Logo: BIP

Inwestycje gminne

Umowa na przebudowę drogi w Dobiecinie podpisana

Do końca listopada przebudowana zostanie droga przy szkole w Dobiecinie. Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc oraz Przemysław Klonowski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Robót Drogowo - Mostowych w Piotrkowie Tryb. podpisali umowę na realizację tej inwestycji.
 
W ramach tego przedsięwzięcia przebudowany zostanie odcinek drogi o długości 998 metrów (od skrzyżowania z drogą powiatową Bełchatów - Bogdanów w stronę szkoły). Powstanie tam  jezdnia o szerokości 5,5 metra, chodniki, ułożone zostaną pobocza z tłucznia, powstaną zjazdy, wyremontowany zostanie również przepust drogowy. Całość będzie kosztować 947.094, 61 zł, a pieniądze na tę inwestycję gmina pozyskała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
czytaj dalej

Budowa wodociągowej spinki wyrówna ciśnienie wody w Niedyszynie i Postękalicach

Na początku września rozpoczną się prace, związane z budową nitki wodociągu między Niedyszyną i Postękalicami. Budowa tej "spinki" sprawi, że wyrówna się ciśnienie wody dostarczanej do obu miejscowości. Wodociąg powstanie na odcinku 214 metrów. Realizacją tej inwestycji zajmie się spółka Strada s.c., a koszt budowy to 77.982 zł. Wodociąg ma być gotowy do 10 listopada 2021 roku. Gmina na realizację tego przedsięwzięcia pozyskała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
czytaj dalej

Umowa na budowę kanalizacji sanitarnej w Zdzieszulicach Górnych

Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc podpisał dziś umowę ze Zbigniewem Kaźmierczakiem, szefem firmy Kaźmierczak Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjno - Inżynierskich, która zajmie się budową drugiego etapu kanalizacji sanitarnej w Zdzieszulicach Górnych.
 
Prace mają rozpocząć się we wrześniu, zakończą się przed 10 grudnia, a obejmą odcinek od zakrętu drogi powiatowej (czyli od miejsca, w którym zakończono I etap kanalizacji) w stronę Kielchinowa.
 
W ramach II etapu kanalizacji zostanie położone około 1000 metrów kolektora sanitarnego, ok. 430 metrów rurociągu tłocznego oraz odgałęzienia kanalizacyjne. Przedsięwzięcie będzie kosztować 1.523.970 zł, a finansowane będzie z dotacji pozyskanej przez Urząd Gminy Bełchatów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz z budżetu gminy.
 
Trzeci, ostatni etap kanalizacji w Zdzieszulicach Górnych, będzie budowany w przyszłym roku.
czytaj dalej

Betonowa droga powstaje w Wielopolu

W Wielopolu trwają prace przy budowie pierwszej betonowej drogi na terenie Gminy Bełchatów. Będzie to odcinek testowy, jeśli pomysł spodoba się mieszkańcom a beton na drodze się sprawdzi, będą budowane kolejne odcinki.
 
Dlaczego drogi z betonu? Odpowiedź jest prosta.Wybudowanie kilometra drogi asfaltowej kosztuje obecnie około 1,3 mln zł. Wybudowanie kilometra drogi betonowej - około 350 tys. zł. Różnica robi wrażenie, prawda? I od razu trzeba zaznaczyć: beton do budowy dróg przygotowuje się według specjalnego przepisu. To mieszanka zupełnie inna niż ta wykorzystywana np. do zalewania stropów.
- Byliśmy w Brańsku, pierwszej gminie w Polsce, która zdecydowała się na budowę betonowych dróg - mówi Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. - Na własne oczy oglądałem drogi, które mają za sobą trzy zimy. Beton wylewany jest na 20 centymetrów grubości, po zimie na drogach nie ma ubytków, nic się nie kruszy. Specjalne żłobienia sprawiają, że zimą nawierzchnia nie jest oblodzona. Jestem przekonany, że takie drogi u nas sprawdziłyby się doskonale tym bardziej, że właśnie w takiej technologii buduje się je w krajach alpejskich - mówi Konrad Koc.
Jak dodaje, w przypadku naszej gminy beton miałby zastosowanie przede  wszystkim na drogach bocznych, osiedlowych czy tych, łączących poszczególne miejscowości. Budowane drogi miałyby szerokość od 4 do 4,5 metra.
 
Pierwszą drogą powstającą w tej technologii jest odcinek w Wielpololu. To droga, którą mieszkańcy będą mogli dojechać na jeden z parkingów dla gości dożynek. Dziś beton zostanie wylany na ponad 70 metrów drogi, pozostała część tego 150-metrowego odcinka będzie gotowa w przyszłym tygodniu.
- Wszyscy się tu dzisiaj uczymy tego, jak budować drogi z betonu- mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Praca idzie to sprawnie, szybko.
 
