Kultura

ODSŁONIĘTO POMNIK UPAMIĘTNIAJĄCY ZAMORDOWANYCH CYWILÓW:

  • 30-09-2019
W Kalisku odsłonięto nowy pomnik, upamiętniający tragiczną śmierć dwunastu mieszkańców wsi Zawały i Zawadów. Niemieccy żołnierze rozstrzelali ich w tym właśnie miejscu 6 września 1939 roku. Nowy obelisk ufundowano dzięki staraniom Komitetu Społecznego Upamiętniania Historycznych Miejsc Parafii Łękawa. Zagospodarowano też teren wokół obelisku oraz nasadzono w jego pobliżu jałowce. Jest ich dwanaście, bo dwunastu mężczyzn niewinnie rozstrzelano 80 lat temu w Kalisku.
Komitet wydał także broszurę, w której przypomniano okoliczności tej jednej z pierwszych zbrodni wojennych, dokonanych przez żołnierzy Wehrmachtu na ziemiach polskich. Aresztowani mężczyźni nie popełnili żadnego przewinienia, zatrzymano ich, a potem rozstrzelano w odwecie za to, że poprzedniego dnia ktoś zabił niemieckiego konia. Wydawnictwo, w którym przypomniano okoliczności tej zbrodni, rozdawano podczas uroczystości odsłonięcia pomnika.
W Kalisku, obecni byli także krewni rozstrzelanych 80 lat temu mężczyzn.
- Zależy nam też na tym, by pamięć o tej tragedii przetrwała dla kolejnych pokoleń – mówi Andrzej Niemczyk, który w imieniu Rodzin zamordowanych przemawiał podczas uroczystości. Wśród rozstrzelanych w Kalisku byli jego dziadek i stryj.
- Ten pomnik to wyraz pamięci naszego pokolenia – podkreślał z kolei ks. Władysław Pietrzyk, przewodniczący Komitetu Społecznego Upamiętniania Historycznych Miejsc Parafii Łękawa. - Jest postawiony na miejscu dokonanej przez Niemców zbrodni, ale ma charakter symboliczny, gdyż odnosi się do wszystkich ofiar pomordowanych na terenach powiatu bełchatowskiego.
Komitet przygotowuje się do realizacji kolejnych przedsięwzięć, m.in. upamiętnienia policjantów przedwojennej Gminy Łękawa, zamordowanych w sowieckich obozach.
 
Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w zakładce Galeria zdjęć oraz na profilu Gmina Bełchatów na facebooku.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją