Logo: BIP

Imprezy

W TYM ROKU DOŻYNKI GMINNE 2020 ODWOŁANE:

Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną oraz ograniczenia, jakie w związku z nią obowiązują, tegoroczne Dożynki Gminy Bełchatów nie odbędą się.
- To nie była łatwa decyzja – mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Zależało nam na tym, by Dożynki Gminne w Wielopolu były wydarzeniem wyjątkowym. Niestety, ze względu na nadal obowiązujące ograniczenia, organizacja dożynek w takiej formie, jak to było do tej pory jest niemożliwa – podkreśla Konrad Koc.

Jak zaznacza Wójt Gminy Bełchatów, obecnie najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców. - Na terenie naszego powiatu sytuacja jest dynamiczna, a ilość zakażeń pozostaje relatywnie wysoka. Zagrożenie ciągle jest poważne, a nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak sytuacja będzie wyglądać za dwa czy trzy tygodnie. Nie możemy podjąć takiego ryzyka – dodaje Konrad Koc.

Ponadto mimo złagodzenia obostrzeń, związanego ze zniesieniem limitu 150 osób, wciąż zachowane muszą zostać zasady dystansu społecznego, co na imprezie takiej, jak dożynki, w praktyce jest raczej niemożliwe do spełnienia. Również służby sanitarne nie rekomendują organizowania imprez plenerowych o takim charakterze.

Gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminnych miało być Wielopole.
- Ze smutkiem przyjęliśmy informację o odwołaniu tegorocznych dożynek, ale rozumiemy, że sytuacja jest absolutnie wyjątkowa. Z roli gospodarza jednak nie zamierzamy rezygnować i zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Bełchatów na dożynki do Wielopola w 2021 roku – podkreśla Wojciech Rzepecki, sołtys Wielopola i radny z tego okręgu.

O trudzie rolników i podziękowaniu za ich pracę zapomnieć jednak nie wolno. Upamiętnione zostaną one podczas dziękczynnej mszy św., która odprawiona zostanie na przełomie sierpnia i września. O szczegółach tej uroczystości będziemy informować.
czytaj dalej

UPAMIĘTNIĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI GENERAŁA JANUSZA GŁUCHOWSKIEGO:

W czerwcu 2024 roku będziemy obchodzić 60. rocznicę śmierci generała Janusza Głuchowskiego. Ten wybitny dowódca wojskowy, działacz podziemia i legionista Piłsudskiego urodził się na terenie naszej Gminy – w Bukowej. Po rodzinnym majątku Głuchowskich nie ma już niemal śladów, dlatego tak ważna jest inicjatywa, z którą wystąpił Paweł Lesiak, radny okręgu obejmującego właśnie Bukową, Augustynów Mazury oraz Janów.
 
- Uważam, że ważnym zarówno dla naszej lokalnej społeczności, ale także dla całej Gminy Bełchatów będzie odpowiednie uczczenie tego wybitnego Polaka – mówi Paweł Lesiak. - Choć do tej okrągłej rocznicy zostało jeszcze trochę czasu, to już dzisiaj chciałbym rozpocząć przygotowania do godnego upamiętnienia Generała Janusza Głuchowskiego poprzez usytuowanie pamiątkowej tablicy w miejscu jego narodzin, a także zorganizowania uroczystych obchodów związanych ze wspomnianą datą – mówi Paweł Lesiak.
czytaj dalej

POLOWANIE NA UZNANIE PAŃ, CZYLI DZIEŃ KOBIET W ZDZIESZULICACH DOLNYCH:

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Zdzieszulicach Dolnych było w tym roku gospodarzem Gminnego Dnia Kobiet. Oprócz tradycyjnych życzeń, szampana i wspólnie zaśpiewanego „sto lat” dla licznie zebranych pań, nie zabrakło również artystycznego show. W tym roku występ przygotowali panowie, którzy wcielili się w role bohaterów popularnego programu „Szansa na sukces”. W tej właśnie formule wystąpili w programie artystycznym „Polowanie na uznanie Pań” i zaśpiewali polskie przeboje. Szlagiery śpiewali (w kolejności występowania): Czesław Bluszcz, Rafał Marek, Janusz Werecki, Paweł Lesiak, Konrad Koc, Rafał Furczyński, Adrian Ostrowski, Paweł Ciotucha, Piotr Kotas, Przemysław Gołąb.
czytaj dalej

GMINNA WIGILIA W ZDZIESZULICACH DOLNYCH:

Już po raz osiemnasty mieszkańcy Gminy Bełchatów spotkali się na Gminnej Wigilii, organizowanej w Zdzieszulicach Dolnych. W tym roku w spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, a zgodnie z tradycją wspólne świętowanie rozpoczęło się od wspólnie zaśpiewanej kolędy „Wśród nocnej ciszy”.
czytaj dalej

TAKA CHOINKA TYLKO W KURNOSIE DRUGIM:

Świąteczną iluminację, zamontowaną na olbrzymim świerku, można już podziwiać w Kurnosie Drugim. Światełka zapalono podczas spotkania w którym udział wzięli mieszkańcy. Przy okazji można było skosztować świątecznych przysmaków: zupy grzybowej i pysznych ciast. Nie zabrakło również pieczonych na ognisku kiełbasek oraz oprawy muzycznej – świąteczne szlagiery przypomniał mieszkańcom Paweł Bauer.
czytaj dalej

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI PATRIOTYCZNIE I NIE TYLKO:

W nadchodzący weekend w Gminie Bełchatów organizowane będą imprezy upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości. Oprócz oficjalnych uroczystości czekają nas także imprezy rekreacyjne i muzyczne. Na początek w sobotę, 9 listopada, mieszkańcy Gminy Bełchatów będą mogli spotkać się w sali OSP Podwody na wspólnym Patriotycznym Śpiewaniu. Imprezę, która rozpocznie się o godz. 18, poprowadzi Witold Janiak.
czytaj dalej

ROL-SZANSA 2019 JUŻ 24 I 25 SIERPNIA:

Wystawy maszyn i urządzeń rolniczych, środków do produkcji rolniczej czy rozwiązań w budownictwie inwentarskim. Do tego kiermasze roślin ozdobnych i owocowych, produktów lokalnych oraz pokazy pracy urządzeń czy prezentacje wyselekcjonowanych roślin uprawnych. To tylko część atrakcji, jakie czekają na gości XVIII ROL-SZANSY 2019, targów tradycyjnie już organizowanych w podpiotrkowskch Bykach (ul. Kasztelańska 9).
 
czytaj dalej

EKO PIKNIK RODZINNY W POSTĘKALICACH:

Na Eko Piknik Rodzinny zaprasza w czwartek, 15 sierpnia, OSP Postękalice. Na boisku w Postękalicach od godz. 16 można będzie korzystać z wielu atrakcji.
 
15 sierpnia to święto, które mieszkańcom Postękalic tradycyjnie już kojarzy się z odpustem parafialnym. Tego dnia przypada wspomnienie Św. Rocha, który jest patronem kościółka w Postękalicach. Zgodnie z tradycją właśnie 15 sierpnia odbywają się tutaj uroczystości odpustowe. Jednocześnie od lat strażacy z jednostki OSP Postękalice w tym też terminie organizują imprezy dla mieszkańców.
 
