Logo: BIP

Aktualności

SEKCJA PODNOSZENIA CIĘŻARÓW DZIAŁA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KURNOSIE DRUGIM:

Najmłodsza, Gabrysia, ma 4 lata. Najstarszy, Imer – 13 lat. Ona na razie ćwiczy rzuty piłką lekarską i przysiady z lekkim drążkiem. On w dwuboju osiąga już ponad 120 kg i startuje w ogólnopolskich zawodach. Oboje należą do liczącej obecnie dziesięć osób sekcji podnoszenia ciężarów, działającej przy Szkole Podstawowej w Kurnosie Drugim.
czytaj dalej

ROL-SZANSA 2019 JUŻ 24 I 25 SIERPNIA:

Wystawy maszyn i urządzeń rolniczych, środków do produkcji rolniczej czy rozwiązań w budownictwie inwentarskim. Do tego kiermasze roślin ozdobnych i owocowych, produktów lokalnych oraz pokazy pracy urządzeń czy prezentacje wyselekcjonowanych roślin uprawnych. To tylko część atrakcji, jakie czekają na gości XVIII ROL-SZANSY 2019, targów tradycyjnie już organizowanych w podpiotrkowskch Bykach (ul. Kasztelańska 9).
 
czytaj dalej

EKO PIKNIK RODZINNY W POSTĘKALICACH:

Na Eko Piknik Rodzinny zaprasza w czwartek, 15 sierpnia, OSP Postękalice. Na boisku w Postękalicach od godz. 16 można będzie korzystać z wielu atrakcji.
 
15 sierpnia to święto, które mieszkańcom Postękalic tradycyjnie już kojarzy się z odpustem parafialnym. Tego dnia przypada wspomnienie Św. Rocha, który jest patronem kościółka w Postękalicach. Zgodnie z tradycją właśnie 15 sierpnia odbywają się tutaj uroczystości odpustowe. Jednocześnie od lat strażacy z jednostki OSP Postękalice w tym też terminie organizują imprezy dla mieszkańców.
 
W tym roku zabawa odbywać się będzie pod hasłem Eko Piknik Rodzinny. Nie zabraknie na nim elementów tradycyjnej strażackiej „fantówki”, w której będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy. „Fantówka” to jednak tylko jedna z wielu zaplanowanych na to popołudnie atrakcji. Na boisku w Postękalicach od godz. 16 na najmłodszych będą czekać dmuchańce, malowanie buziek, gry i zabawy. Wszyscy goście – ci młodsi, i ci zupełnie dorośli - będą mogli wziąć udział w warsztatach ekologicznych, będzie też m.in. pokaz rzeźbienia piłą w drewnie. Inne zaplanowane elementy pikniku to m.in. pokazy jazdy kontrolowanej, przejazdy motocyklami, quadami i samochodami terenowymi oraz piana party.
W Postękalicach można też będzie podziwiać występy grupy tanecznej „Parkiet Pokoleń”, a dla publiczności zagra i i zaśpiewa zespół „BEST”, zaplanowano też dyskotekę pod gwiazdami.
czytaj dalej

POMÓŻ ZBUDOWAĆ POMNIK UPAMIĘTNIAJĄCY ZAMORDOWANYCH CYWILÓW:

Zawiązany kilka miesięcy temu Komitet Społeczny Upamiętnienia Historycznych Miejsc Parafii Łękawa rozpoczął zbiórkę, z której dochód zostanie przeznaczony na renowację pomnika w Kalisku i zagospodarowanie terenu przy obelisku. Obok nowego obelisku zasadzonych zostanie 12 jałowców, które będą symbolizować 12 ofiar cywilnych. Teren zostanie też uporządkowany.
Nowy pomnik zastąpi obelisk, który ustawiono w Kalisku kilkadziesiąt lat temu. Stoi on miejscu, w którym 6 września 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali 12 mieszkańców wsi Zawały i Zawadów.
Tragedia, do której wówczas doszło, na całe dziesięciolecia odcisnęła się w pamięci mieszkańców okolicznych wiosek. Powód, dla którego rozstrzelano dwunastu przypadkowych mężczyzn dziś może wydawać się absurdalny, ale we wrześniu 1939 roku postrzelenie niemieckiego konia było zbrodnią. A poszło właśnie o to, że ktoś zastrzelił konia należącego do oddziałów Wehrmachtu.
Niemcy nie zamierzali ustalać, kto faktycznie za tym stał. Uznano, że cała lokalna społeczność powinna odpowiedzieć za taką „zbrodnię”. Przekazów na temat tamtych wydarzeń nie zachowało się zbyt wiele, ale z dostępnych źródeł wynika, że w ramach ukarania wsi Zawały, 5 września Niemcy spalili gospodarstwo Antoniego Walasa, potem w jedno miejsce spędzili wszystkich cywilów, którzy akurat byli w wiosce. Kobiety i dzieci zwolnili, ale trzynastu mężczyzn zatrzymali. W większości byli to rolnicy, najstarszy miał 56 lat, najmłodszy 18 lat. Wszystkich przeprowadzili do Kaliska i pod strażą trzymali całą noc.
Niemcy nie mówili, dlaczego ich przetrzymują ani jaki los szykują Polakom. Rankiem 6 września przeprowadzili zatrzymanych na skraj lasu, ustawili w szeregu i rozstrzelali. Jednemu z mężczyzn cudem udało się przeżyć. Według zachowanych źródeł już po egzekucji na miejsce przyjechał niemiecki oficer – weterynarz. Oświadczył, że konia zabił pocisk z wojskowej broni i w związku z tym polecił zwolnić zatrzymanych. Ale skutków egzekucji nie dało się już cofnąć.
- 80 lat po tych tragicznych zdarzeniach chcemy upamiętnić zamordowanych cywilów – mówi Andrzej Niemczyk, członek komitetu społecznego. Dla niego ta inicjatywa ma szczególny charakter, wśród rozstrzelanych byli jego dziadek i wuj. - Zależy nam też na tym, by pamięć o tej tragedii przetrwała dla kolejnych pokoleń – podkreśla.
Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na 29 września 2019 roku. Każdy może pomóc w jego budowie biorąc udział w zbiórce prowadzonej przez Komitet Społeczny Upamiętnienia Historycznych Miejsc Parafii Łękawa. Jego członkowie będą dystrybuować cegiełki, datek można też będzie wrzucić do specjalnie dedykowanej puszki lub przekazać go na konto.
 
czytaj dalej

SŁOŃCE ZADBA O ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ DLA SZKÓŁ I URZĘDU:

Trwają prace związane z montażem instalacji fotowoltaicznych na budynkach należących do Gminy Bełchatów. Po zakończeniu tej inwestycji obiekty te będą zaopatrywane w energię elektryczną dzięki energii słońca.
 
Instalacje fotowoltaiczne już pojawiły się na większości szkół położonych na terenie Gminy Bełchatów. Zamontowano je na dachu Szkoły Podstawowej w Łękawie, Szkoły Podstawowej w Kurnosie Drugim i Szkoły Podstawowej w Dobrzelowie (na zdjęciu). Lada dzień gotowe będą już także instalacje na Szkołach Podstawowych w Domiechowicach i w Janowie.
 
Jedyną szkołą, na której panele nie zostaną zainstalowane, jest Szkoła Podstawowa w Dobiecinie. Zdecydowały o tym względy techniczne. Zdaniem specjalistów położenie budynku sprawia, iż instalacja fotowoltaiczna nie byłaby w tym przypadku opłacalna.
czytaj dalej

WYPROMUJ BEŁCHATÓW I WYGRAJ BILETY DO MONACHIUM:

To szansa dla tych mieszkańców gminy Bełchatów, którzy aktywnie działają w mediach społecznościowych. Jeśli prowadzisz bloga, masz swój kanał na youtube, jesteś aktywny na facebooku lub Instragramie, spróbuj swoich sił w konkursie na kampanię promującą miasto Bełchatów i Miejskie Centrum Kultury. Do wygrania jest podwójny bilet (w obie strony) do Monachium. Zgłoszenia przyjmowane będą do piątku, 16 sierpnia, zwycięzców poznamy w październiku.
 
Konkurs organizowany jest przez Miasto Bełchatów i MCK Bełchatów. Mogą wziąć w nim udział mieszkańcy województwa łódzkiego, którzy aktywnie udzielają się w mediach społecznościowych. Mowa tu o osobach prowadzących m.in. blogi, kanały na yt czy profile na Instagramie, na których poruszane są tematy podróżnicze, kulinarne, kulturalne czy lifestylowe.

Aby wziąć udział w zabawie wystarczy do 16 sierpnia przesłać formularz zgłoszeniowy włącznie z portfolio zawierającym trzy wpisy, artykuły lub filmy. Można to zrobić na dwa sposoby – listownie na adres: Wydział Promocji i Turystyki, Urząd Miasta w Bełchatowie, ul. Kościuszki 15, 97 – 400 Bełchatów (liczy się data wpływu do biura organizatora) lub elektronicznie na adres: e-mail (skan dokumentu z odręcznym podpisem).

Jury oceni nadesłane zgłoszenia pod kątem merytorycznym, stylu pisarskiego, wartości merytorycznych i formy wizualnej. Najlepsi uczestnicy przejdą do etapu drugiego konkursu, czyli przeprowadzenia kampanii reklamowej miasta Bełchatowa oraz Miejskiego Centrum Kultury. Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin dostępne są w załącznikach poniżej.
czytaj dalej

DOŻYNKI GMINNE 2019 W PODWODACH KOLONII:

„Kocham ten stan”, „8 sekund”, czy „Już nie zatańczy dla mnie” - to m.in. te przeboje zespołu Basta zabrzmią w niedziele, 25 sierpnia, w Podwodach Kolonii. Właśnie ta świetnie znana fanom muzyki disco polo formacja, będzie gwiazdą tegorocznych Dożynek Gminy Bełchatów. Nie zabraknie też wykonawców reprezentujących inne nurty muzyczne.
 
Impreza będzie okazją do kapitalnej zabawy, ale nie tylko. Organizatorzy nie zapominają bowiem o idei, jaka przyświeca dożynkom.
- Mimo trudnej sytuacji finansowej gminy udało nam się do Podwód Kolonii zaprosić takich wykonawców, których publiczność doskonale zna i którzy gwarantują dobrą zabawę – mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Jednak nie zapominajmy, że ten dzień to przede wszystkim święto rolników. To ich pracę i trud chcemy uhonorować – podkreśla wójt.

Na Gminnych Dożynkach nie może więc zabraknąć tradycyjnych elementów ceremoniału związanego z obchodami święta plonów. Uroczystość rozpocznie msza św. w intencji rolników (godz. 13.30), będą wieńce przygotowane przez sołectwa oraz poczęstunek chlebem upieczonym z zebranego w tym roku zboża. Odznaczeni zostaną najbardziej zasłużeni rolnicy z terenu Gminy Bełchatów.

Po części oficjalnej przyjdzie czas na zabawę. Na scenie w Podwodach Kolonii wystąpią lokalni artyści: Kurnosianki, Moderato, Gminne Nutki, Orkiestra Dęta OSP Dobrzelów, Paweł Bauer i Thrudy. Zagra też Kapela Biesiadna Śwagry, a podkarpacki folklor zaprezentuje mieszkańcom gminy Zespół Pieśni i Tańca "Hyżniacy".

Dożynki poprowadzi znana z występów stand up Anna Pituła – Biela. Dożynkową zabawę zakończy dyskoteka pod gwiazdami z DJ Manki.
 
Goście dożynek będą mogli spróbować lokalnych przysmaków przygotowanych przez sołectwa, zaprezentują się też rękodzielnicy. Będzie wystawa pojazdów konnych, a dla najmłodszych dmuchańce i warsztaty.

- Jestem przekonana, że mieszkańcy gminy Bełchatów, którzy tego dnia będą bawić się na gminnym święcie plonów, nie będą się nudzić, a w programie, który przygotowaliśmy, każdy znajdzie coś dla siebie – podkreśla Anna Kamieniak, dyrektor Centrum Kultury i Sportu Gminy Bełchatów.
 
czytaj dalej

W ZAWADACH BUDUJĄ OCZYSZCZALNIĘ ŚCIEKÓW:

Trwa budowa nowej oczyszczalni ścieków w Zawadach. Powstaje ona na działce sąsiadującej z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na razie realizowany jest pierwszy etap tej inwestycji. Prowadzone są właśnie prace ziemne przy budowie fundamentów osadnika i reaktora.
Nowa oczyszczalnia będzie mieć przepustowość 25 metrów sześciennych na dobę z pełnym mechaniczno-biologicznym oczyszczaniem ścieków i utylizacją osadów ściekowych.
czytaj dalej

BEZPŁATNA POMOC DLA OFIAR PRZESTĘPSTW:

W Łodzi ruszyło pierwsze w Polsce Specjalistyczne Centrum Pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Projekt realizuje Fundacja Subvenio.
 
Z usług Centrum mogą korzystać osoby pokrzywdzone przestępstwem z terenu całej Polski. Działalność Centrum jest współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
 
Osoby zgłaszające się do Centrum i zakwalifikowane do udziału w programie mogą otrzymać szeroko pojętą pomoc psychologiczną (w postaci konsultacji i spotkań interwencyjnych z psychologiem oraz sesji terapii krótko jak i długoterminowej), konsultacje psychiatryczną, pomoc w zakresie rehabilitacji w postaci usług rehabilitanta w domu pacjenta oraz dofinansowanie przy kupnie leków poza refundacją NFZ, w tym także wyrobów medycznych, niezbędnych w procesie powrotu do zdrowia lub łagodzących skutki przestępstwa.
 
Istnieje również możliwość skorzystania z dopłat przy korzystaniu z konsultacji lekarskich u najlepszych w Łodzi specjalistów, przyjmujących także w placówkach komercyjnych, jeśli konieczność konsultacji wynika z zaistniałego przestępstwa. Oprócz tego jest też możliwość wyjazdu do sanatorium ze znaczną dopłatą lub nawet całkowitą refundacją pobytu, poza kolejką w NFZ, jeśli pobyt ma łagodzić skutki przestępstwa.
 
W ramach tego samego programu poszkodowani mogą liczyć na pomoc np. w zakupie wyposażenia mieszkania lub sprzętu AGD, jeśli ma to bezpośredni związek z zaistniałym przestępstwem i łagodzi lub niweluje jego skutki.
 
Centrum mieści się w Łodzi, przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 52 w Łodzi, recepcja w pok. G03
(budynki Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej), pracuje w godzinach:
poniedziałek, wtorek - godziny 10 - 20
środa, czwartek, piątek - godziny 8 – 18.
 
W tych samych godzinach czynny jest telefon centrum, nr 514 025 546
 
Projekt” Specjalistyczne Centrum Pomocy” realizowany jest w latach 2019- 2021.
Wszystkie usługi świadczone w ramach Specjalistycznego Centrum Pomocy są bezpłatne.
czytaj dalej

POMOC ŻYWNOŚCIOWA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY BEŁCHATÓW:

Pomoc żywnościowa dla mieszkańców Gminy Bełchatów. Kto może ją otrzymać?
 
 
Do 15 sierpnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bełchatowie będzie wydawał mieszkańcom skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej. Z pomocy mogą skorzystać te osoby i rodziny zamieszkujące na terenie gminy, które spełniają kryterium dochodowe.
 
Ile ono wynosi? Otóż zgodnie z zasadami programu, z pomocy mogą skorzystać osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. W praktyce oznacza to, że w przypadku osoby samotnie gospodarującej jej miesięczny dochód nie może przekraczać 1402 zł, w przypadku rodzin dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 1056 zł.
 
O ile jednak GOPS w Bełchatowie zajmuje się wydawaniem skierowań, to dystrybucją produktów zajmie się Fundacja „Poranek”. Obie instytucje wspólnie koordynują program pomocy żywnościowej, a realizowany jest on w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).
 
Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bełchatowie (ul. Kościuszki 13, pokój 10) w godz. 7.30-15.30 (we wtorki do godz. 17) lub telefonicznie nr 44 632 42 01 lub 515 776 507.
czytaj dalej