Logo Gminy Bełchatów
Powróć do: strona główna

Deklaracja dostępności

Wstęp

Urząd Gminy Bełchatów zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej http://ugbelchatow.pl.

Data publikacji strony internetowej: .
Data ostatniej istotnej aktualizacji: .

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.


Treści niedostępne

  •     część dokumentów opublikowanych w formacie PDF nie zawiera warstwy tekstowej,
        brak audiodeskrypcji dla materiałów audio/wideo,
        brak alternatywnych tekstów dla części grafik i zdjęć

Wyłączenia

  •     treści archiwalne, niewykorzystywane do realizacji bieżących zadań,
        dokumenty opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
        materiały wytworzone przez inne podmioty niż Urząd Gminy Bełchatów,
        mapy

Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej

Oświadczenie sporządzono dnia:
Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Data ostatniego przeglądu deklaracji dostępności: 2024-07-01

Informacje zwrotne i dane kontaktowe.

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Anna Rutkowska, anna.rutkowska@ugbelchatow.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 44-632-52-11. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Informacje na temat procedury

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.

Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Przed budynkiem wyznaczono dwa miejsca parkingowe dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Do budynku prowadzą dwa wejście. Główne, bezpośrednio z chodnika przy ul. Kościuszki oraz tylne dostępne z dziedzińca wewnętrznego. Oba wejścia posiadają podjazdy dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
W budynku nie ma windy.
Budynek nie posiada wydzielonej łazienki dla osób niepełnosprawnych.
Pies asystujący/przewodnik może wejść na teren budynku.
W punkcie informacyjnym usytuowanym na parterze budynku istnieje możliwość zgłoszenia przez osobę niepełnosprawną ruchowo potrzeby obsługi w referatach znajdujących się na wyższych kondygnacjach - obsługa odbywa się wówczas na parterze budynku.
W przedsionku głównego wejściu do budynku znajduje się mapa tyflograficzna opisująca rozmieszczenie pomieszczeń na parterze budynku 

Informacje dodatkowe
      I.Udogodnienia, wsparcie
      Osoby ze szczególnymi potrzebami mogą skorzystać z następujących udogodnień i wsparcia:

  1.     Odpowiednio oznakowanych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, które zlokalizowane są od strony wejścia głównego do budynku Urzędu Gminy Bełchatów ul. T. Kościuszki 13.
  2. Do budynku prowadzą dwa wejście. Główne, bezpośrednio z chodnika przy ul. Kościuszki oraz tylne dostępne z dziedzińca wewnętrznego. Oba wejścia posiadają podjazdy dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
  3.  Osób pierwszego kontaktu odpowiedzialnych za obsługę informacyjną (pracownicy punktu informacyjnego).
  4.  Możliwości skorzystania z usług tłumacza PLM (polski język migowy), SJM (system języka migowego):

       a) zgłoszenia chęci skorzystania ze świadczeń tłumacza migowego dokonuje osoba uprawniona lub osoba działającą na podstawie jej upoważnienia, co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem.
        b)wypełniony formularz należy przesłać drogą elektroniczną na adres: e-mail, bądź dostarczyć osobiście.

    5. Na teren budynku można wejść z psem asystującym/przewodnikiem bez uprzedniego informowania o tym fakcie.
    6. Załatwienia sprawy urzędowej w punkcie informacyjnym, poprzez przywołanie pracownika odpowiedniego referatu.  Pracownicy punktu informacyjnego przeprowadzą wstępną rozmowę z klientem w celu ustalenia charakteru załatwianej sprawy, a następnie powiadomią właściwego do jej załatwienia    pracownika  odpowiedniego referatu. 
    7. Załatwiania spraw urzędowych poza kolejnością.
    8. Po zakończonej obsłudze, pracownik Urzędu Gminy zobowiązany jest do udzielenia osobie ze szczególnymi potrzebami wszelkiej niezbędnej pomocy w opuszczeniu budynku.
    9. Osoby mające trudności w komunikowaniu się mogą korzystać z pomocy osoby przybranej. Osobą przybraną może być każda osoba fizyczna która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumiewania się tej osoby i udzielenia jej pomocy przy załatwianiu spraw w Urzędzie Gminy. Osoba przybrana może uzyskać dostęp do wszelkich dokumentów, informacji i danych dotyczących osoby uprawnionej z wyjątkiem objętych ochroną informacji niejawnych, zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r., o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. 2019.742 z późn. zm.).

 
Ułatwienia
Na stronie można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki
Ctrl++ – Powiększ         
Ctrl+- – Pomniejsz
Ctrl+Scroll – Powiększ/pomniejsz
Ctrl+0 – Przywróć pierwotny rozmiar
F11 – Włącz/wyłącz tryb pełnoekranony
Home – Przejdź na początek strony
End – Przejdź na koniec strony     
PageUp – Przesuń o jeden ekran do góry
Spacja/PageDown – Przesuń o jeden ekran w dół
skróty w postaci banerów do treści ważnych dla mieszkańca
Inne informacje i oświadczenia

Więcej informacji o dostępności cyfrowej można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji poświęconej temu tematowi.

 

 

Organ nadzorujący: Wójt Gminy Bełchatów
Adres: Urząd Gminy Bełchatów
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
E-mail: sekretariat@ugbelchatow.pl
Telefon: 44-632-52-11

Podstawa prawna

Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2017 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych Dz. U. z 2017 r. poz. 2247

Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. z 2019 r. poz. 848