Ochrona środowiska

Zmiany stawek opłat za śmieci. Z kompostownikiem zapłacisz mniej:

  • 16-12-2020
Od 1 stycznia 2021 roku zmieniają się stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych z terenu Gminy Bełchatów. W przypadku odpadów segregowanych będzie to 26,50 zł miesięcznie od osoby, w przypadku niesegregowanych – 79,50 zł miesięcznie od osoby.
Bardzo ważne jest to, że opłata za odbiór śmieci może być niższa, jeśli na terenie danej posesji będzie znajdował się kompostownik. W takim przypadku ulga wyniesie 3,50 zł miesięcznie od osoby. Wówczas za odbiór odpadów segregowanych zapłacimy nie 26,50 zł, ale 23 zł.
Odbiorem odpadów komunalnych z terenu Gminy Bełchatów zajmie się w 2021 roku Eko-Region Sp. z o.o. – jedyna firma, która wystartowała w przetargach ogłoszonych przez Urząd Gminy Bełchatów. To, ile za śmieci zapłacą w przyszłym roku mieszkańcy, wynika wprost ze stawek narzuconych przez firmę.
- Unieważniliśmy pierwsze postępowanie przetargowe, próbując za drugim podejściem uzyskać lepsze warunki – mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Niestety, mimo tego okazało się, że po drugim przetargu stawki i tak będą dużo wyższe niż obecnie. To zresztą trend, który obserwujemy w gminach w całym kraju, w wielu gminach na terenie naszego województwa opłaty za odbiór śmieci oscylują wokół 30 zł. Obecnie obowiązujące regulacje prawne stawiają urząd i radę gminy w takiej sytuacji, że w zasadzie nie mamy pola manewru, możemy tylko zatwierdzić wysokość opłat wynikających z przetargu. Jedyne, o co mogliśmy powalczyć (i co zrobiliśmy) to zwolnienia z opłat za posiadanie kompostownika – podkreśla Konrad Koc.
 
Montaż kompostownika naprawdę się opłaca. Czteroosobowa rodzina segregująca śmieci od stycznia 2021 roku miesięcznie za odbiór odpadów zapłaci 26,50 zł x 4 = 106 zł. Jeśli na terenie posesji, którą zamieszkują jest kompostownik, zapłacą 23 zł x 4 = 92 zł. W skali roku oznacza to o 168 zł mniej.
 
Żeby z ulgi skorzystać, wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole w części „G” deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowe wzory deklaracji będą dostępne na stronie internetowej Gminy Bełchatów oraz w siedzibie urzędu. Informacje na ten temat zostaną również przekazane do sołtysów. Urząd Gminy Bełchatów będzie prowadził wyrywkowe kontrole sprawdzające, czy kompostowniki faktycznie znajdują się na terenie wskazanych posesji.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją