Logo: BIP

Komunikaty

Nowoczesne autobusy będą obsługiwały gminne linie

  • 28-10-2022
Nowoczesne autobusy, które będą obsługiwać transport publiczny na terenie Gminy Bełchatów już do nas dotarły, by w połowie listopada ruszyć na trasy na terenie naszej gminy.
- Likwidacja wykluczenia komunikacyjnego naszych mieszkańców to jeden z ważniejszych celów, które mieliśmy do zrealizowania - podkreśla Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. - Na terenie gminy mamy niemal 70 miejscowości, autobusy PKS docierają do dziesięciu z nich. Nasze autobusy dojadą do każdej wioski, by wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek czy stopień mobilności, mogli dostać się do szkoły, do lekarza, do sklepu czy do urzędów - deklaruje Konrad Koc.
Jak zaznacza, mniej więcej za tydzień rozpowszechnione zostaną rozkłady jazdy na poszczególnych trasach. W połowie listopada autobusy zaczną kursować. Obsługą linii będzie zajmowało się Przedsiębiorstwo Komunikacji, Transportu i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów. Przejazdy będą najprawdopodobniej bezpłatne (trwają jeszcze ustalenia w tej kwestii) i będą z nich mogli również korzystać mieszkańcy miasta.
 
Autobusy, które dziś prezentowano, to dwa pojazdy elektryczne marki Pilea oraz dwa nowoczesne autobusy spalinowe Navigo, wyprodukowane przez firmę Otokar. Autobusy są ekologiczne, bezpieczne i komfortowe. Jeden "elektryk" ma 24 miejsca siedzące, drugi - 30. W autobusach spalinowych jest po 36 miejsc siedzących. Dodatkowo w grudniu dojadą do nas kolejne dwa autobusy spalinowe - nieco większe, tzw. turystyczne, typu Ulisses, również wyprodukowane w zakładach Otokar. Wszystkie będą obsługiwały trasy na terenie Gminy Bełchatów. Koszt tych sześciu pojazdów to niemal 6,4 mln zł, przy czym połowa tej kwoty to koszt zakupu autobusów elektrycznych.  Jak podkreśla Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc, w kolejnych latach flota pojazdów będzie jeszcze wzmacniana. Zaznacza też, że również rozkłady jazdy będą modyfikowane w zależności od faktycznych potrzeb.
 
O tym, że wprowadzenie publicznego transportu gminnego to duże wyzwanie, mówiła również Poesł Małgorzata Janowska.
- Bardzo cieszę się z tego, że Gmina Bełchatów nie tylko wspiera samorządy powiatu bełchatowskiego, ale również na swoim terenie umiejętnie i sprawnie wprowadza w życie tego typu projekty, jak likwidacja wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców - podkreśla Małgorzata Janowska.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022