Logo: BIP

Sport

Ania Grzyb – nastoletnia mistrzyni szachów:

Ma dopiero 14 lat, a puchary i medale, które już zdobyła, wypełniły pokój nastolatki. Anna Grzyb ze Zdzieszulic Górnych rośnie na szachową arcymistrzynię. W szachy gra już od pięciu lat i królewska gra jest jej życiową pasją.
 
Grać nauczyła się dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Czekając, aż rodzice odbiorą ją po lekcjach, przyglądała się partii rozgrywanej przez kilku emerytów. Widząc jej zainteresowanie, jeden z nich zapytał, czy chciałaby sama grać w szachy. I tak się zaczęło.
 
Dziś należy do szkolnego klubu „Jedynka” i to właśnie tam rozwija swoje umiejętności. A te są ogromne, bo Ania regularnie przywozi medale z turniejów, gdzie rywalizuje nie tylko z rówieśnikami, ale i z dużo starszymi zawodnikami.
 
Jej talent nie oznacza, że nie potrzebuje ćwiczeń. Zajęcia w klubie ma dwa razy w tygodniu, po dwie godziny. Codziennie gra też w domu.
- W szachach te wrodzone predyspozycje to tylko część sukcesu. Bez regularnych ćwiczeń, analiz partii szachowych, „ogrywania się” na coraz wyższym poziomie, nie można liczyć na sukces – Ania Grzyb podkreśla, że w przypadku szachistów trudno o utrzymanie się na „topowym” poziomie bez ciężkiej pracy.
 
Młoda szachistka na takie właśnie ćwiczenia poświęca dużo czasu. Jak przyznaje, ma tendencję do gry dosyć agresywnej, bardzo ofensywnej.
- To przekłada się na to, że czasami tak skupiam się na ataku, że zapominam o obronie i zdarzało się, że zapłaciłam za to przegraną partią – opowiada. Teraz jednak jest już na tyle doświadczoną zawodniczką, że takich błędów robi coraz mniej. Również dlatego, że wyjazdy na turnieje o coraz wyższej randze, pozwalają jej ogrywać się z coraz lepszymi zawodnikami. - To bezcenne doświadczenie, naprawdę udział w takiej rywalizacji daje bardzo dużo – podkreśla.
 
Szachy rozwinęły u niej umiejętność logicznego, taktycznego myślenia, koncentrowania się na zadaniu. Ta gra to jej pasja, jak sama podkreśla, po prostu kocha grać w szachy. W jej pokoju, na stoliku, zawsze stoi gotowa do gry szachownica z ustawionymi figurami.
- Często zdarza się, że do głowy przychodzi mi jakieś zagranie, albo muszę szybko coś sprawdzić, muszę mieć szachy w zasięgu ręki – mówi ze śmiechem. Ściany jej pokoju zdobią medale i półki z pucharami. Jest ich wiele. - Pamiętam radość i dumę, które dosłownie mnie rozpierały, gdy przywiozłam z zawodów swój pierwszy puchar – wspomina nastolatka. - Dziś one nadal bardzo cieszą, ale teraz udział w turniejach to dla mnie przede wszystkim walka o punkty rankingowe i okazja do podnoszenia własnych umiejętności.
 
Jak dalej potoczy się jej przygoda z szachami? Ania jest uczennicą ósmej klasy, przed nią wybór liceum. Młoda szachistka przyznaje, że już teraz coraz trudniej wygospodarować jej czas na poświęcenie się ukochanej grze. W liceum nauki będzie jeszcze więcej, ale ma nadzieję, że uda jej się pogodzić szkołę z realizacją szachowej pasji. - Chciałabym, żeby moja przyszłość, również ta zawodowa, mogła być w jakimś stopniu związana z szachami – mówi Anna Grzyb.
 
O sukcesach Ani Grzyb będzie można przeczytać również w najnowszym Informatorze Gminy Bełchatów.
 
SUKCESY ANI GRZYB W 2019 ROKU
I kategoria szachowa
awans do Mistrzostw Polski Juniorów na rok 2020
I miejsce do lat 14 w Międzynarodowym Turnieju Szachowym Przyjaźni Polsko – Węgierskiej
II miejsce w Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół drużynowo oraz II miejsce indywidualnie na 4. szachownicy
III miejsce w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w szachach błyskawicznych
V miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Zimowym o Puchar Prezydenta Kalisza
II miejsce w Mistrzostwach Międzywojewódzkich Juniorów w szachach klasycznych
Najlepsza zawodniczka w 20. Ogólnopolskim Memoriale Szachowym im. Jana Wijaczki
II miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów 2019 II Liga Fide Open do lat 14
I miejsce do lat 16 w Festiwalu Szachowym Opoczno oraz tytuł najlepszej zawodniczki
I miejsce w szachach kobiet podczas Igrzysk Sportowo – Rekreacyjnych Gminy Bełchatów 2019
I miejsce w szachach kobiet podczas halowych Igrzysk LZS Województwa Łódzkiego Moszczenica 2019
 
czytaj dalej

Igrzyska Sportowo-Rekreacyjne Gminy Bełchatów za nami:

Aż 103 osoby wzięły udział w tegorocznej edycji Igrzysk Sportowo – Rekreacyjnych Gminy Bełchatów. Uczestnicy rywalizowali w trzynastu konkurencjach. Pierwszego dnia zawody rozgrywano w Szkole Podstawowej w Łękawie i wówczas rozdano medale w pierwszej konkurencji – tenisie stołowym. W rywalizacji kobiet zwyciężyła Iza Rejmicz z Mazur, drugie miejsce zajęła Martyna Stelmaszczyk z Łękawy, a trzecie Marcela Niemczyk również z Łękawy. Wśród mężczyzn najlepszy tenisistą stołowym okazał się Rafał Marek reprezentujący Mazury, tuż za nim uplasował się Adrian Rejmicz – również z Mazur. Trzecie miejsce zajął Adrian Szafran z Niedyszyny.
 
Drugiego dnia Igrzysk rozegrano pozostałe konkurencje, a zawody odbywały się w Szkole Podstawowej w Kurnosie Drugim.
W szachach kobiet nie miała sobie równych Anna Grzyb ze Zdzieszulic Górnych. Drugie miejsce zajęła Maja Golik z Zawadowa, a trzecie – Klaudia Kurowska z Janowa. W szachach mężczyzn najlepszy okazał się Michał Golik z Zawadowa. Drugie miejsce zajął Adam Romas z Mazur, a trzecie Adam Biernacki z Dobiecina.
W warcabach kobiet kolejność przedstawiała się następująco: pierwsze miejsce Julia Małachowska z Łękawy, drugie – Oliwia Skalska również z Łękawy, a trzecie Agnieszka Majchrzak z Niedyszyny. W warcabach mężczyzn pierwsze miejsce zdobył Dawid Rejmicz z Mazur, drugie Kamil Madej (również Mazury), a trzecie Łukasz Bakalarczyk z Dobiecina.
W rzucie lotką kobiet wygrała Agnieszka Młynarczyk z Niedyszyny. Drugie miejsce zajęła Kinga Stępień z Janowa, a trzecie Monika Madejczyk z Zawadowa. Wśród panów najlepszy rezultat osiągnął Jerzy Walach z Mazur, drugie miejsce zajął Kamil Stępień z Janowa, a trzecie Mateusz Kędzia z Zawadowa.
W biegu kobiet najszybsza była Martyna Cichuta z Janowa, drugie miejsce zajęła Justyna Malinowska z Niedyszyny. W biegu mężczyzn zwyciężył Igor Śwątkowski z Mazur, drugi był Przemysław Gołąb z Dobiecina, a trzeci Artur Dworzynski z Łękawy.
W wieloboju bezkonkurencyjny okazał się Mariusz Jakubczak z Niedyszyny, drugi był Paweł Kowalski z Mazur, a trzeci Kamil Kurowski z Janowa. W podnoszeniu odważnika bezkonkurencyjny okazał się Kamil Ozga z Zawadowa. Drugie miejsce zajął Damian Janus z Łękawy, a trzecie Marcin Jakóbczak z Niedyszyny.
Ostatnią konkurencją było przeciąganie liny. Tutaj najlepsza była ekipa Mazur, drugie miejsce zajęła Niedyszyna, a trzecie Łękawa.
W generalnej klasyfikacji zwyciężyła Łękawa, drugie miejsce zajęła Niedyszyna, a trzecie Mazury.
Zdjęcia z tej imprezy można obejrzeć w zakładce Galeria Zdjęć oraz stronie Gmina Bełchatów na facebooku.
 
