Na terenie gminy Bełchatów znajduje się kilka zabytkowych młynów wodnych. Nad Rakówką, w Księżym Młynie stoi murowano-drewniany młyn wodny, w którym zachowały się pozostałości zniszczonych urządzeń wodnych. Murowano-drewniany młyn z przełomu XIX i XX w. stoi w miejscowości Wyr, murowany z 1914 r. we wsi Zamoście, murowano - drewniany w Słoku z 1947 r. Stare drewniane chałupy z końca XIX i początku XX w. odnaleźć można do dziś m.in. w Kałdunach i Woli Mikorskiej.
Zbiorniki wodne Słok i Wawrzkowizna
Miłośnikom aktywnego wypoczynku polecić należy wypoczynek nad zbiornikami Słok i Wawrzkowizna, z rozwiniętą bazą hotelarsko-rekreacyjno-gastronomiczną. W rejonie osady Słok (14 km od Bełchatowa), w miejscu, gdzie już wcześniej znajdował się jaz piętrzący rzekę Widawkę dla istniejącego do dzisiaj młyna zbożowego, powstał w latach siedemdziesiątych XX w. sztuczny zbiornik retencyjny o powierzchni 75 hektarów. Nad brzegiem zbiornika znajduje się kompleks Ośrodka Wypoczynkowego Elektrowni „Bełchatów”. W skład ośrodka wchodzi luksusowy hotel „Wodnik” (www.hotel-wodnik.com.pl), murowane i drewniane domki kempingowe, pole namiotowe oraz kryty basen. Ośrodek stwarza wspaniałe warunki do rozwoju wszelkich form rekreacji, w tym różnych form turystyki aktywnej i sportów wodnych. Czas wolny można spędzać na kajakach, rowerach wodnych, łódkach i żaglówkach - jest tu również wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Tereny leśne zasobne w grzyby, a także obecność licznych gatunków ryb w zbiorniku, tworzą świetne warunki dla rozwoju takich form rekreacji jak wycieczki do lasu i grzybobrania. Malownicze położenie zbiornika wśród lasów spowodowało, że „Słok” stał się jednym z atrakcyjniejszych terenów rekreacyjno-wypoczynkowych położonych w okolicach Bełchatowa.
Trasy rowerowe
Malownicze krajobrazy rolniczych terenów gminy Bełchatów i kompleksy lasów (użytki rolne zajmują 53%, a leśne 35% powierzchni gminy), zbiorniki wodne (Słok, Wawrzkowizna, Jezioro Żółkin), dobry układ bocznych dróg o małym natężeniu ruchu pojazdów samochodowych to wspaniałe miejsce wycieczek rowerowych dających możliwość aktywnego i zdrowego wypoczynku. Istnieje odcinek asfaltowej ścieżki rowerowej łączącej Bełchatów z ośrodkami turystycznymi Wawrzkowizną i Słokiem. Z miasta Bełchatów organizowane są wycieczki rowerowe przez stowarzyszenie: Załoga Rowerowa ZGRZYT Bełchatów (www.zrz.za.pl), których trasy przebiegają przez tereny powiatu bełchatowskiego, w tym przez gminę Bełchatów.
Zespoły pałacowe, dworskie, parki i obiekty sakralne
Na terenie gminy Bełchatów znajduje się sporo interesujących obiektów zabytkowych. Należą do nich zespoły pałacowe i dworskie (Łękawa, Dobiecin, Dobrzelów), z reguły otoczone parkami i obiektami gospodarczymi, drewnianą (Postękalice) świątynie parafialną oraz liczne, z reguły zniszczone i dziś już nieużytkowane cmentarze ewangelickie (Kałduny, Kurnos-Borki, Myszaki, Zawady). Pasjonatom historii warto polecić praktycznie nieznane, przez co również rzadko odwiedzane ruiny dworu obronnego w Mikorzycach, stanowiące pozostałość najstarszej zachowanej budowli świeckiej na terenie powiatu bełchatowskiego. Nad rzekami Widawką, Rakówka i ich dopływami stoją jeszcze, nieliczne już dziś, drewniane i murowane młyny wodne.