Aktualności

Ania Grzyb – nastoletnia mistrzyni szachów:

Ma dopiero 14 lat, a puchary i medale, które już zdobyła, wypełniły pokój nastolatki. Anna Grzyb ze Zdzieszulic Górnych rośnie na szachową arcymistrzynię. W szachy gra już od pięciu lat i królewska gra jest jej życiową pasją.
 
Grać nauczyła się dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Czekając, aż rodzice odbiorą ją po lekcjach, przyglądała się partii rozgrywanej przez kilku emerytów. Widząc jej zainteresowanie, jeden z nich zapytał, czy chciałaby sama grać w szachy. I tak się zaczęło.
 
Dziś należy do szkolnego klubu „Jedynka” i to właśnie tam rozwija swoje umiejętności. A te są ogromne, bo Ania regularnie przywozi medale z turniejów, gdzie rywalizuje nie tylko z rówieśnikami, ale i z dużo starszymi zawodnikami.
 
Jej talent nie oznacza, że nie potrzebuje ćwiczeń. Zajęcia w klubie ma dwa razy w tygodniu, po dwie godziny. Codziennie gra też w domu.
- W szachach te wrodzone predyspozycje to tylko część sukcesu. Bez regularnych ćwiczeń, analiz partii szachowych, „ogrywania się” na coraz wyższym poziomie, nie można liczyć na sukces – Ania Grzyb podkreśla, że w przypadku szachistów trudno o utrzymanie się na „topowym” poziomie bez ciężkiej pracy.
 
Młoda szachistka na takie właśnie ćwiczenia poświęca dużo czasu. Jak przyznaje, ma tendencję do gry dosyć agresywnej, bardzo ofensywnej.
- To przekłada się na to, że czasami tak skupiam się na ataku, że zapominam o obronie i zdarzało się, że zapłaciłam za to przegraną partią – opowiada. Teraz jednak jest już na tyle doświadczoną zawodniczką, że takich błędów robi coraz mniej. Również dlatego, że wyjazdy na turnieje o coraz wyższej randze, pozwalają jej ogrywać się z coraz lepszymi zawodnikami. - To bezcenne doświadczenie, naprawdę udział w takiej rywalizacji daje bardzo dużo – podkreśla.
 
Szachy rozwinęły u niej umiejętność logicznego, taktycznego myślenia, koncentrowania się na zadaniu. Ta gra to jej pasja, jak sama podkreśla, po prostu kocha grać w szachy. W jej pokoju, na stoliku, zawsze stoi gotowa do gry szachownica z ustawionymi figurami.
- Często zdarza się, że do głowy przychodzi mi jakieś zagranie, albo muszę szybko coś sprawdzić, muszę mieć szachy w zasięgu ręki – mówi ze śmiechem. Ściany jej pokoju zdobią medale i półki z pucharami. Jest ich wiele. - Pamiętam radość i dumę, które dosłownie mnie rozpierały, gdy przywiozłam z zawodów swój pierwszy puchar – wspomina nastolatka. - Dziś one nadal bardzo cieszą, ale teraz udział w turniejach to dla mnie przede wszystkim walka o punkty rankingowe i okazja do podnoszenia własnych umiejętności.
 
Jak dalej potoczy się jej przygoda z szachami? Ania jest uczennicą ósmej klasy, przed nią wybór liceum. Młoda szachistka przyznaje, że już teraz coraz trudniej wygospodarować jej czas na poświęcenie się ukochanej grze. W liceum nauki będzie jeszcze więcej, ale ma nadzieję, że uda jej się pogodzić szkołę z realizacją szachowej pasji. - Chciałabym, żeby moja przyszłość, również ta zawodowa, mogła być w jakimś stopniu związana z szachami – mówi Anna Grzyb.
 
O sukcesach Ani Grzyb będzie można przeczytać również w najnowszym Informatorze Gminy Bełchatów.
 
SUKCESY ANI GRZYB W 2019 ROKU
I kategoria szachowa
awans do Mistrzostw Polski Juniorów na rok 2020
I miejsce do lat 14 w Międzynarodowym Turnieju Szachowym Przyjaźni Polsko – Węgierskiej
II miejsce w Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół drużynowo oraz II miejsce indywidualnie na 4. szachownicy
III miejsce w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w szachach błyskawicznych
V miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Zimowym o Puchar Prezydenta Kalisza
II miejsce w Mistrzostwach Międzywojewódzkich Juniorów w szachach klasycznych
Najlepsza zawodniczka w 20. Ogólnopolskim Memoriale Szachowym im. Jana Wijaczki
II miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów 2019 II Liga Fide Open do lat 14
I miejsce do lat 16 w Festiwalu Szachowym Opoczno oraz tytuł najlepszej zawodniczki
I miejsce w szachach kobiet podczas Igrzysk Sportowo – Rekreacyjnych Gminy Bełchatów 2019
I miejsce w szachach kobiet podczas halowych Igrzysk LZS Województwa Łódzkiego Moszczenica 2019
 
czytaj dalej

DOŁĄCZ DO AKCJI "CEGIEŁKA ZAMIAST PETARDY":

„Cegiełka zamiast petardy” to hasło akcji społecznej, którą zainicjowało Stowarzyszenie „Strapate Ranczo” z Korczewa. - Chcemy przekonać mieszkańców do tego, by zrezygnowali z kupowania sylwestrowych petard – mówi Stana Tilesova-Rychlewska, pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia. - Może ci, dla których pokazy sztucznych ogni są zabawą, nie zdają sobie do końca sprawy z tego, że dla wielu innych głośne wybuchy petard oznaczają cierpienie – podkreśla. - Wierzę, że żaden wrażliwy człowiek z empatią nie będzie po tej akcji obojętny wobec konsekwencji tej "zabawy" – dodaje.
czytaj dalej

WZROSNĄ STAWKI PODATKU TRANSPORTOWEGO:

Od 1 stycznia 2020 roku w Gminie Bełchatów wzrosną roczne stawki podatku od środków transportowych. Decyzje o podwyżce na ostatniej sesji podjęli Radni Gminy Bełchatów.
Zgodnie z uchwałą, podmioty zobowiązane do odprowadzania tego podatku w przyszłym roku zapłacą średnio o 10 procent więcej, niż obecnie.
czytaj dalej

DROGA Z ŁĘKAWY DO SŁOKU BĘDZIE PRZEJEZDNA:

Trwają prace, dzięki którym droga łącząca Łękawę ze Słokiem znów będzie przejezdna. Odcinek ten usian wybojami była już od dobrych kilku lat, a od ponad roku pozostawał właściwie nieprzejezdny po tym, jak przy okazji niedawnej przebudowy drogi wojewódzkiej 484 między Bełchatowem a Łękawą, wielu kierowców właśnie tędy objeżdżało odcinki objęte przebudową. W efekcie nawierzchnia na odcinku między Słokiem a Łękawą, która już była w złym stanie, została zdegradowana.
czytaj dalej

NOWA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW W ZAWADACH JUŻ DZIAŁA:

Zakończyła się przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Zawadach. Obiekt przeszedł już odbiory techniczne. Do rozbudowanej oczyszczalni podłączone są posesje zamieszkiwane w sumie przez prawie 180 osób, przy czym planowane są kolejne podłączenia.
- Dzięki tej inwestycji do sieci kanalizacyjnej będą mogły zostać podłączone kolejne posesje, a my możemy być spokojni o to, że nowoczesne urządzenia podołają zwiększonej ilości dostarczanych ścieków – mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Wobec tego, że liczba domostw w tej części Gminy Bełchatów stale rośnie, inwestycja ta ma szczególne znaczenie – podkreśla wójt.
 
czytaj dalej

Ekopracownia pod chmurką oficjalnie przekazana do użytku:

W Janowie oficjalnie przekazano do użytku punkt dydaktyczny „Zielona kraina – uczy i bawi”. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Janowie (to właśnie przy tej placówce powstała ta ekopracownia pod chmurką) przygotowali z tej okazji specjalny występ artystyczny, podczas którego promowali troskę o środowisko i dobrostan zwierząt oraz roślin.
W oficjalnym otwarciu ekopracowni wzięli udział m.in. Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc, radny Paweł Lesiak oraz kierownik referatu oświaty Anna Więcławek.
- Jestem przekonany, że dzięki ekopracowni, nauki przyrodnicze nie będą miały tajemnic dla uczniów Szkoły Podstawowej w Janowie, a lekcje biologii czy geografii zyskają zupełnie inny wymiar poznawczy – mówi Konrad Koc, wójt Gminy Bełchatów.
Jak zaznacza, dzięki ekopracowni zyskało też bezpośrednie otoczenie placówki. - Prezentuje się teraz naprawdę pięknie – mówi Wójt konrad Koc.
W ramach punktu dydaktycznego przy szkole pojawiły się instalacje dydaktyczne, domki dla owadów, stacja meteorologiczna z wyposażeniem, budki i karmniki dla ptaków, nowe ławki i stoliki, pergola, wiata. Wytyczone zostały także alejki.
Na dziedzińcu szkoły w Janowie przybyło też zieleni, bo w ramach ekopracowni wykonano wiele nowych nasadzeń drzew, krzewów, bylin, trawy, ziół i warzyw. Szkoła zdobyła też wiele pomocy dydaktycznych, m.in. lupy, lornetki, atlasy, hotele dla owadów, książki i gry edukacyjne oraz kilkadziesiąt zestawów mikroskopowych, czy mikroskopy.
Przy okazji oficjalnego przekazania ekopracowni, nasadzono także kilka młodych drzewek.
 
Punkt powstał dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Ekopracownia pod chmurką” na zadanie: Utworzenie punktu dydaktycznego pn. „Zielona Kraina - uczy i bawi” przy
Szkole Podstawowej im. Władysława Szafera w Janowie. Kwota dofinansowania to 49.800 zł (86,91 procent kosztów). Koszt całkowity projektu to 57.300 zł i różnica, czyli nieco ponad 7,5 tys. zł wygospodarowana została z budżetu Gminy Bełchatów.
 
czytaj dalej

Gmina sprzedaje działki:

Przypominamy o trzecim przetargu na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Bełchatów. Do nabycia są 2 działki w miejscowości Kałduny oraz 2 działki w miejscowości Kurnos Drugi.
czytaj dalej

PRZYGARNIJ PSA Z GMINY BEŁCHATÓW:

Zastanawiasz się nad przygarnięciem psa lub kota? W takim razie warto rozważyć adopcję takiego, który do schroniska trafił z terenu Gminy Bełchatów. Każde z tych kilkunastu zwierząt potrzebuje kochającego domu, każde odwdzięczy się opiekunowi bezwarunkową miłością.
czytaj dalej

Igrzyska Sportowo-Rekreacyjne Gminy Bełchatów za nami:

Aż 103 osoby wzięły udział w tegorocznej edycji Igrzysk Sportowo – Rekreacyjnych Gminy Bełchatów. Uczestnicy rywalizowali w trzynastu konkurencjach. Pierwszego dnia zawody rozgrywano w Szkole Podstawowej w Łękawie i wówczas rozdano medale w pierwszej konkurencji – tenisie stołowym. W rywalizacji kobiet zwyciężyła Iza Rejmicz z Mazur, drugie miejsce zajęła Martyna Stelmaszczyk z Łękawy, a trzecie Marcela Niemczyk również z Łękawy. Wśród mężczyzn najlepszy tenisistą stołowym okazał się Rafał Marek reprezentujący Mazury, tuż za nim uplasował się Adrian Rejmicz – również z Mazur. Trzecie miejsce zajął Adrian Szafran z Niedyszyny.
 
Drugiego dnia Igrzysk rozegrano pozostałe konkurencje, a zawody odbywały się w Szkole Podstawowej w Kurnosie Drugim.
W szachach kobiet nie miała sobie równych Anna Grzyb ze Zdzieszulic Górnych. Drugie miejsce zajęła Maja Golik z Zawadowa, a trzecie – Klaudia Kurowska z Janowa. W szachach mężczyzn najlepszy okazał się Michał Golik z Zawadowa. Drugie miejsce zajął Adam Romas z Mazur, a trzecie Adam Biernacki z Dobiecina.
W warcabach kobiet kolejność przedstawiała się następująco: pierwsze miejsce Julia Małachowska z Łękawy, drugie – Oliwia Skalska również z Łękawy, a trzecie Agnieszka Majchrzak z Niedyszyny. W warcabach mężczyzn pierwsze miejsce zdobył Dawid Rejmicz z Mazur, drugie Kamil Madej (również Mazury), a trzecie Łukasz Bakalarczyk z Dobiecina.
W rzucie lotką kobiet wygrała Agnieszka Młynarczyk z Niedyszyny. Drugie miejsce zajęła Kinga Stępień z Janowa, a trzecie Monika Madejczyk z Zawadowa. Wśród panów najlepszy rezultat osiągnął Jerzy Walach z Mazur, drugie miejsce zajął Kamil Stępień z Janowa, a trzecie Mateusz Kędzia z Zawadowa.
W biegu kobiet najszybsza była Martyna Cichuta z Janowa, drugie miejsce zajęła Justyna Malinowska z Niedyszyny. W biegu mężczyzn zwyciężył Igor Śwątkowski z Mazur, drugi był Przemysław Gołąb z Dobiecina, a trzeci Artur Dworzynski z Łękawy.
W wieloboju bezkonkurencyjny okazał się Mariusz Jakubczak z Niedyszyny, drugi był Paweł Kowalski z Mazur, a trzeci Kamil Kurowski z Janowa. W podnoszeniu odważnika bezkonkurencyjny okazał się Kamil Ozga z Zawadowa. Drugie miejsce zajął Damian Janus z Łękawy, a trzecie Marcin Jakóbczak z Niedyszyny.
Ostatnią konkurencją było przeciąganie liny. Tutaj najlepsza była ekipa Mazur, drugie miejsce zajęła Niedyszyna, a trzecie Łękawa.
W generalnej klasyfikacji zwyciężyła Łękawa, drugie miejsce zajęła Niedyszyna, a trzecie Mazury.
Zdjęcia z tej imprezy można obejrzeć w zakładce Galeria Zdjęć oraz stronie Gmina Bełchatów na facebooku.
 
czytaj dalej

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI PATRIOTYCZNIE I NIE TYLKO:

W nadchodzący weekend w Gminie Bełchatów organizowane będą imprezy upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości. Oprócz oficjalnych uroczystości czekają nas także imprezy rekreacyjne i muzyczne. Na początek w sobotę, 9 listopada, mieszkańcy Gminy Bełchatów będą mogli spotkać się w sali OSP Podwody na wspólnym Patriotycznym Śpiewaniu. Imprezę, która rozpocznie się o godz. 18, poprowadzi Witold Janiak.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 17

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
Kontakt e-mail
WWW: www.ugbelchatow.pl
BIP: www.bip.ugbelchatow.pl
e-Urząd: www.eurzad.ugbelchatow.pl
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022