czytaj dalej

SZANSA DLA MŁODYCH DRUŻYN PIŁKARSKICH:

Do 30 września potrwają zapisy do XX edycji turnieju „Z podwórka na stadion Puchar Tymbarku”. Dziecięce drużyny piłkarskie będą w kolejnych miesiącach rywalizować w etapach gminnych, powiatowych i wojewódzkich, by wreszcie zmierzyć się w ogólnopolskiej rozgrywce. Turniej rozgrywany będzie w trzech kategoriach wiekowych: U8, U10 i U12, na boisku rywalizować będą drużyny dziewcząt i chłopców. Za udział każdej drużyny w turnieju opiekunowie otrzymają piłkarskie upominki.
czytaj dalej

SEKCJA PODNOSZENIA CIĘŻARÓW DZIAŁA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KURNOSIE DRUGIM:

Najmłodsza, Gabrysia, ma 4 lata. Najstarszy, Imer – 13 lat. Ona na razie ćwiczy rzuty piłką lekarską i przysiady z lekkim drążkiem. On w dwuboju osiąga już ponad 120 kg i startuje w ogólnopolskich zawodach. Oboje należą do liczącej obecnie dziesięć osób sekcji podnoszenia ciężarów, działającej przy Szkole Podstawowej w Kurnosie Drugim.
czytaj dalej

OSP Dobrzelów zdominowała strażacką rywalizację w Łękawie:

Jednostka OSP Dobrzelów zdominowała tegoroczną rywalizację w Gminnych Zawodach Sportowo – Pożarniczych, które rozegrano w Łękawie. Na starcie stanęło dwadzieścia drużyn z siedmiu jednostek OSP, działających na terenie gminy Bełchatów. Swoje ekipy wystawiły: OSP Dobrzelów, OSP Łękawa, OSP Ludwików, OSP Niedyszyna, OSP Podwody, OSP Postękalice i OSP Zawadów.
Rywalizowano w czterech kategoriach, a każda drużyna musiała się wykazać w biegu sztafetowym i ćwiczeniu bojowym.
 
 
Aż trzy z czterech kategorii wygrali reprezentanci OSP Dobrzelów. Druhowie z tej jednostki bezkonkurencyjni okazali się w rywalizacji męskich drużyn pożarniczych. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła drużyna OSP Niedyszyna I, a trzecie miejsce przypadło OSP Niedyszyna II.
 
W kategorii kobiecych drużyn pożarniczych druhny z OSP Dobrzelów również okazały się najlepsze. Drugie miejsce zajęły panie z OSP Niedyszyna, a trzecie – OSP Zawadów.
 
W Łękawie rywalizowały także młodzieżowe drużyny pożarnicze. W kategorii MDP dziewcząt wygrała ekipa OSP Dobrzelów. Drugie miejsce zajęły dziewczęta z OSP Postękalice.
 
W kategorii MDP chłopców pierwsze dwa miejsca przypadły ekipom wystawionym przez OSP Zawadów. Puchar za zajęcie trzeciego miejsca w tej kategorii przypadł OSP Niedyszyna.
 
Umiejętności, sprawności i gotowości bojowej pogratulował wszystkim uczestników zawodów Przewodniczący Rady Gminy Bełchatów, Krzysztof Polak. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach będą reprezentować Gminę Bełchatów podczas Powiatowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych, które zostaną rozegrane we wrześniu.
 
Gdyby podczas zawodów w Łękawie przyznawano również puchar za kibicowanie, trafiłby on bez wątpienia do kibiców OSP Zawadów, którzy podczas zawodów pokazali prawdziwą klasę.
 
czytaj dalej

HARMONOGRAM ZAWODÓW SPORTOWYCH:

Harmonogram Mistrzostw Gminy Bełchatów w halowej piłce nożnej, które dobędą się w dniach 3 i 10 luty w Łękawie.
czytaj dalej

REGULAMINY ZAWODÓW SPORTOWYCH:

Regulaminy zbliżających się zawodów sportowych tj. Mistrzostw Gminy Bełchatów w halowej piłce nożnej drużyń 5-osobowych, które odbędą się 3 lutego w Łękawie oraz turnieju piłki siatkowej mężczyzn i kobiet o Mistrzostwo Gminy Bełchatów.
czytaj dalej

XXI Plebiscyt Sportowy:

Wzorem lat ubiegłych za osiągane wyniki sportowe w roku 2018 Centrum Kultury i Sportu Gminy Bełchatów organizuje XXI Plebiscyt Sportowy.
Kategorie plebiscytowe:
 • sport szkolny (szkoły podstawowe oraz gimnazjalne)
 • sport wyczynowy
 • rywalizacja zespołów sportowych ( LZS, LZS-OSP )
Warunkiem zgłoszenia kandydatur do Plebiscytu jest miejsce zamieszkania, pracy lub nauki na terenie Gminy.
Zgłaszając kandydatury do Plebiscytu proszę o podanie najważniejszych osiągnięć.
Nieodwołalny termin nadsyłania zgłoszeń ustala się na dzień 14.01.2019r na adres Urzędu Gminy w Bełchatowie: ul. Kościuszki 13, 97-400 Bełchatów lub  e-mailem
 
Ogłoszenie wyników Plebiscytu nastąpi 8 lutego 2019 r.
czytaj dalej

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO RADY:

REGULAMIN
Turnieju Piłki Nożnej Drużyn 6 osobowych o Puchar Przewodniczącego Rady  Gminy Bełchatów 2018r.
I .Cel:
 • popularyzacja piłki nożnej na terenie Gminy Bełchatów
II. Organizator:
 • Centrum Kultury i Sportu Gminy Bełchatów
III. Termin i miejsce:
 • Boisko ORLIK w Dobiecinie
 • 30.09 – 7.10.2018r
 • szczegółowy harmonogram gier w załączeniu do regulaminu
IV. Zasady rozgrywania turnieju:
 • turniej rozgrywany będzie dla mieszkańców z terenu Gminy Bełchatów  (w turnieju mogą grać zawodnicy związkowi )  
 • drużyny na boisku występują w składach 6 osobowych  (bramkarz + 5 zawodników  w polu)
 • drużyna do turnieju może zgłosić maksymalnie 12 zawodników- skład reprezentacji musi być podany na piśmie i może być dopełniany podczas trwania turnieju
 • system gier – w zależności od ilości startujących zespołów
 • czas trwania meczy – do uzgodnienia zmiany zawodników –  hokejowe
 • organizator zapewnia sędziów    
 • wszystkie gry w)g przepisów PZPN
 • zakaz gry w butach twardych
 • drużyny przyjeżdżają  na turniej we własnym zakresie.
V. Nagrody:
 • wszystkie drużyny uczestniczące w turnieju otrzymają puchary oraz piłki nożne
 • za zajęcie miejsc I-III  medale
 • nagrody  w sprzęcie sportowym
I m-ce 500,00 zł, II – 400.00, III – 300.00
VI. Postanowienia końcowe:
 • zawodnicy muszą być ubezpieczeni od następstw NW
 • zawodnicy obowiązkowo muszą posiadać badania lekarskie
 • organizator nie odpowiada za rzeczy zaginione
 • kwestie nie ujęte niniejszym regulaminem rozstrzygnie organizator
czytaj dalej

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DRUŻYN NIEZWIĄZKOWYCH:

Regulamin Turnieju Piłki Nożnej o Mistrzostwo Gminy Bełchatów Drużyn Niezwiązkowych, który rozegrany zostanie 8.07.2018 r. na boisku w Emilinie.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 7