Imprezy

UPAMIĘTNIĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI GENERAŁA JANUSZA GŁUCHOWSKIEGO:

  • 29-04-2020
W czerwcu 2024 roku będziemy obchodzić 60. rocznicę śmierci generała Janusza Głuchowskiego. Ten wybitny dowódca wojskowy, działacz podziemia i legionista Piłsudskiego urodził się na terenie naszej Gminy – w Bukowej. Po rodzinnym majątku Głuchowskich nie ma już niemal śladów, dlatego tak ważna jest inicjatywa, z którą wystąpił Paweł Lesiak, radny okręgu obejmującego właśnie Bukową, Augustynów Mazury oraz Janów.
 
- Uważam, że ważnym zarówno dla naszej lokalnej społeczności, ale także dla całej Gminy Bełchatów będzie odpowiednie uczczenie tego wybitnego Polaka – mówi Paweł Lesiak. - Choć do tej okrągłej rocznicy zostało jeszcze trochę czasu, to już dzisiaj chciałbym rozpocząć przygotowania do godnego upamiętnienia Generała Janusza Głuchowskiego poprzez usytuowanie pamiątkowej tablicy w miejscu jego narodzin, a także zorganizowania uroczystych obchodów związanych ze wspomnianą datą – mówi Paweł Lesiak.
Już niebawem zostanie powołany Komitet Honorowy, którego celem będzie zorganizowanie tego wydarzenia. Paweł Lesiak zachęca wszystkie osoby, które chciałyby wspomóc organizację wydarzeń związanych z 60. rocznicą śmierci generała Janusza Głuchowskiego, o zgłaszanie swojego uczestnictwa w Komitecie.

- Bardzo serdecznie zapraszam do członkostwa w Komitecie Panią Sołtys Sołectwa Bukowa oraz przedstawicieli Mieszkańców tego sołectwa. Oficjalne powołanie Komitetu Honorowego nastąpi do połowy maja, a wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w Komitecie poinformujemy o terminie spotkania organizacyjnego. Zainteresowanych proszę o kontakt ze mną, numer telefonu to 503 038 349 – podkreśla Paweł Lesiak.
 
Uczczenie rocznicy śmierci gen. Janusza Głuchowskiego to jedna z kilku historyczno – patriotycznych inicjatyw, które Paweł Lesiak chciałby zrealizować w okolicach Augustynowa. Jak podkreśla, warto odnajdywać i upamiętniać osoby i miejsca ważne dla historii naszego kraju, ale także związane z naszą lokalną społecznością.
 
- Dlatego chcę również doprowadzić do upamiętnienia miejsca w Augustynowie, w którym znajdował się cmentarz wojenny, pochowanych było 537 uczestników walk pierwszej wojny światowej, ich szczątki przeniesiono następnie do miejscowości Borowa. W 2024 roku będziemy obchodzić 110 rocznicę walk, w wyniku których polegli – mówi Paweł Lesiak. - Jak widać w 2024 r. skumulują nam się dwie ważne dla naszego regionu rocznice. Zorganizowanie godnych uroczystości to duże wyzwanie dlatego zapraszam do współpracy wszystkich, którzy chcieliby mieć swój udział. Nasze rejony były areną wydarzeń historycznych i musimy dołożyć wszelkich starań, aby naszym dzieciom przekazać wiedzę o nich. – dodaje.
 
Zapowiada także, w wspólnie z radnym Rafałem Markiem zamierzają zadbać o to, aby tegoroczne obchody przy kapliczce w Kielchinowie miały odpowiednią podniosłą oprawę.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją