilometrowym odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową Bełchatów - Bogdanów w stronę szkoły. Na tym odcinku droga zostanie zamknięta dla ruchu (z wyjątkiem dojazdu do posesji oraz pojazdów budowy). Objazdy wyznaczono ulicą Daleką i Wiosenną. Prace związane z przebudową zakończą się w listopadzie.
czytaj dalej

Gmina Bełchatów w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Radomsko - Piotrków Trybunalski - Bełchatów

Radni Gminy Bełchatów wyrazili zgodę na przystąpienie Gminy Bełchatów do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radomsko – Piotrków Trybunalski - Bełchatów. Dzięki temu wspólnie z innymi samorządami, które do MOF należą, można będzie starać się o fundusze na przedsięwzięcia, obejmujące zasięgiem i angażujące co najmniej dwa samorządy. Gminy wspólnie będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na zadania powiązane społecznie, gospodarczo lub przyrodniczo. Pula środków na te zadania zostanie uruchomiona w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w okresie 2021 -2027.
 
Radni Gminy Bełchatów jednogłośnie opowiedzieli się za przystąpieniem Gminy Bełchatów do MOF. Oprócz naszej Gminy do MOF mają docelowo należeć: Gmina Czarnocin, Gmina Gorzkowice, Gmina Grabica, Gmina Moszczenica, Gmina Rozprza, Gmina Sulejów, Gmina Wola Krzysztoporska, Gmina Wolbórz, Miasto Piotrków Trybunalski, Miasto Bełchatów, Gmina Drużbice, Gmina Kleszczów, Gmina Kluki, Gmina Szczerców, Gmina Zelów, Gmina Radomsko, Miasto Radomsko, Gmina Dobryszyce, Gmina Gidle, Gmina Gomunice, Gmina Kamieńsk, Gmina Kobiele Wielkie, Gmina Kodrąb, Gmina Ładzice. Rolę Lidera przy programowaniu, negocjowaniu i przygotowaniu dokumentów strategicznych pełnić będzie Miasto Piotrków Trybunalski.
czytaj dalej

Rolnicy mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego na paliwo rolnicze

Rolnicy, którzy prowadzą działalość na terenie Gminy Bełchatów, do 31 sierpnia mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego na paliwo, wykorzystywane do produkcji rolniczej.
Wnioski należy składać w Urzędzie Gminy Bełchatów. Formularze dostępne są w urzędzie, można je też pobrać z naszej strony internetowej http://www.ugbelchatow.pl/PL/3200/Zwrot_podatku_akcyzowego/ .
Do wniosku należy dołączyć faktury VAT potwierdzające zakup oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolniczej od 1 lutego do 31 lipca 2021 roku. Jeśli o zwrot będzie się starał hodowca  bydła, należy dołączyć także informację o liczbie DJP bydła posiadanego w 2020 roku.
 
W tym roku limit zwrotu podatku akcyzowego wynosi 100 zł x ilość ha użytków rolnych oraz 30 zł x średnia roczna liczba DJP bydła w gospodarstwie.
Sumy należne w ramach zwrotu będą wypłacane od 1 do 29 października 2021 roku.
czytaj dalej

Trwają przetargi na budowę dróg w Dobiecinie i Zalesnej

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, jeszcze w sierpniu poznamy wykonawców dwóch inwestycji drogowych, które na przełomie lata i jesieni będą realizowane na terenie Gminy Bełchatów. Chodzi o przebudowę niemal kilometrowych odcinków dróg w Dobiecinie i Zalesnej. Dla obu inwestycji zostały ogłoszone przetargi.
 
Przebudowa drogi w Dobiecinie obejmie liczący 998 metrów odcinek, biegnący koło szkoły (od skrzyżowania z drogą powiatową Bełchatów - Bogdanów). Po przebudowie jezdnia będzie miała szerokość 5,5 metra, ułożone zostaną chodniki z kostki brukowej, powstaną też pobocza z tłucznia. W ramach prac zaplanowano też remont przepustu, odmulanie i oczyszczanie rowów. Firma, która wygra przetarg na realizację tej inwestycji, będzie miała 3 miesiące na przeprowadzenie robót.
 
Przebudowa drogi Wola Mikorska - Emilin (odcinek biegnący przez tzw. starą Zalesną) to inwestycja, która obejmie odcinek liczący dokładnie 999 metrów. Powstanie tam jezdnia o szerokości 4,5 metra z mijanką. Obustronnie położone zostanie także pobocze o szerokości 0,75 metra. Zwycięzca przetargu będzie miał 2 miesiące na realizację wszystkich prac. 
czytaj dalej

Narodowy Spis Powszechny 2021 - na jakie pytania trzeba odpowiedzieć?

Jeśli nie spisaliście się jeszcze w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 - może warto to zrobić jeszcze dziś?  Przypominamy, że spis jest obowiązkowy, więc odpowiedź na pytania przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny i tak was nie ominie.
Najłatwiej i najszybciej spiszemy się za pomocą dedykowanej ankiety, dostępnej na https://spis.gov.pl/ .
Dla ułatwienia podpowiadamy, na jakie pytania trzeba będzie odpowiedzieć w ramach spisu.
 • na początek trzeba uzupełnić dane spisywanej osoby: nazwisko, imiona, PESEL, data urodzenia
 • później przechodzimy do adresu zamieszkania, czyli odpowiadamy na pytanie, gdzie mieszkaliśmy 31 marca 2021 roku o godz. 24. Trzeba wskazać adres, czy był to dom jednorodzinny, czy to nasz stały adres etc.
 • kolejne pytania dotyczą naszych domowników i aby ich spisać, również musimy znać ich PESEL
 • dla każdej z wpisywanych osób musimy wpisać relację, jaka nas z nią łączy (stopień pokrewieństwa albo współmałżonek (a)/partner(partnerka))
 • teraz pora na spisanie mieszkania, w którym przebywaliśmy. Musimy podać rodzaj własności, powierzchnię użytkową, liczbę pokoi, rodzaj ogrzewania, ewentualne odnawialne źródła energii, które wykorzystujemy. Będziemy też proszeni o podanie roku, w którym budynek powstał (może być przybliżony), wskazania czy woda i ścieki są elementem sieci oraz czy korzystamy z sieci gazowej.
 • następnie czeka nas kwestionariusz osobowy. Tu zapytani zostaniemy m.in. o obywatelstwo i kwestie związane z dłuższym pobytem za granicą oraz o to, gdzie mieszkaliśmy rok temu i od kiedy przebywamy w obecnym miejscu zamieszkania. 
 • następne pytania dotyczą naszego stanu cywilnego, wykształcenia, deklarowanej narodowości, wyznania, języka oraz ewentualnych schorzeń, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie.
 • kolejna część pytań dotyczy naszej aktywności zawodowej, rodzaju wykonywanego zawodu i miejsca pracy
 • na koniec przygotowano pytania, na które odpowiadają emigranci krótko- i długookresowi.
Więcej informacji na temat pytań spisowych znajdziecie na https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/  .
Jeśli macie dodatkowe pytania, problem z dostępem do internetu lub chcielibyście skorzystać z pomocy przy wypełnianiu ankiety - warto skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Wystarczy zadzwonić na numer 44 632 52 11. 
czytaj dalej

Informacja dla hodowców trzody chlewnej

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie informuje, iż w dniu 5 lipca 2021 roku opublikowane zostało Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1090 z dnia 2 lipca 2021 r. na podstawie, którego gminy: Bełchatów z miastem Bełchatów, Drużbice, Kluki, Rusiec, Szczerców, Zelów w powiecie bełchatowskim weszły w OBSZAR OBJĘTY OGRANICZENIAMI I (niebieski) czyli dawną strefę ochronną „żółtą”.
W związku z tym, posiadacze świń, których siedziby stad znajdują się na w/w obszarze są zobowiązani do:

1. Zgłaszania w Biurze Powiatowym ARiMR w terminie 2 dni:
 • Uboju zwierzęcia gospodarskiego,
 • Zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada, z wyjątkiem urodzenia,
 • Faktu oznakowania świń urodzonych w gospodarstwie oraz podania ilości oznakowanych zwierząt.
 
2. Niezwłocznego informowania powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia świń w gospodarstwie.
Zgłoszenia w tej sprawie można dokonać w następujący sposób:
 •  Osobiście w siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Bełchatowie przy ul. Piłsudskiego 70, 97 – 400 Bełchatów w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30, lub
 •  Telefonicznie pod numerem telefonu 44-635-09-53 w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30.
czytaj dalej

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg. Do kupienia m.in. meble, wiertarki, pompy...

Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Bydgoszczy organizuje przetarg na sprzedaż rzeczy ruchomych niekoncesjonowanych. W dobrej cenie można kupić m.in. meble, wiertarki, pompę, samochód dostawczy, ubrania wojskowe, agregaty czy... koszulki olimpijskie. Otwarcie ofert złożonych w przetargu nastąpi 23 lipca. 
Szczegóły dotyczące przedmiotów, które można kupić oraz warunków przetargu dostępne są w załączniku.
czytaj dalej
1 ... 3 4 5 6 7 ... 13