W Postękalicach, wsi leżącej na wschodnich krańcach gminy, osadzie znanej od 1395 r. - zachował się drewniany kościół filialny p.w. św. Rocha, wzniesiony w 1737 r. na miejscu starszej świątyni. Kościół stojący na wzniesieniu, na północ od centrum wioski jest budowlą konstrukcji zrębowej. Posiada niemal kwadratową nawę z nadbudowaną nad nią, tuż nad wejściem wieżyczką, węższe prostokątne prezbiterium zamknięte trójbocznie, płaski strop, dwuspadowe dachy i storczykowe wiązania dachowe.
Od lewej strony do prezbiterium przylega mała kruchta nakryta dachem pulpitowym. Za prezbiterium stoi pomnik Ignacego Tymowskiego, ówczesnego właściciela dóbr Postękalice, zmarłego w 1820 r. Pomnik został odrestaurowany w 2010 r., staraniem rodziny Tymowskich, z wyjątkiem ogrodzenia, z którego wtedy nie pozostał już żaden ślad. Świątynia otoczona jest niskim murem z kamieni polnych. We wnętrzu kościoła zachowały się ślady polichromii oraz belka tęczowa z datą budowy świątyni. Uwagę przykuwa drewniany ołtarz główny z obrazem przedstawiającym „Zaśnięcie Matki Boskiej" (z XVIII w.) oraz przedmioty liturgiczne, w tym zwłaszcza drewniana chrzcielnica w postaci stojącego anioła oraz wiszący świecznik z brązu i ze szkła - pochodzące głównie z XVIII stulecia.
Na wieży kościoła w Postękalicach wisi zabytkowy dzwon o wysokości 22 centymetrów odlany z brązu. Zdobi go napis „IOAN WAIGNER CRACO-VIAE" i data „ANNO 1752". Kościół był restaurowany w 1948 r. oraz w latach siedemdziesiątych. Na terenie Postękalic znajdują się również pozostałości parku na planie czworokąta, z dwoma tarasami i sadzawką.