Drogę w Wielopolu buduje gminna spółka. Ale beton jest zamawiany u producenta, ale to oznacza dużo wyższe koszty (no i nie każda betoniarnia podejmie się takiej produkcji, bo mieszanka jest dosyć specjalistyczna).
- Ale beton drogowy można też produkować samemu, tak jak to robią w Brańsku. Węzeł do produkcji betonu to jednak duże koszty, szacujemy, że w grę wchodzi kwota ponad 700 tys. zł. Stąd moja prośba, mój apel, skierowany do wszystkich mieszkańców naszej Gminy.

Wójt Konrad Koc apeluje, by sołectwa część swojego Funduszu Sołeckiego na 2022 rok, przeznaczyły na pomoc w przygotowaniu zaplecza do produkcji betonu.
- Wiem, jak bardzo wyczekiwaliście przywrócenia Funduszu Sołeckiego, nie spodziewam się więc, że całość tej kwoty przeznaczycie na budowę węzła - mówi Wójt. - Ale proszę o przekazanie części funduszu na ten cel. To będzie mądra, wspólna inwestycja, dzięki której możemy w ciągu kilku lat rozwiązać problem lokalnych dróg, które są w opłakanym stanie, a na położenie tam asfaltu zwyczajnie nas nie stać.  

O tym, na co zostanie przeznaczony Fundusz Sołecki, mieszkańcy będą decydować na zebraniach, które odbywać się będą do 30 września.
czytaj dalej

Ruszyła budowa kanalizacji w Ławach

Ruszyły prace przy budowie kanalizacji w Ławach. W ramach pierwszego etapu tej inwestycji powstanie kolektor sanitarny o długości 920 metrów i rurociąg tłoczny o długości 1,3 km. Całość zostanie połączona z miejską siecią kanalizacyjną i ścieki będą odprowadzane do miejskiej oczyszczalni.
 
Budowa pierwszego etapu w kanalizacji w Ławach będzie kosztować ok. 1,5 mln zł i zostanie pokryta ze środków, jakie Gmina Bełchatów otrzymała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
 
- Cieszę się, że dzięki rządowemu wsparciu lokalne samorządy mogą realizować inwestycje, na które mieszkańcy czekają z niecierpliwością - mówi Posłanka Małgorzata Janowska.
 
O tym, ze budowa kanalizacji w Ławach to jeden z inwestycyjnych priorytetów na ten rok, mówi z kolei Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów.
- Pierwszy etap kanalizacji zakończymy w tym roku, ale na tym nie koniec. Będziemy starać się o to, by pozyskać środki na realizację kolejnych etapów tej inwestycji - podkreśla Konrad Koc.
czytaj dalej

Trwają przetargi na budowę dróg w Dobiecinie i Zalesnej

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, jeszcze w sierpniu poznamy wykonawców dwóch inwestycji drogowych, które na przełomie lata i jesieni będą realizowane na terenie Gminy Bełchatów. Chodzi o przebudowę niemal kilometrowych odcinków dróg w Dobiecinie i Zalesnej. Dla obu inwestycji zostały ogłoszone przetargi.
 
Przebudowa drogi w Dobiecinie obejmie liczący 998 metrów odcinek, biegnący koło szkoły (od skrzyżowania z drogą powiatową Bełchatów - Bogdanów). Po przebudowie jezdnia będzie miała szerokość 5,5 metra, ułożone zostaną chodniki z kostki brukowej, powstaną też pobocza z tłucznia. W ramach prac zaplanowano też remont przepustu, odmulanie i oczyszczanie rowów. Firma, która wygra przetarg na realizację tej inwestycji, będzie miała 3 miesiące na przeprowadzenie robót.
 
Przebudowa drogi Wola Mikorska - Emilin (odcinek biegnący przez tzw. starą Zalesną) to inwestycja, która obejmie odcinek liczący dokładnie 999 metrów. Powstanie tam jezdnia o szerokości 4,5 metra z mijanką. Obustronnie położone zostanie także pobocze o szerokości 0,75 metra. Zwycięzca przetargu będzie miał 2 miesiące na realizację wszystkich prac. 
czytaj dalej

Zagospodarowanie działki gminnej poprzez budowę placu zabaw w Zwierzchowie:

Zagospodarowanie działki gminnej nr 92/4 obr. Helenów – budowa ZLZ do altany:

Rozbudowa oświetlenia ulicznego w miejscowości Adamów:

Budowa zbiornika retencyjnego wody pitnej w Ławach:

1 2 3 4

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
Kontakt e-mail
WWW: www.ugbelchatow.pl
BIP: www.bip.ugbelchatow.pl
e-Urząd: www.eurzad.ugbelchatow.pl
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022