W tym roku zabawa odbywać się będzie pod hasłem Eko Piknik Rodzinny. Nie zabraknie na nim elementów tradycyjnej strażackiej „fantówki”, w której będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy. „Fantówka” to jednak tylko jedna z wielu zaplanowanych na to popołudnie atrakcji. Na boisku w Postękalicach od godz. 16 na najmłodszych będą czekać dmuchańce, malowanie buziek, gry i zabawy. Wszyscy goście – ci młodsi, i ci zupełnie dorośli - będą mogli wziąć udział w warsztatach ekologicznych, będzie też m.in. pokaz rzeźbienia piłą w drewnie. Inne zaplanowane elementy pikniku to m.in. pokazy jazdy kontrolowanej, przejazdy motocyklami, quadami i samochodami terenowymi oraz piana party.
W Postękalicach można też będzie podziwiać występy grupy tanecznej „Parkiet Pokoleń”, a dla publiczności zagra i i zaśpiewa zespół „BEST”, zaplanowano też dyskotekę pod gwiazdami.
czytaj dalej

DOŻYNKI GMINNE 2019 W PODWODACH KOLONII:

„Kocham ten stan”, „8 sekund”, czy „Już nie zatańczy dla mnie” - to m.in. te przeboje zespołu Basta zabrzmią w niedziele, 25 sierpnia, w Podwodach Kolonii. Właśnie ta świetnie znana fanom muzyki disco polo formacja, będzie gwiazdą tegorocznych Dożynek Gminy Bełchatów. Nie zabraknie też wykonawców reprezentujących inne nurty muzyczne.
 
Impreza będzie okazją do kapitalnej zabawy, ale nie tylko. Organizatorzy nie zapominają bowiem o idei, jaka przyświeca dożynkom.
- Mimo trudnej sytuacji finansowej gminy udało nam się do Podwód Kolonii zaprosić takich wykonawców, których publiczność doskonale zna i którzy gwarantują dobrą zabawę – mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Jednak nie zapominajmy, że ten dzień to przede wszystkim święto rolników. To ich pracę i trud chcemy uhonorować – podkreśla wójt.

Na Gminnych Dożynkach nie może więc zabraknąć tradycyjnych elementów ceremoniału związanego z obchodami święta plonów. Uroczystość rozpocznie msza św. w intencji rolników (godz. 13.30), będą wieńce przygotowane przez sołectwa oraz poczęstunek chlebem upieczonym z zebranego w tym roku zboża. Odznaczeni zostaną najbardziej zasłużeni rolnicy z terenu Gminy Bełchatów.

Po części oficjalnej przyjdzie czas na zabawę. Na scenie w Podwodach Kolonii wystąpią lokalni artyści: Kurnosianki, Moderato, Gminne Nutki, Orkiestra Dęta OSP Dobrzelów, Paweł Bauer i Thrudy. Zagra też Kapela Biesiadna Śwagry, a podkarpacki folklor zaprezentuje mieszkańcom gminy Zespół Pieśni i Tańca "Hyżniacy".

Dożynki poprowadzi znana z występów stand up Anna Pituła – Biela. Dożynkową zabawę zakończy dyskoteka pod gwiazdami z DJ Manki.
 
Goście dożynek będą mogli spróbować lokalnych przysmaków przygotowanych przez sołectwa, zaprezentują się też rękodzielnicy. Będzie wystawa pojazdów konnych, a dla najmłodszych dmuchańce i warsztaty.

- Jestem przekonana, że mieszkańcy gminy Bełchatów, którzy tego dnia będą bawić się na gminnym święcie plonów, nie będą się nudzić, a w programie, który przygotowaliśmy, każdy znajdzie coś dla siebie – podkreśla Anna Kamieniak, dyrektor Centrum Kultury i Sportu Gminy Bełchatów.
 
czytaj dalej

WYŚCIG "SOLIDARNOŚCI" PRZEJEDZIE PRZEZ GMINĘ BEŁCHATÓW:

  • 01-07-2019
Wyścig „Solidarności” przejedzie przez gminę Bełchatów. Kiedy i gdzie można kibicować?
 
Kolarskie emocje czekają już we wtorek, 2 lipca, mieszkańców kilku miejscowości w gminie Bełchatów. Wszystko dzięki temu, że trasa pierwszego etapu tegorocznej edycji Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności”i Olimpijczyków będzie prowadziła przez teren naszej gminy.
czytaj dalej
1 2

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022